DEPRESJA POPORODOWA - przyczyny i objawy

2021-11-27 19:37
DEPRESJA POPORODOWA - przyczyny, objawy
Autor: Thinkstockphotos.com kobieta z depresją poporodową opiera się o łóżeczko dziecka

Depresja poporodowa często mylona jest ze stanem baby blues, który jest znacznie mniej uciążliwy. Matka czuje wprawdzie niepokój o dziecko, jest smutna i płaczliwa, ale nie traci kontaktu z niemowlakiem, jak w przypadku depresji poporodowej. Baby blues dotyczy aż od 50 do 80 procent młodych mam, a depresja poporodowa zaledwie 10-20 procent.

Spis treści

  1. Depresja poporodowa - przyczyny
  2. Depresja poporodowa - objawy
  3. Baby blues czy depresja poporodowa?
  4. Smutek po porodzie może okazać się depresją poporodową
  5. Depresja poporodowa: ważne wsparcie najbliższych

Depresja poporodowa wiąże się między innymi z gwałtownymi zmianami nastroju. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że winne są hormony. W okresie połogu wydziela się i oksytocyna i prolaktyna. Na dodatek, bardzo intensywnie waha się poziom hormonów płciowych oraz hormonów tarczycy i nadnerczy.

Wszystko to powoduje zmienność nastrojów. Zdarza się, że kobieta zaczyna nagle płakać, aby chwilę później wybuchnąć głośnym śmiechem.

M jak mama - Jak rozpoznać depresję poporodową?

Depresja poporodowa - przyczyny

Czasem depresja, może pojawić się znacznie później, nawet rok po porodzie. - Młoda matka wciąż czuje się mało atrakcyjna. W pewnym momencie uznaje, że już czas, aby to się zmieniło. Tymczasem, niska samoocena się utrzymuje - diagnozuje Monika Dreger.

Do problemów z atrakcyjnością dochodzą  kłopoty organizacyjne, które związane są z maleństwem. Urodzenie dziecka wywraca życie kobiety do góry nogami. Nie każda mama potrafi sobie z tym poradzić. Nieustanne budzenie w nocy, zmienianie pieluch, karmienie, mycie - to tylko część obowiązków rodziców. Do tego dochodzi ciągłe pilnowanie maleństwa i lęk przed tym,  czy na nic nie choruje. - Gdy to wszystko złoży się w całość, kobieta może popaść w depresję. Tyle zmian w życiu na raz  po prostu ją przerasta - uważa psycholog Emilian Walendzik.

Depresja poporodowa - objawy

Symptomy depresji poporodowej mogą rozwijać się bardzo gwałtownie. Gdy jednak zauważy się objawy związane z obniżeniem nastroju, szczególnie kiedy trwają kilkanaście dni, koniecznie należy skorzystać z pomocy.

Objawy depresji poporodowej to:

  • dysforia,
  • silne zmęczenie,
  • drażliwość,
  • osłabienie,
  • niepodejmowanie i unikanie opieki nad dzieckiem,
  • trudności ze snem lub bezsenność,
  • poczucie lęku,
  • negatywne, natrętne myśli,
  • trudności z podejmowaniem decyzji.

Baby blues czy depresja poporodowa?

Czym się różni depresja poporodowa od baby blues? Najczęstsze objawy depresji poporodowej to m.in.: zaburzenia snu i łaknienia, brak radości z kontaktów dzieckiem oraz poczucie niekompetencji, które nie mijają w ciągu kilkunastu dni po porodzie. Poza tym objawy depresji mogą pojawić nawet w kilka miesięcy od porodu.

Przyczyną złego samopoczucia po ciąży mogą być szalejące hormony. W momencie porodu, u matki, występuje wysoki poziom estrogenu , który znacznie spada wkrótce po rozwiązaniu. Obniża się także poziom progesteronu. Następuje za to wzmożone wydzielanie hormonu umożliwiającego karmienie piersią - prolaktyny.

Poprawy stanu emocjonalnego można oczekiwać około 10 dnia po porodzie, kiedy zostaje ustanowiona równowaga hormonalna.

Ważne

Depresja poporodowa u mężczyzn

Wbrew pozorom u świeżo upieczonych ojców również może występować ten rodzaj zaburzeń depresyjnych. Depresja występuje u młodych ojców zaskakująco często (według różnych opracowań u od 10 do nawet u 25% z nich), ale często nie jest zgłaszana.

Jakie są jej przyczyny? Część mężczyzn może się obawiać, że nie sprosta wyzwaniu, jakim jest rodzicielstwo. Przyczyną mogą być również zmiany, jakie zachodzą w związku młodych rodziców.

Kobieta nierzadko kieruje ku dziecku większość swojej uwagi, z czym część mężczyzn nie może się pogodzić.

Smutek po porodzie może okazać się depresją poporodową

Nie ma zatem nic nadzwyczajnego w tym, że młoda matka, po urodzeniu dziecka, czuje się przybita. Kiepski nastrój zwykle szybko mija. Zwykle, ale nie zawsze. Czasem złe samopoczucie utrzymuje się dłużej. Gdy tak się dzieje, warto skontaktować się ze specjalistą.

Kiedy powinna zapalić się lampka alarmowa? - Jeżeli poporodowe przypadłości psychiczne nie ustąpią przez dwa tygodnie. Należy wtedy udać się do psychologa albo psychiatry - radzi Monika Dreger z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.

Zrób to koniecznie

Jak ustrzec się depresji po porodzie?

  • Nie odchudzaj się gwałtownie. Spadek poziomu cukru powoduje obniżenie nastroju.
  • Pilnuj żeby w domu był ktoś kto, w razie potrzeby, gdy ty poczujesz się  gorzej, zaopiekuje się dzieckiem
  • Spędzaj miło czas ze swoim partnerem. Jego zachowanie może być kluczowe dla twojego samopoczucia
  • Nieliczne wolne chwile wykorzystuj na sen
  • Jeśli karmisz piersią, od czasu do czasu ściągnij pokarm i poproś o nakarmienie dziecka kogoś innego.
  • Jeśli czujesz, ze nie potrafisz sama uporać się ze swoim kiepskim stanem emocjonalnym, udaj się do specjalisty.

Depresja poporodowa: ważne wsparcie najbliższych

Najważniejsze dla kobiety, która urodziła dziecko jest wsparcie najbliższych, szczególnie ojca maleństwa. - Zachowanie partnera ma kolosalne znaczenie - podkreśla Dreger. Rola mężczyzny na pewno nie może ograniczać się do miłych słówek szeptanych ukochanej do ucha.

- Panowie powinni uzupełniać kobiety w opiece nad dzieckiem - nie ma wątpliwości Emilian Walendzik. Nie  wszyscy mężczyźni o tym pamiętają i notoryczne wymigują się od ojcowskich  obowiązków. Repertuar wymówek jest niezwykle bogaty: ból głowy, nawał pracy, zmęczenie czy po prostu brak umiejętności.

Partner czasem nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób walnie przyczynia się do depresji swojej drugiej połówki. Warto mu to uświadomić.

Więcej:

Baby blues

Problem

Leki psychotropowe są zdecydowanie niewskazane dla matek karmiących piersią. Dziecku poważnie zaszkodzić też mogą: Pyralgina, Aspiryna, leki  przeciwnowotworowe, preparaty radioaktywne i leki o działaniu narkotycznym.

Podstawowa zasada - przed zażyciem jakiegokolwiek leku absolutnie konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przeczytaj także:

Test: Czy masz depresję?

Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza