COVID-19

Wirus BK, którym w dzieciństwie zaraża się większość osób, może w dojrzałym wieku prowadzić do rozwoju raka pęcherza. - twierdzą naukowcy. Wirus ten może bowiem ukrywać się w nerkach i aktywować się, gdy dojdzie do osłabienia odporności na przykład z powodu wieku lub leczenia choroby przewlekłej.
- Niezależnie od decyzji administracyjnych w sprawach epidemicznych musimy zachowywać się racjonalnie – skomentował zapowiedź znoszenia restrykcji wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W podobnym tonie wypowiadają się także inni eksperci - prof. Agnieszka Szulc-Ciesielska i dr Michał Sutkowski. Czy rezygnacja z obostrzeń w tym momencie to dobra decyzja?
Gdy umieramy, całe życie w jednej chwili przesuwa się przed oczami. Czy twierdzenie, przez lata uznawane za wymysł osób, które przeżyły śmierć kliniczną, zyska w końcu potwierdzenie naukowe? Wszystko na to wskazuje: badaczom po raz pierwszy udało się bowiem bardzo szczegółowo zarejestrować fale mózgowe osoby umierającej. Opis przypadku został opublikowany w periodyku Frontiers in Aging Neuroscience.
Młody Amerykanin nie mógł podejrzewać, że zjedzenie resztek z lodówki prawie go zabije. Po spożyciu posiłku pojawiły się u niego poważne zdrowotne problemy, w wyniku których lekarze musieli amputować mu nogi i palce u rąk. Przyczyną okazała się poważna choroba.
Dziennikarka Agata Młynarska od lat cierpi na schorzenie z grupy nieswoistych zapaleń jelit – chorobę Leśniowskiego-Crohna - powodujące m.in. owrzodzenie ścian przewodu pokarmowego i nawracające biegunki. Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała swoich fanów, że ponownie przebywa w szpitalu.
Z najnowszych danych, jakie Ministerstwo Zdrowia udostępniło Polskiej Agencji Prasowej wynika, że w Polsce zmarło do tej pory 110 157 osób z COVID-19. Ministerstwo podano również dane dotyczące zgonów wśród personelu medycznego.
Pandemia towarzyszy nam już od ponad dwóch lat. W tym czasie musieliśmy wdrożyć zasady, które wiązały się ze zmianami w życiu i w nawykach. Dziś, po wielu konsultacjach medycznych, obserwacji tego, co dzieje się w wielu krajach europejskich widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany i znieść znaczącą część ograniczeń - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Od 1 marca rząd zniesie większość obostrzeń - zostaną te dotyczące izolacji oraz noszenia maseczek w miejscu publicznym.
Choroba Alzheimera rozwija się przez wiele lat, nim jej objawy staną się klinicznie widoczne. Zdaniem ekspertów istnieją jednak łatwo identyfikowalne czynniki rozwoju tej choroby - na ich podstawie można ocenić, kto jest na nią najbardziej narażony. Listę tych czynników zaprezentowano właśnie w artykule podsumowującym wyniki nowego badania.
Podwariant BA.2 wariantu Omikron, który w ostatnim czasie szybko rozprzestrzenia się, szczególnie w Danii, nie "powoduje poważniejszej postaci" COVID-19 niż wariant BA.1 - powiedziała ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. epidemii Maria Van Kerkhove.
Częste infekcje, szczególnie dróg oddechowych to prawdziwa zmora wielu rodziców. Ile razy w ciągu roku dziecko może zachorować? Kiedy należy się martwić i pogłębić diagnostykę? Jak wygląda sytuacja w odniesieniu do osób dorosłych?
Czy anhedonia rzeczywiście objawia się tym, że pacjent nie czuje już nic? Choć w psychiatrii zjawisko to jest znane od dawna, to wiedza społeczeństwa na jego temat wciąż jest znikoma. O trudach pacjentów z anhedonią i depresją rozmawiamy z psychiatrą dr Małgorzatą Urban-Kowalczyk.
Znane są wstępne wyniki kolejnych badań klinicznych nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19 finansowane przez Agencję Badań Medycznych (ABM). - Wnioski nie są jednoznaczne z dotychczasowymi rezultatami badania leku przeprowadzonego na Śląsku – powiedział lider projektu badawczego dt. amantadyny prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.