COVID-19

Czy mam objawy koronawirusa? To pytanie zadaje sobie niejeden z nas. Zakażenie koronawirusem daje charakterystyczne objawy - najczęstsze z nich to gorączka, po której pojawia się kaszel i uczucie duszności, a także ból mięśni. Chorobie mogą również towarzyszyć inne symptomy, takie jak zmęczenie, utrata węchu i smaku, a nawet wysypka. Same objawy to jednak za mało, by stwierdzić zakażenie: by się przekonać, czy masz COVID-19 konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa.
W Islandii przywrócono restrykcje w związku z wystąpieniem nowych przypadków Covid-19. Premier kraju uspokaja, że to tylko środki zapobiegawcze, a nie dowód, że sytuacja wymyka się spod kontroli.
Jak dowodzą brytyjscy badacze, ryzyko śmierci na COVID-19 wrasta wraz z każdym zbędnym kilogramem. Z opublikowanego właśnie raportu agencji agencji Public Health England wynika, że osoby otyłe są aż o 40-90 proc. bardziej narażone na śmierć w wyniku zakażenia koronawirusem niż osoby, których waga jest w normie.
Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu chcą sprawdzić, jaki procent polskiej populacji przebył COVID-19 bezobjawowo. Dlatego zapraszają ochotników do wzięcia udziału w testach - pierwsze pobrania rozpoczną się już w tym tygodniu.
W sieci co i rusz pojawiają się oferty sprzedaży leków na COVID-19. Eksperci jednak alarmują: preparaty reklamowane w internecie jako cudowny specyfik na koronawirusa nie mają z lekami nic wspólnego, a ich zażycie może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Po czym poznać, że mamy do czynienia z fałszywką?
Niemieccy badacze ostrzegają, by nie popadać w euforię w związku ze wstępnymi - obiecującymi - wynikami stosowania deksametazonu u pacjentów zarażonych koronawirusem. Na ostateczne potwierdzenie, że lek naprawdę działa, trzeba jeszcze poczekać.
W Wielkiej Brytanii od wtorku lekarze stosują w szpitalach deksametazol w leczeniu ciężko chorych pacjentów z Covid-19. To lek, który został oficjalnie potwierdzony w badaniach jako skuteczny,
Grypa czy koronawirus? Te wirusowe choroby można łatwo ze sobą pomylić. Jednak poza podobieństwami są też pewne różnice. I warto je znać, zwłaszcza, że sezon grypowy zbliża się wielkimi krokami, a koronawirus może wtedy znów uderzyć. Do jesieni na koronawirusa nie będziemy mieć szczepionki, jednak na grypę - jest ona nowa każdego roku.
30 procent osób, które przeszły Covid-19 będzie mieć chroniczne problemy z układem oddechowym - twierdzą włoscy specjaliści. Inni lekarze przyznają, że infekcja koronawirusowa pozostawia po sobie trwałe konsekwencje w układzie oddechowym i nie tylko.
Łożyska 16 kobiet, które w ciąży chorowały na COVID-19 były mnisze i wykazały pewne zmiany, świadczące o nieprawidłowym przepływie krwi przez ten ważny dla płodu organ. Dla lekarzy to znak, aby bardziej monitorować kobiety w ciszy zakażone koronawirusem.
Może nie tyle chomiki, co naukowcy je badający. Ale mamy niezbity dowód, że noszenie masek chirurgicznych może znacznie zmniejszyć szybkość przenoszenia Covid-19 w powietrzu.
Prace nad szczepionką przeciwko COVID-19 trwają. Prowadzi je kilka niezależnych od siebie ośrodków. Dokładne dane pokazują, że takich preparatów może być w przyszłości ponad 90.