Leki
Leki na zgagę mają właściwie jedno głównie zadanie - łagodzić dyskomfort, jakim jest uczucie bolesnego pieczenia, zwykle opisywane przez pacjentów jako "palenie w przełyku". Jakie są rodzaje leków na zgagę? Jak działają? Czy mają skutki uboczne? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leków na zgagę?
Środki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej zażywanych leków na świecie. Można je kupić bez recepty w aptekach, ale także w sklepach spożywczych i stacjach benzynowych. Stosowane są zazwyczaj z powodu bólu głowy, mięśni i stawów, często na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Wydają się być cudownymi, niegroźnymi dla zdrowia substancjami. Jednak stosowane nierozważnie mogą prowadzić do pojawienia się różnych, niekiedy niebezpiecznych działań ubocznych.
Czarny bez jest jedną z roślin leczniczych stosowanych tradycyjnie przy przeziębieniu. Herbata z kwiatów oraz sok (lub syrop) z owoców czarnego bzu mają właściwości napotne, obniżające gorączkę, wykrztuśne i przeciwbólowe - to sprawdzony naturalny lek łagodzący objawy przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych.
Szacuje się, że u ponad połowy chorych występują interakcje między przyjmowanymi lekami a różnymi składnikami żywności. Ich następstwa często trudne są do przewidzenia. Sprawdź, jak antybiotyki, leki psychotropowe i nasercowe wchodzą w interakcje z jedzeniem. Jak tyramina wpływa na wchłanianie leków?
Co szkodzi trzustce? Jakie produkty są dla niej szkodliwe? Przekonajcie się - warto wiedzieć, co może poważnie zaszkodzić naszej trzustce.
Właściwości aloesu doceniane są od tysięcy lat. Ceniony jest za korzystny wpływ na skórę, pomaga w walce z oparzeniami, przyspiesza regenerację zranionych miejsc. Obecnie jest nie tylko składnikiem produktów kosmetycznych, ale także leczniczych. Co warto o nim wiedzieć?
Fusy z kawy są jednym z odpadków, których nie warto wylewać do zlewu ani od razu wyrzucać do kosza. Te drobne, czarne ziarenka można wykorzystać na wiele sposobów. Sprawdźmy, do czego można ich użyć!
Domowe inhalacje mogą pomóc zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Zobacz, jak samodzielnie przygotować domową inhalację, która załagodzi katar i pomoże szybciej wyleczyć jesienne przeziębienie.
Syrop z buraka to jeden z domowych i sprawdzonych sposobów na kaszel. Przyniesie ulgę, gdy drapie w gardle i męczy cię chrypka, ale nie tylko - sprawdza się również w łagodzeniu innych dokuczliwych objawów infekcji. Warto go stosować jako wsparcie kuracji zaleconej przez lekarza, zwłaszcza że jest tani i bardzo szybko można go przygotować.
Dziurawiec zwyczajny, zwany także zielem świętojańskim, to bylina porastająca łąki, polany, widne zarośla, zbocza, skraje lasów. Dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych ziół o wszechstronnym działaniu.
Lawenda jest jedną z najważniejszych roślin dla przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego. Lawendę cenią też farmaceuci i… smakosze – warto więc mieć ją w domowej apteczce i na kuchennej półce z przyprawami. Łyżeczkę lawendowej nalewki stosuj profilaktycznie w okresie przeziębień. Jakie jeszcze właściwości lecznicze ma lawenda?
Hormony steroidowe, czyli sterydy dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym są niezastąpione w leczeniu wielu poważnych chorób u dzieci i dorosłych. Ale sterydoterapia powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, bowiem ich przyjmowanie wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Co warto wiedzieć, gdy trzeba brać leki sterydowe?
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca