Gastrologia

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejszą z nich jest rak jelita grubego, który po kilku latach rozwoju może objawić się jedynie krwią w stolcu, bądź tzw. krwawieniem utajonym. Sprawdź, na jakie choroby wskazuje krew w kale. Jakie są przyczyny krwawych stolców? Co to jest krew utajona?
Polipy pęcherzyka żółciowego to guzowate twory, które w większości przypadków składają się z cholesterolu, w związku z tym są niegroźne. Tylko część polipów stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia, gdy może się w nich rozwinąć rak. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy polipów pęcherzyka żółciowego i jak przebiega leczenie.
Możesz podejrzewać, że w twoim woreczku żółciowym utworzyły się kamienie, jeśli często pobolewa cię wątroba, miewasz nudności, wzdęcia. Gdy dolegliwości woreczka żółciowego zdarzają się rzadko i nie są silnie, można się ratować środkami rozkurczającymi i przeciwzapalnymi. Jeśli jednak bóle nawracają i utrzymują się długo należy się skonsultować z lekarzem.
Wzdęcia brzucha, uczucie przelewania w jelitach, nadmierna ilość gazów, to charakterystyczne objawy dla SIBO (przerostu bakterii w jelicie cienkim). Jednak występują one również przy przeroście grzybów Candida albicans w jamie brzusznej. Dlatego zanim weźmiemy się za diagnozowanie i leczenie SIBO, przeprowadźmy badania na Candidę, gdyż to ona może być główną przyczyną naszych problemów zdrowotnych.
Zaparcia i kłopoty z wypróżnieniem to powszechna dolegliwość, ale nie można jej lekceważyć. Nie sięgaj od razu po środki farmakologiczne. Najpierw spróbuj naturalnymi sposobami zmobilizować jelita do lepszej pracy.
Przepuklina to stosunkowo częsta dolegliwość, która choć może pojawić się u każdego, częściej diagnozowana jest u mężczyzn. Powoduje dyskomfort, ból i pogorszenie jakości funkcjonowania. Zdaniem wielu osób można ją zbagatelizować i nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza. Czy aby na pewno? Oto fakty i mity na temat przepukliny.
Stłuszczenie wątroby to choroba, która występuje nie tylko u alkoholików. Są na nią narażone także osoby z nadwagą i otyłością, jak również te przyjmujące niektóre leki, np. hormonalne. Stłuszczenie wątroby nie jest groźną chorobą, jednak nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy stłuszczenia wątroby.
Atak kolki żółciowej może wystąpić u osób cierpiących z powodu kamicy pęcherzyka żółciowego. To sytuacja nagła. Silny ból pojawia się po prawej stronie pod żebrami lub w okolicy pępka. Co robić, gdy masz atak kolki żółciowej?
Choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to choroby zapalne jelit, które prowadzą do gorszego wchłaniania składników odżywczych, a tym samym do niedoboru wielu ważnych witamin i składników mineralnych. Jeśli w porę nie zadba się o wprowadzenie organizmu w remisję i nie doprowadzi do równowagi mikroflory jelit, osłabi to organizm i zwiększy ryzyko wystąpienia innych chorób.
Zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy się rozpocznie. Jeżeli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż cztery godziny i nie słabnie - trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur. Jakie są przyczyny i objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego oraz jak przebiega operacja?
Ostre zapalenie trzustki pojawia się najczęściej w wyniku kamicy żółciowej albo nadmiernego spożycia alkoholu. Choroba ta, w swej ostrej postaci, może nawet doprowadzić do śmierci. Jakie są inne przyczyny zapalenia trzustki? Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak przebiega leczenie.
Ropień wątroby jest ostro odgraniczonym od otoczenia zbiornikiem zawierającym tkankę martwiczą, czyli ropę. To ogniskowa zmiana wątroby, powstająca najczęściej w wyniku infekcji bakteryjnej, amebowej lub grzybiczej. Jakie są objawy ropnia wątroby? Jak przebiega leczenie?