Choroby kobiece

Pandemia COVID-19 pogorszyła diagnostykę i leczenie nowotworów ginekologicznych w Polsce. Są jednak optymistyczne informacje: refundacja pierwszej w Polsce szczepionki przeciw wirusowi HPV. – W Europie mamy już też zarejestrowane nowe terapie dla pacjentek z rakiem jajnika i rakiem endometrium. Czekamy na możliwość ich stosowania w Polsce – mówili eksperci podczas konferencji „Nowotwory ginekologiczne – czas działać”.

Materiał partnerski

Pandemia utrudniła dostęp do wielu placówek, co widać w statystykach wzrostu zachorowań na różne choroby. Wiele kobiet nadal zastanawia się, czy powinna udać się do lekarza i zrobić badania. Między innymi o tym, jak teraz wygląda wizyta u ginekologa i jak się do niej przygotować oraz w jakim stopniu teleporada jest w stanie zastąpić wizytę stacjonarną, rozmawialiśmy z ekspertem dr Tadeuszem Oleszczukiem.
Masz problemy z regularnością cykli albo przytyłaś bądź zauważyłaś u siebie nadmierne owłosienie lub trądzik? Może cierpisz na zespół policystycznych jajników, który wpływa także na zdrowie psychiczne. O PCOS rozmawialiśmy z ginekologiem dr Tadeuszem Oleszczukiem.
Choroby przenoszone drogą płciową mogą wywołać niebezpieczne powikłania, a nawet zakończyć się śmiercią. Mimo to wiele osób twierdzi, że ten problem ich nie dotyczy. Czy słusznie? Rozmawialiśmy o tym z ginekologiem dr Tadeuszem Oleszczukiem.
Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które objawia się m.in. zaburzeniem miesiączkowania oraz hirsutyzmem. Dość rzadko wspomina się jednak o nieco innych problemach, które bywają powiązane z PCOS. Mowa o zaburzeniach psychicznych, które u kobiet z zespołem policystycznych jajników występują ze zwiększoną częstością i których zdecydowanie nie można bagatelizować.

Materiał partnerski

Dieta odgrywa dużą rolę w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS): wspomaga terapię farmakologiczną i ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom współtowarzyszącym, takim jak cukrzyca typu 2, insulinooporność czy choroby układu krążenia. Poznaj podstawowe zasady dietoterapii w PCOS

Materiał partnerski

Obfite miesiączki mogą być cechą fizjologiczną - zdarza się, że niektóre kobiety tracą większą ilości krwi podczas menstruacji niż inne. Jednak zwykle przyczyną nadmiernej utraty krwi podczas okresu są poważne choroby, w tym te nowotworowe. Sprawdź, jakie choroby mogą być przyczyną obfitych miesiączek.
Kobieta chorująca na zespół policystycznych jajników (PCOS) wymaga leczenia nie tylko zaburzeń hormonalnych, ale także zaburzeń metabolicznych, które towarzyszą chorobie. Mogą w tym pomóc probiotyki.

Materiał partnerski

Prawdopodobnie każda z nas przynajmniej raz w życiu zignorowała ból, który pojawił się w strefie okolic intymnych. Te dolegliwości mogą mieć różne podłoże, ale nigdy nie powinniśmy ich ignorować. Dlaczego? Zapytaliśmy o to eksperta dr Tadeusza Oleszczuka.
Zespół policystycznych jajników uprzykrza życie wielu kobietom, ale także zagraża ich zdrowiu, powodując groźne zaburzenia metaboliczne.

Materiał partnerski

Zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, problemy z cerą i włosami oraz tycie mogą wskazywać na PCOS. Chorobę trzeba leczyć, bo powoduje groźne powikłania metaboliczne.

Materiał partnerski

Choć leczenie farmakologiczne i operacyjne poprawiają jakość życia kobiety cierpiącej na endometriozę, to do pełni działań leczniczych niezbędna jest też przeciwzapalna dieta oraz usprawnianie funkcjonowania tkanek miękkich u fizjoterapeuty lub osteopaty. Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie na endometriozę?