Kardiologia

Zespół żyły głównej górnej (ang. superior vena cava syndrome - SVCS) to zespół objawów klinicznych zaliczany do tzw. onkologicznych stanów nagłych, gdyż w większości dotyczy on pacjentów z rozrostem nowotworowym w obrębie klatki piersiowej. Zespół żyły głównej górnej wymaga sprawnej diagnostyki i niezwłocznego włączenia odpowiedniego leczenia.
Układ krwionośny to zamknięty system naczyń krwionośnych i chłonnych, które nieustannie transportują przez organizm krew i chłonkę. Krew, wprawiona w ruch przez serce, dociera do każdego zakamarka ciała, płynąc poprzez tętnice, naczynia włosowate i żyły. Czym różni się krążenie małe od krążenia wielkiego? I jaka jest rola naczyń chłonnych i chłonki? Poznaj budowę układu krążenia.
Według nowego badania opublikowanego na łamach Journal of the American Heart Association, niektóre bakterie jamy ustnej mogą przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia tętniczego u kobiet po menopauzie.
Po przebytym zawale serca kluczowa jest modyfikacja swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Ważne jest dbanie o zdrowy styl życia, tak by uchronić się przed kolejnym zawałem jak i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Poznaj najważniejsze wskazówki dla osób po zawale serca.
Udar mózgu jest częstą przyczyną zgonów - jest to powszechna przypadłość, jednak nadal często jest źle rozumiana. Czy udar jest problemem serca? Co należy wiedzieć o udarze? Jakie mity krążą wokół udaru? Rozwiewamy błędne wyobrażenia na temat udaru mózgu.
Krwotok podpajęczynówkowy wystąpić może w konsekwencji przebycia urazu głowy, ale i jego przyczyną może być pęknięcie tętniaka któregoś z naczyń wewnątrzczaszkowych. Najbardziej charakterystycznym objawem tego problemu jest niebywałego charakteru ból głowy – pacjenci, którzy doświadczyli krwotoku podpajęczynówkowego, opisują go zwykle jako najsilniejszy ból głowy, jaki kiedykolwiek odczuwali w swoim życiu. Rokowania pacjentów, u których wystąpi ten problem, nie są niestety pomyślne.
Niedokrwistość Fanconiego to rodzaj wrodzonej anemii, rzadkiej i groźnej choroby genetycznej. Główne objawy to defekty kości powstające jeszcze w okresie zarodkowym, niewysoki wzrost i charakterystyczny wygląd twarzy. Jakie są inne objawy anemii Fanconiego?
Powszechnie sądzimy, że zawał serca objawia się wyłącznie silnym bólem za mostkiem. Ale chociaż jest to objaw najczęściej zgłaszany, zawał serca mogą zwiastować również inne, mniej znane symptomy, które w dodatku mogą różnić się w zależności od płci. Jak zatem najczęściej objawia się zawał serca u mężczyzn, a jak u kobiet?
Choroby krwi często wynikają z upośledzenia procesów dojrzewania i prawidłowego funkcjonowania elementów morfotycznych krwi. Jednymi z najczęściej występujących schorzeń hematologicznych są hemofilia, anemia, białaczki oraz małopłytkowość. Co je powoduje i czy są groźne?
Nadciśnienie wrotne to poważny stan, który może doprowadzić do powstania żylaków przełyku, żołądka czy odbytu. Jeśli nadciśnienie wrotne nie zostanie rozpoznane na czas, może dojść do ich pęknięcia i zagrażających życiu krwotoków. Innym groźnym powikłaniem nadciśnienia wrotnego może być trwałe uszkodzenie mózgu. Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia wrotnego? Na czym polega leczenie?
Oczyszczanie tętnic to tak naprawdę dbanie o to, by nie tworzyła się na nich blaszka miażdżycowa, czyli złogi cholesterolu. Powstawaniu takich zmian sprzyja między innymi niewłaściwa dieta. Co zatem warto jeść, by tętnice były zdrowe? Jakie produkty pomagają oczyszczać naczynia krwionośne i zapobiegać miażdżycy?
Stan przedzawałowy - takie rozpoznanie tak naprawdę nie istnieje. Dlaczego więc często o nim słyszymy, również od lekarzy? Co tak naprawdę kryje się pod określeniem "stan przedzawałowy"? Czym on w zasadzie jest i jak blisko jest od niego do groźnego zawału serca? Czy powinniśmy obawiać się tej diagnozy i czy stan przedzawałowy można leczyć?

Kardiologia – nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, leczenie miażdżycy, zawał serca, zaburzenia rytmu serca, arytmia serca, cholesterol, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy, choroby serca, choroby układu krążenia, wady serca, niewydolność krążenia. Dowiedz się jak wzmocnić serce, jak obniżyć cholesterol – sposoby na wysoki cholesterol, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, jak żyć po zawale serca. Poznaj przyczyny powstawania żylaków, metody leczenia żylaków, skleroterapia, zobacz jak uniknąć żylaków. Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze objawy, leczenie nadciśnienia, dieta przy nadciśnieniu. Sprawdź jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, jak często mierzyć ciśnienie. Zadbaj o serce.