Onkologia
37-letnia Melissa Ursini z Kaliforni skarżyła się na bóle przypominające skurcze porodowe. Lekarze, do których zgłosiła się po pomoc, początkowo podejrzewali zaparcia. Ale świat kobiety stanął na głowie, gdy usłyszała wstrząsającą diagnozę. Okazało się, że bóle były spowodowane ciężką chorobą, która zazwyczaj dotyka osób starszych.
Nastoletnia Gracie Mazza z Wielkiej Brytanii zachorowała na rzadki nowotwór. Szanse na wyleczenie były praktycznie znikome. Zespół lekarzy z Leeds zaproponował jednak niekonwencjonalną metodę leczenia, w której wykorzystano popularne narzędzie zbrodni stosowane od setek lat.
Nowotwory wtórne są rzadko występującymi chorobami. Są nowotworami pojawiającymi się po pewnym czasie od zachorowania na nowotwór pierwotny. Zachorowanie na nowotwór wtórny jest niezależne od pierwotnej choroby nowotworowej. Jak wygląda rozpoznanie nowotworów wtórnych oraz jak przebiega ich leczenie?
Rak jajnika jest uważany za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów u kobiet. Objawy raka jajnika są mało specyficzne, dlatego chorobę bardzo rzadko udaje się wykryć we wczesnej fazie rozwoju. Dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka raka jajnika, jakie objawy może powodować rak jajnika, jak przebiega diagnostyka raka jajnika oraz jakie są metody leczenia raka jajnika.
Mięsak Kaposiego jest nowotworem złośliwym tkanek miękkich pochodzenia naczyniowego zajmującym skórę, błony śluzowe oraz narządy wewnętrzne. Mięsaki zbudowane są ze skupisk komórek wrzecionowatych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych, wynaczynionych erytrocytów (czyli takich, które przedostały się poza naczynia krwionośne) oraz nacieku leukocytarnego.
Rodzaj raka piersi determinuje jego leczenie. Określenie rodzaju raka piersi stanowi ważna wskazówkę do podjęcia decyzji o sposobie leczenia. Nowotwory piersi klasyfikuje się na podstawie miejsca występowania, sposobu przenoszenia się, wrażliwości na hormony oraz ekspresję genów.
Rak nerki to podstępna choroba - rozwija się w zasadzie bezobjawowo. Na wczesnym etapie jest trudna do wykrycia, nie daje żadnych objawów. Większość pacjentów dowiaduje się o obecności guza na nerce przez przypadek. Taka też jest historia 38-letniej Marty - mamy dwójki dzieci. Jak wyglądał proces diagnostyczny i leczenie młodej mamy?
Nowotwory rzadkie to grupa chorób, która występuje rzadziej niż u 6 na 100 tys. pacjentów. Istnieje również pojęcie nowotworów szczególnie rzadkich, kiedy zachorowalność wynosi poniżej jednego przypadku na 100 tysięcy pacjentów. W celu zdefiniowania pojęcia nowotworu rzadkiego używa się również innych kryteriów takich jak wiek, czy płeć. Do tej grupy zaliczamy więc również nowotwory, które rzadko występują w danym wieku lub u danej płci. Jak wygląda zachorowalność na nowotwory rzadkie w Polsce oraz jak przebiega ich leczenie?
Rak zrazikowy piersi to jeden z podtypów raka piersi. Szacuje się, że rak zrazikowy stanowi ok. 10-15 proc. nowotworów złośliwych piersi. Dowiedz się, jakie cechy szczególne ma rak zrazikowy piersi, jakie są rodzaje raka zrazikowego piersi, jakie objawy może dawać rak zrazikowy piersi oraz jak przebiega diagnostyka i leczenie raka zrazikowego piersi.
Choroby resztkowa określa sytuację w organizmie, gdy po leczeniu onkologicznym pozostała śladowa liczba komórek nowotworowych. Są one niewykrywalne standardowymi metodami diagnostycznymi. Obecność choroby resztkowej nie wywołuje objawów u pacjenta, ale ma istotne znaczenie dla ryzyka nawrotu choroby nowotworowej. Diagnostyka choroby resztkowej ma największe znaczenie w terapii pacjentów w okresie remisji po leczeniu onkologicznym białaczki.
Mastektomia to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu gruczołu piersiowego. Mastektomię zazwyczaj wykonuje się z powodu schorzeń nowotworowych piersi, wśród których najczęstszym jest rak piersi. Mastektomia może również stanowić element profilaktyki przeciwnowotworowej - mówimy wówczas o mastektomii profilaktycznej. Sprawdź, jakie są wskazania do mastektomii, jak przebiega mastektomia, jakie są rodzaje mastektomii oraz jakie są możliwe powikłania po mastektomii.
Rak piersi zaawansowany miejscowo to nowotwór piersi osiągający znaczne rozmiary lub naciekający pobliskie tkanki. Rak piersi miejscowo zaawansowany nie tworzy przerzutów odległych – jest więc wcześniejszym stadium w stosunku do rozsianego raka piersi. Pacjentki z rakiem piersi zaawansowanym miejscowo mogą być leczone radykalnie, w przeciwieństwie do chorych z rozsianą postacią nowotworu. Terapia miejscowo zaawansowanego raka piersi wymaga połączenia kilku metod leczenia. Dowiedz się, jakie objawy daje miejscowo zaawansowany rak piersi, jak przebiega diagnostyka miejscowo zaawansowanego raka piersi oraz jakie są etapy leczenia miejscowo zaawansowanego raka piersi.
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca