Choroby oczu i zaburzenia wzroku

Pęknięte naczynko w oku, czyli wylew podspojówkowy, to jedna z częstszych dolegliwości w obrębie narządu wzroku. Popękane naczynka w oku w większości przypadków stanowią jedynie problem kosmetyczny, jednak niekiedy mogą być objawem poważnych schorzeń. Jakie są przyczyny pęknięcia naczynka w oku?
Choroby oczu i wady wzroku dotykają coraz więcej osób. Nawet błahe z pozoru problemy ze wzrokiem mogą zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę albo choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa bądź różne zwyrodnienia. Poznaj przyczyny i  objawy najczęstszych chorób oczu i sposoby ich leczenia.
Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Tę wadę oczu koryguje się okularami albo soczewkami kontaktowymi. Także laser pozwala rozstać się z astygmatyzmem raz na zawsze. Jakie są objawy astygmatyzmu i jak się go leczy?
Zaburzenia widzenia to zwykle problem okulistyczny. Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia to m.in. wady refrakcji, schorzenia siatkówki, zaćma czy jaskra. Zaburzenia widzenia mogą wskazywać także na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a nawet na guza mózgu. Sprawdź, objawem jakiej choroby mogą być zaburzenia widzenia.
Rzęsy to drobne włoski, znajdujące się na powiece górnej oraz dolnej obu oczu. Ich funkcją jest przede wszystkim ochrona przedniego odcinka oka przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Jednym z zaburzeń związanych z rzęsami oczu są tak zwane wrastające rzęsy. Jakie są przyczyny tej nieprawidłowości? Jak możemy leczyć wrastające rzęsy?
Wzrok to bardzo ważny zmysł, który znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo dzięki niemu możemy czerpać z życia wiele przyjemności, bo przecież każdy z nas uwielbia patrzeć na ładne rzeczy. A jak my możemy sprawić przyjemność swoim oczom? Przeczytaj odpowiedzi konkursowe laureatów akcji #PrzyjemneDlaOka, zorganizowanej we współpracy z marką Hyal-Drop.

Materiał partnerski

Gotowe okulary do czytania i korekcyjne bez problemu kupimy niemal na każdej stacji benzynowej, w większości aptek, drogerii i supermarketów. Są tanie i wygodne. Ale czy na pewno bezpieczne dla wzroku? Ekspert wyjaśnia, czy sklepowe okulary szkodzą oczom.
Krótkowzroczność, inaczej miopia, to jedna z najczęstszych refrakcyjnych wad wzroku. Na świecie żyje z nią ponad miliard ludzi, a leczy ją mniej niż połowa z nich. Na czym polega ta wada? Czy da się ją skutecznie skorygować?
Zaćma (katarakta) to postępujące mętnienie soczewki oka. W 90 procentach przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, choć bywa też wadą wrodzoną. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które mają zaćmę. Współczesna medycyna może przywrócić ostrość widzenia i uwolnić chorych od okularów. Jak przebiega leczenie zaćmy?
Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W związku z tym osoby, które skarżą się na mroczki przed oczami, mogą potrzebować pomocy grupy specjalistów: internisty, okulisty, diabetyka, a także neurologa i kardiologa. Dowiedz się, jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami. Jaka jest przyczyna pojawiania się latających muszek w polu widzenia?
Oko jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Zwykle używamy go do poznawania otaczającego nas świata. Dzięki narządowi wzroku możesz się porozumiewać i poruszać. Dowiedz się, jak zbudowane są oczy.
Wystarczą trzy minuty wolnego dziennie i latarka emitująca czerwone światło, by znacząco poprawić wzrok, który pogorszył się wraz z wiekiem - dowodzą autorzy badań, których wyniki opublikowano w Journals of Gerontology. Czy dzięki temu odkryciu osoby po czterdziestce będą mogły wkrótce zrezygnować z okularów?