COVID-19

Lekarze poinformowali w środę, że leki rozrzedzające krew mogą pomóc uratować niektórych pacjentów, cierpiących z powodu cięzkiego przebiegu COVID-19.
Naukowcy podejrzewają, dlaczego dzieci łatwiej znoszą przebieg infekcji koronawirusowej, Jedna z prawdopodobnych przyczyn może być wysoka obecność melatoniny, czyli hormonu snu w ich organizmach.
Zachorowałeś na COVID-19, wyzdrowiałeś i myślisz, że jesteś bezpieczny? Błąd - czas gra na twoją niekorzyść i ilość przeciwciał maleje. O co chodzi dokładnie?
Mops Winston z Karoliny Północnej jest pierwszym w USA psem ze zdiagnozowanym COVID-19. Oznacza to, że psy również mogą się zarazić koronawirusem. A czy mogą go przenosić?
Czy możemy uodpornić się na COVID? Czy tzw. ozdrowieńcy mogą ponownie zachorować? Naukowcy z całego świata próbują to zbadać, aby stworzyć jak najszybciej skuteczna szczepionkę na COVID-19.
Zespoły badawcze z całego świata pracują nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. Jak się okazuje, zajmują się tym również polscy badacze we współpracy z Agencją Badań Medycznych. O tym, jak powstaje taka szczepionka, opowiada Aleksandra Mościcka-Strudzińska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Każdego dnia w mediach pojawiają się kolejne doniesienie o nowych pacjentach Domów Pomocy Społecznej, zakażonych koronawirusem. Dlaczego wirus z Wuhan rozprzestrzenia się w takim miejscach szybciej niż gdzie indziej? Wyjaśnia to immunolog dr Paweł Grzesiowski.
GIS podał wstrząsające dane - już 17 procent osób zakażonych koronawiruse w Polsce stanowi personel medyczny. Świadczy to o niewystarczających środkach ochrony osobistej i zbyt małej liczbie testów, ale naukowcy twierdzą, że może stać za tym coś jeszcze - dawka wirusa, na jaką są narażeni pracownicy służb medycznych.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon opowiedział więcej o nowoczesnej terapii stosowanej w leczeniu COVID-19. Wykorzystuje się w niej nie chininę, ale jej pochodną. Dowiedzcie się więcej.
Włoski instytutu zdrowia opublikował niedawno raport, z którego wynika, że 70% ofiar koronawirusa stanowili mężczyźni, a tylko 30% kobiety. Skąd te różnice? Dlaczego mężczyźni umierają częściej?
Kaszlesz, gorączkujesz, źle się czujesz – i zastanawiasz się, czy to "zwykła" grypa, czy może masz koronawirusa SARS-CoV-2 i infekcję COVID-19? Wyjaśniamy, czym różnią się oba te wirusy i obie te choroby.