Alergie
Alergia na gluten może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Okazuje się, że nawet u 10% populacji gluten może aktywować układ odpornościowy powodując różne formy nietolerancji (nadwrażliwości) na gluten, potocznie nazywane alergiami na gluten. Co świadczy o tym, że masz alergię na gluten? Jakie są objawy alergii na gluten?
Pokrzywka daje dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie skóry, czerwone bąble, opuchlizna i obrzęki. Często sposób jednak ustalić dokładnie, co jest ich przyczyną, dlatego leczenie pokrzywki stanowi istotny problem. Przeczytaj. co może doprowadzić do rozwoju pokrzywki, jak ją rozpoznać i jak skutecznie leczyć pokrzywkę.
Testy alergiczne zalecane są w przypadku podejrzenia alergii skórnej, wziewnej lub kontaktowej. Wynik testów alergicznych pomaga lekarzowi rozpoznać alergię lub ją wykluczyć. Kiedy trzeba wykonać testy alergiczne, na czym one polegają i jakim testom może poddać się alergik? Jak przebiegają testy na alergię?
Alergia na alkohol sprawia, że osoby na nią cierpiące walczą m. in. z wykwitami skórnymi o charakterze pokrzywki i wodnistym katarem. Dowiedz się, jak przebiega leczenie alergii na alkohol i co tak naprawdę w alkoholu uczula oraz poznaj pozostałe objawy nietolerancji alkoholu.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, w której można jedynie zmniejszać objawy, stosując odpowiednie leki i pielęgnację. Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd. Swędzenie bywa tak uciążliwe, że chory nie może spać i normalnie funkcjonować. Atopowe zapalenie skóry kojarzy się głównie z dziećmi, ale chorują też dorośli. Związana z pojęciem AZS atopia to wrodzona skłonność do reakcji alergicznych w odpowiedzi na rozmaite antygeny. W przypadku AZS reakcje te dotyczą skóry.
Nietolerancja laktozy najczęściej dotyczy dorosłych, a alergia na mleko – dzieci. Zwykle, w klasycznych postaciach, nie ma problemu z odróżnieniem ich od siebie. Czym właściwie są obie postaci nadwrażliwości na mleko? Jakie objawy towarzyszą alergii na mleko, a jakie nietolerancji laktozy? Co trzeba wykluczyć z diety przy nietolerancji laktozy, a co przy alergii na mleko?
Alergia oddechowa typowo kojarzy się z katarem, kichaniem i łzawieniem. Tymczasem objawy alergii oddechowej mogą być znacznie bardziej różnorodne. Nietypowe objawy alergii oddechowej często prowadzą do pomyłek diagnostycznych. Niecharakterystyczny przebieg alergii oddechowej najczęściej dotyczy małych dzieci. Wiele objawów alergii oddechowej może kojarzyć się z zupełnie innymi chorobami. Jaki może być przebieg alergii oddechowej? Kiedy alergia oddechowa może ukrywać się pod maską innych chorób i jakie są najczęstsze nietypowe objawy alergii oddechowej?
Zioła fotouczulające i fototoksyczne to zioła, które zwiększają wrażliwość na światło słoneczne. Osoby, które je przyjmują, powinny unikać opalania i zabezpieczać skórę preparatami z filtrami UV. W przeciwnym razie po kontakcie z promieniami UV mogą mieć objawy przypominające poparzenie słoneczne.
To prawda, że alergia jest chorobą bardzo uciążliwą, a życie z nią wymaga wielu wyrzeczeń. Ale nieprawdą jest, że alergikowi nic nie wolno, a na alergię nie ma skutecznego lekarstwa. W temacie alergii ciągle funkcjonuje sporo mitów. Warto więc wyjaśnić, co jest prawdą, a co nie.
Alergia na pyłki roślin daje się we znaki osobom uczulonym już od zimy, kiedy pyli leszczyna, olcha i wierzba - aż do lipca i sierpnia, na które przypada szczyt pylenia pokrzywy, bylicy i komosy. Aktualizowane co roku kalendarze pylenia, z których można dowiedzieć się, gdzie, kiedy i ile pyłków unosi się w powietrzu, bardzo ułatwiają życie alergikom.
Krople do oczu, leki przeciwhistaminowe, tabletki, spraye, balsam na podrażnienia ... By złagodzić objawy uczulenia alergik na co dzień potrzebuje wielu różnych specyfików. Ale na wakacjach wcale tak być nie musi - a wakacyjna apteczka alergika wcale nie musi zajmować połowy bagażu. Wystarczy, że spakujesz to, co naprawdę może ci się przydać. Jakich zatem preparatów i leków nie powinno zabraknąć w apteczce alergika?
Chorzy na astmę i inne przewlekłe choroby układu oddechowego mogą być narażeni na cięższy przebieg COVID-19, zwłaszcza, jeżeli nie wiedzą o swojej chorobie lub astma nie jest dobrze kontrolowana. W ich oskrzelach toczy się bowiem stan zapalny, w efekcie którego błona śluzowa nie stanowi wystarczającej bariery ochronnej dla wirusów. Co grozi astmatykowi zakażonemu koronawirusem? Czy chorzy na astmę ciężej przechodzą Covid-19 i czy powinni w jakikolwiek sposób modyfikować leczenie?
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca