Gastrologia

Enzymy trawienne to substancje wydzielane w układzie pokarmowym przez gruczoły trawienne. W większości zaliczane są do enzymów hydrolitycznych katalizujących rozkład związków zawartych w pokarmie, od złożonych do prostszych.
Ciągłe odczuwanie głodu nie zawsze jest objawem choroby. Przyczyny takiego stanu to np. stres lub złe nawyki żywieniowe, które wystarczy zmienić. Jednak czasami tego typu zaburzenie łaknienia może oznaczać chorobę, również tą psychiczną. Sprawdź, jakie są przyczyny ciągłego uczucia głodu.
Niedrożność dróg żółciowych skutkuje osłabieniem lub całkowitym zahamowaniem transportu żółci do przewodu pokarmowego. Może mieć ona różne przyczyny. Jak wygląda diagnozowanie niedrożności dróg żółciowych? Jak leczyć niedrożność dróg żółciowych?
Pierwotna marskość żółciowa wątroby zaliczana jest to chorób autoimmunologicznych, co oznacza, że organizm sam atakuje własne tkanki. Charakterystyczny objawem choroby jest najczęściej odczuwanie przewlekłego zmęczenia oraz dokuczliwy świąd skóry. Dowiedz się, jak przebiega leczenie pierwotnej marskości żółciowej wątroby oraz sprawdź, jak wyglądają rokowania.
Choroby metaboliczne to pojęcie bardzo szerokie – niektóre z nich mogą nieść śmiertelne zagrożenie, inne zaś pozwalają funkcjonować zupełnie normalnie (pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarskich). Różne są także przyczyny i strategie leczenia chorób metabolicznych. Dowiedz się, które choroby zaliczamy do chorób metabolicznych, jak dzielimy choroby metaboliczne, jak przebiegają najczęściej spotykane choroby metaboliczne oraz na czym polega leczenie chorób metabolicznych?
GERD to inaczej choroba refluksowa przełyku. Nazwa ta pochodzi od angielskiego skrótu gastro-esophageal reflux disease, dlatego brzmi obco. Ale tak naprawdę jest to często spotykana – bo dotycząca aż 10-20 proc. populacji – dolegliwość, kojarzona najczęściej ze zgagą.
Co może oznaczać ból trzustki? To pytanie zadaje sobie każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na tę przypadłość. Odpowiedź nie jest jednak oczywista: ból trzustki może mieć różne przyczyny - w tym zarówno banalne podrażnienie, jak i niepokojący stan zapalny, a nawet nowotwór. Może mieć również różny charakter - ból trzustki może być bowiem ostry lub przewlekły. Nie należy go jednak lekceważyć, gdyż niedomaganie trzustki - organu bardzo ważnego w układzie trawiennym i hormonalnym - zawsze powinno budzić niepokój i skłaniać do pogłębionej diagnozy.
Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS) dawniej nazywano nerwicą jelit. IBS to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, której przyczyny nie są znane. Podstawowe objawy to zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), bóle brzucha i wzdęcia. Jak przebiega leczenie zespołu jelita drażliwego?
Nieswoiste zapalenia jelit to wspólna nazwa dla zapalnych chorób jelit takich jak m. in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) czy choroba Leśniowskiego-Crohna (chLC). Częste, przewlekłe biegunki sprawiają, że chorzy muszą skorzystać z toalety nawet 20 razy w ciągu dnia. W Polsce na nieswoiste zapalenia jelit cierpi ok. 50 tys. osób, co czwarta z nich jest niepełnoletnia. Do tej pory, mimo wielu badań, nieswoiste choroby zapalne jelit nie mają ustalonej przyczyny, a co za tym idzie, nie ma sposobu na ich skuteczne wyleczenie. Istnieją jednak leki, które mogą znacznie poprawić jakość życia chorych. Co trzeba wiedzieć o NZJ?
Kamica żółciowa, nazywana pęcherzykową, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z kamicą często związane jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. Czy jednak kamień prowadzi do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, czy też zapalenie przyczynia się do tworzenia się kamieni? Specjaliści twierdzą, że obie hipotezy są prawdopodobne. Jakie są objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego? Jak przebiega leczenie?
Zespół szoku pokarmowego (zespół ponownego odżywienia, ang. refeeding syndrome) to schorzenie występujące u osób długotrwale niedożywionych. Zespół szoku pokarmowego powoduje poważne zaburzenia gospodarki elektrolitowej, które mogą stanowić zagrożenie życia. Dowiedz się, jakie są przyczyny zespołu szoku pokarmowego, jakie choroby zwiększają ryzyko jego wystąpienia, jak się objawia oraz na czym polega profilaktyka i leczenie zespołu szoku pokarmowego.
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to zakażenia wywołujące choroby wątroby o ostrym przebiegu. WZW to prawdziwy cichy zabójca - objawy choroby nie dają o sobie znać przez długi czas. Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi już ósmą przyczynę zgonów na świecie. Jakie są przyczyny i objawy wirusowego zapalenia wątroby? Jak można się zarazić? Jakie trzeba wykonać badania? Na czym polega leczenie?