Depresja poporodowa u ojców - lekceważony problem.

2021-12-08 12:27
Depresja ojca
Autor: Getty Images

Ojcostwo to jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu mężczyzny. Ale jednocześnie olbrzymie wyzwanie, na które wielu mężczyzn nie jest przygotowanych, zarówno psychicznie jak i fizycznie. A ich problemy są niestety pomijane i lekceważone.

Spis treści

  1. Zmiany w organizmie meżczyzny po urodzeniu dziecka
  2. Objawy depresji poporodowej u mężczyzn
  3. Przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn
  4. Leczenie depresji poporodowej mężczyzn

Depresja poporodowa jest jednym z najczęściej występującym problemów psychicznych po urodzeniu dziecka nie tylko u kobiet ale i u mężczyzn. Ojcowie doświadczają własnego "baby blues" częściej niż wielu z nich myśli. Aż 26% ojców cierpi na depresję w okresie okołoporodowym, a 11% doświadcza lęków. Zmaganie się z problemami psychicznymi w czasie, kiedy mężczyzna powinien być wsparciem dla swojej partnerki i dziecka jest szczególnie trudne, ponieważ wiedza o możliwości problemów nie jest rozpowszechniona w społeczeństwie.

M jak mama - Jak rozpoznać depresję poporodową?

Zmiany fizyczne i psychiczne u kobiet w okresie przed i po narodzeniu dziecka nie są zaskakujące. Świadomość wpływu hormonów na psychikę jest ugruntowana nie tylko wśród samych kobiet, w tym ciężarnych, ale również wśród mężczyzn (choć ich wpływ na "słabą płeć" bywa demonizowany).

Jednak mężczyźni również doświadczają realnych zmian biologicznych podczas ciąży partnerki i po urodzeniu dziecka. Poziomy testosteronu, dopaminy i oksytocyny zmieniają się przygotowując ich do roli ojca.

Zmiany w organizmie meżczyzny po urodzeniu dziecka

Poziom testosteronu, który zwykle odpowiada za agresję, dominację i pociąg seksualny, spada tuż przed porodem i zaraz po nim. Naukowcy wiążą to z obowiązami domowymi, które mężczyzna wykonuje w tym okresie.

Dopamina i oksytocyna, odpowiedzialne za tworzenie więzi i przyzwyczajeń, pomagają mężczyźnie stworzyć emocjonalny związek z nowo narodzonym dzieckiem i spokojniej reagować na przykład na jego płacz. Zwiększone poziomy tych hormonów utrzymują się we krwi ojców przez kilka miesięcy, w czasie których stopniowo (znacznie dłużej niż większość matek) akceptują swoje rodzicielskie emocje.

Ale zmiany chemiczne to nie wszystko - zmienia się mózg mężczyzny! Strefy mózgu odpowiedzialne za przywiązanie, empatię i opiekuńczość zwiększają aktywność i swoją masę w ciągu 4 miesięcy po urodzeniu dziecka.

Objawy depresji poporodowej u mężczyzn

Objawy depresji poporodowej u kobiet i mężczyzn są zbliżone, chociaż mężczyźni, którym okazywanie emocji przychodzi trudniej z powodu wychowania, rzadziej je okazują i mówią o nich. Są nimi:

  • smutek, gniew, wybuchy emocji
  • zmniejsznie zainteresowania czymkolwiek, w tym życiem rodziny
  • brak zainteresowania dzieckiem
  • zmiany motywacji, energii, snu i apetytu
  • poczucie braku wartości (szczególnie w odniesieniu do ojcostwa)
  • myśli samobójcze
  • fizyczne objawy stresu (przyspieszone tętno, ataki paniki, problemy jelitowe, bóle głowy)
  • ucieczka w nałogi lub pracę

Dodatkowo ojcowie cierpiący na lęki poporodowe mogą mieć natrętne negatywne myśli na temat dziecka, związku i  życia, nieuzasadnione lęki dotyczące zagrożenia siebie lub bliskich i problemy z koncentracją.

Przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn

Stres związany z odpowiedzialnością za partnerkę i dziecko to tylko jeden z czynników wpływających na mężczyzn. Po urodzeniu dziecka życie mężczyzn zmienia się drastycznie, szczególnie w sferze życia towarzyskiego. Podobne zmiany pojawiają się w ich życiu po zawarciu małżeństwa. Grupy towarzyskie rozluźniają się i zmienia się och skład - bo procent par i rodziców w tych kręgach znacząco rośnie. Zaangażowanie męźczyzny przenosi się na sprawy domowe a nie rozrywkę, więc nawet jeżeli jest zapraszany przez dawnych bliskich znajomych, to nie ma czasu skorzystać z zaproszeń albo nawet odpowiedzieć na nie.

Sam związek między kobietą a mężczyzną również się zmienia - jest poddawany większym próbom stresu, braku komunikacji a nawet tak prozaicznych rzeczy jak zmęczenie i brak snu, o intymności nie wspominając. Męźczyzna czuje się zagrożony, bo spada na drugie miejsce w hierarchii uczuć kobiety i nie ma (i wie że nie powinien mieć) na to wpływu.

Leczenie depresji poporodowej mężczyzn

Mimo, że nadal jest to mniej akceptowane społecznie niż u kobiet, mężczyzna doświadczający depresji powinien zwrócić się o pomoc - niekoniecznie od razu do specjalisty, ale żony, przyjaciela, księdza - zaufanej osoby. Wsparcie partnerki w przypadku depresji ma nieocenione skutki, szczególnie, kiedy potrzebna jest pomoc lekarza lub terapeuty, do którego mężczyzna powinien się zwrócić w przypadku długotrwałej i nasilonej depresji, a może potrzebować dodatkowego bodźca by zwrócić się o taką pomoc.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza