Choroby oczu i zaburzenia wzroku

Jeśli miewasz olśnienia w jasnym świetle dziennym, a lepiej widzisz w pochmurne dni oraz o zmierzchu, możesz podejrzewać u siebie kataraktę, czyli zaćmę. Znacznie utrudnia ona normalne funkcjonowanie. Zaćmy można się pozbyć, zamieniając operacyjnie własną soczewkę w oku na sztuczną.
Zez zwykle występuje w jednym oku. Ta nieleczona wada wzroku nie tylko przeszkadza dziecku, ale może też powodować utratę wzroku. Jeśli zauważysz, że dziecko stale zezuje, idź z nim do okulisty.
Najczęstsze wady wzroku to nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Leczyć je można okularami korekcyjnymi (mineralnymi bądź organicznymi) lub ortokorekcją. Jeśli nie chcemy nosić okularów, możemy zastąpić je soczewkami kontaktowymi twardymi i miękkimi.  
Siedzimy wygodnie, stukając palcami w klawisze. Jeśli jednak przy komputerze spędzamy parę godzin dziennie, kręgosłup, dłonie i oczy mogą nam kiedyś odmówić posłuszeństwa. Co robić, by do tego nie dopuścić? W jaki sposób odpowiednio przygotować miejsce pracy przy komputerze, by nie męczyć wzroku i kręgosłupa?
Miliony osób na całym świecie spędzają kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przy komputerze. Często mają kłopoty ze wzrokiem. Oczy łzawią, pieką, swędzą, a nawet bolą, pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem. Czy na pewno komputer jest winowajcą?
Oczy to jeden z najbardziej zapracowanych organów. Ale oczy to także lustro, które odzwierciedla stan naszego zdrowia. Guzki, grudki i pęcherzyki na powiekach, przekrwione spojówki, drżenie i obrzęk powiek, worki pod oczami - te wszystkie objawy mogą być sygnałami chorób oczu, ale też i innych schorzeń.
Jeśli zauważysz, że dziecko jednym okiem patrzy inaczej niż drugim, nie wpadaj w panikę, tylko idź do okulisty. Zeza można zlikwidować. Trzeba jednak wcześnie zacząć leczenie. Zezowanie może przytrafiać się każdemu niemowlakowi, ponieważ u niego mięśnie oczne nie są jeszcze dostatecznie wykształcone, więc czasami nie udaje się utrzymać oczu w prawidłowym położeniu.