Choroby kobiece

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która atakuje kobiety w wieku rozrodczym. Choć endometrioza nie u wszystkich kobiet może powodować bezpłodność, bardzo często jest jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Więcej o tym, jak endometrioza wpływa na płodność, mówi dr Jacek Tulimowski.
Rak trzonu macicy inaczej określany jako nowotwór endometrium lub rak błony śluzowej macicy, to jeden z nowotworów, które dobrze rokują w skutecznym leczeniu. W dużej mierze kobiety przez prowadzony styl życia mogą się przed nim uchronić. Między innymi o profilaktyce raka endometrium rozmawialiśmy z dr Tadeuszem Oleszczukiem.
Guzy jajników wykrywane są u kobiet niezależnie od wieku, mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, predyspozycjami genetycznymi lub menopauzą. Mianem guza jajnika określa się zarówno zmiany złośliwe, jak i łagodne, występujące w obrębie struktury jajnika. Choć diagnoza o guzie jajnika może wywoływać w nas negatywne skojarzenia i obawy, należy pamiętać, że większość tego typu zmian nie ma podłoża nowotworowego.
Zalecenia po mastektomii dotyczą wielu różnych aspektów. Pacjentkom zwraca się uwagę przede wszystkim na to, co powinny robić w celu uniknięcia wystąpienia u nich obrzęku limfatycznego. Dostają również wskazówki, jak utrzymać prawidłową postawę oraz kiedy udać się na badania kontrolne. Informowane są także o możliwości skorzystania z pomocy psychologa w celu poradzenia sobie z tą sytuacją. Co jeszcze powinny wiedzieć kobiety po mastektomii?
Endometrioza występuje z dużą częstotliwością, mimo to nadal nie ustalono, jaki jest mechanizm jej powstawania. Dlatego też leczenie endometriozy jedynie łagodzi jej skutki. Czym właściwie jest endometrioza? Jak się objawia endometrioza i jak należy ją leczyć?
Nowy lek, który może powstrzymać ból związany z endometriozą, zbliża się do oficjalnego zatwierdzenia. Endometrioza jest przewlekłym stanem zapalnym i główną przyczyną bólu miednicy u kobiet na całym świecie. Brak leków lub nieprawidłowe rozpoznanie choroby u wielu pacjentek sprawiło, że żyją one z przewlekłymi i nieustępliwymi objawami.
Endometrioza jest jedną z niewielu chorób, której przyczyny nie są znane. Choć najczęściej dotyka osoby w wieku rozrodczym, mogą na nią chorować także kobiety po menopauzie, a nawet nastolatki. O endometriozie rozmawialiśmy z ekspertem dr Tadeuszem Oleszczukiem.
Endometrioza jest podstępną chorobą dotykającą przeważnie kobiety w wieku rozrodczym. Choć fizjologicznie komórki nabłonka macicy powinny ulegać złuszczeniu i wydalaniu podczas comiesięcznej menstruacji, na skutek różnorodnych zaburzeń hormonalnych, komórki te mogą „podróżować” w odleglejsze rejony organizmu. Gdzie najczęściej występują ogniska endometriozy? Na czym polega leczenie?
Zaburzenia miesiączkowania są czasami zjawiskiem naturalnym, kiedy indziej objawem choroby. Zdarza się też, że sygnalizują chwilowy spadek formy fizycznej i psychicznej kobiety. Dlaczego miesiączka traci swój rytm? Jakie mogą być przyczyny zaburzeń miesiączkowych?
Dla wielu osób rak piersi kojarzy się od razu z chemioterapią, kilkumiesięcznym cierpieniem, a finalnie śmiercią. Prawda jest zupełnie inna. O tym jak wygląda leczenie opowiada Agnieszka Ford, która w wieku 40 lat po wygranej walce założyła fundację “Kochasz Dopilnuj”. Dziś z powodzeniem prowadzi warsztaty dla młodzieży i udowadnia, że rak to nie wyrok.
Kobiety pragną, by ich piersi były piękne przez długie lata, ale czy wszystkie dbamy o nie z należytą troską? Czy śledzimy, jak zmieniają się wraz z upływem lat i regularnie je badamy? Zapytaliśmy dr Tadeusza Oleszczuka o to, co w wyglądzie naszych piersi jest normalne, a co powinno nas zaniepokoić.
Zaburzenia owulacji, obniżona płodność czy problem z kontrolą masy ciała obniżają komfort życia kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników. Jednak obecna wiedza na temat PCOS i dostępne metody leczenia pozwalają pacjentkom normalnie funkcjonować i skutecznie walczyć z niepożądanymi objawami.