Rodzaje raka piersi. Leczenie zależy od rodzaju raka piersi

2022-03-18 12:27
Rodzaje raka piersi. Leczenie zależy od rodzaju raka piersi
Autor: Getty Images

Rodzaj raka piersi determinuje jego leczenie. Określenie rodzaju raka piersi stanowi ważna wskazówkę do podjęcia decyzji o sposobie leczenia. Nowotwory piersi klasyfikuje się na podstawie miejsca występowania, sposobu przenoszenia się, wrażliwości na hormony oraz ekspresję genów.

Rodzaj raka piersi określa się już na etapie diagnozy, bo od tego zależy sposób leczenia nowotworu. Zmiany nowotworowe mogą występować w przewodach mlecznych lub w zrazikach czyli komórkach odpowiedzialnych za produkcję mleka. To główne rodzaje raka piersi stanowiące największą liczbę wykrywanych złośliwych guzów piersi.

Zdarzają się jednak i inne, rzadkie odmiany tej choroby. Bardzo ważną informacją jest też określenie czy mamy do czynienia z rakiem przedinwazyjnym (in situ) czy takim, który już zaczął się przemieszczać do innych tkanek (rak inwazyjny). Rak piersi in situ daje większe szanse na wyzdrowienie. W przypadku każdego złośliwego guza piersi powinny być też oznaczone następujące parametry:

  • status receptora HER-2
  • status receptorów ER (estrogenowych)
  • status receptorów PR (progesteronowych)

Wiedza ta pozwala zastosować terapię celowaną - blokującą receptory genu HER-2 lub receptorów hormonów.

    Spis treści

    1. Rak piersi - rodzaje. Miejsce występowania i stadium
    2. Rodzaje raka piersi - podział ze względu na aktywność receptorów guza
    Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

    Rak piersi - rodzaje. Miejsce występowania i stadium

    Pierś zbudowana jest z tkanki gruczołowej, tzw. zrazików, które tworzą płaty. Każdy z płatów ma własny przewód mleczny. Przewody mleczne zbiegają się w brodawce sutkowej. Oprócz tkanki gruczołowej w piersi znajduje się tkanka tłuszczowa, łączna oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. Nowotwory powstają głównie w komórkach wyściełających przewody mleczne i w zrazikach.

    • Rak wewnątrzzrazikowyLobular carcinoma (LC). Może być in situ czyli ograniczony do komórek gruczołowych (LCIS) lub naciekający czyli inwazyjny. Wtedy atakuje tkankę tłuszczową piersi i przenika do układu limfatycznego i krwionośnego. przedostaje się do węzłów chłonnych i dalej do innych organów ciała. Rak zrazikowy piersi to ok. 10-15 proc wszystkich przypadków raka piersi.
    • Rak wewnątrzprzewodowy - Ductal carcinoma (DC). Może być także w postaci in situ (DCIS) lub naciekający czyli inwazyjny. Stanowi ok. 80 proc. wszystkich przypadków raka piersi.
    • Rak rdzeniasty. Bez względu na miejsce występowania jest wyraźnie odgraniczony od otaczających tkanek, a na brzegach guza występują komórki układu odpornościowego. Jest to rak inwazyjny, ale w jego przypadku jest nieco lepsze rokowanie bo daje mniejsze ryzyko przerzutów niż inne inwazyjne postaci raka piersi. Stanowi ok. 5 proc. przypadków nowotworów piersi.
    • Rak koloidowy (śluzowy). Bardzo rzadki, ok. 1 proc. przypadków. Powstaje w komórkach produkujących gęsty śluz. W tym przypadku raka piersi sa bardzo dobre rokowania wyzdrowienia.
    • Rak cewkowaty - Carcinoma tubulare. Jest odmianą raka przewodowego inwazyjnego, ale daje lepsze szanse na wyzdrowienie niż zwykły rak przewodowy czy rak zrazikowy. Bardzo rzadka postać raka piersi - ok. 2 proc, wszystkich przypadków.
    • Rak zapalny. Obejmuje już także skórę piersi. Pierś jest zaczerwieniona, przypomina fakturą skórkę pomarańczową, z brodawki może sączyć się płyn. Bardzo zaawansowana forma raka, wykrywana w IV stadium, agresywna i daje małe szanse na wyzdrowienie. Postać bardzo rzadka - 1 proc. przypadków.

    Rodzaje raka piersi - podział ze względu na aktywność receptorów guza

    Dla postawienia dokładnej diagnozy i zaplanowania leczenia bardzo ważne jest zbadanie statusu receptorów znajdujących się na powierzchni guza. Są to białka, które mają zdolność łączenia się z innymi białkami i przekazywania informacji do komórek.

    • Rak hormonozależny. Na powierzchni guza są bardzo aktywne receptory ER (estrogenowe) lub/i PR (progesteronowe). Pod wpływem działania hormonów guz się powiększa. W przypadku takiej postaci raka piersi stosuje się celowaną terapię hormonalną, która hamuje aktywność receptorów hormonalnych. Rak hormonozależny to ok. 70 proc. przypadków raka piersi.
    • Rak HER-2 dodatni. W tej postaci notuje się na powierzchni guza receptory genu HER-2. Przewodzi on do komórek sygnały do szybszego wzrostu i rozmnażania, co sprawia, że guz rośnie. Leczenie polegające na zablokowaniu tego receptora hamuje rozwój raka.
    • Rak potrójnie ujemny. W tej postaci raka piersi na powierzchni guza nie notuje się ani receptorów hormonalnych ani HER-2. Niemożliwa jest więc terapia celowana. Trzeba stosować chemio- i radioterapię. Rak potrójnie ujemny to ok. 10-15 procent przypadków nowotworów piersi.