Hormony

Choroby endokrynologiczne często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach, jeśli uszkodzenia są gwałtowne i bardzo znaczące, dysfunkcja układu dokrewnego może być nawet zagrożeniem życia (zwłaszcza nagła dysfunkcja nadnerczy, czy tarczycy). Jakie są najczęstsze choroby endokrynologiczne, jakie są ich objawy i z czego wynikają?
Nadczynność tarczycy to choroba, której istotą jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Daje ona dość dokuczliwe objawy, a dodatkowo może spowodować wiele powikłań, z których najgroźniejszym jest przełom tarczycowy. Jakie są przyczyny i objawy nadczynności tarczycy? Na czym polega leczenie?
Hormony tarczycy to produkowane przez ten gruczoł tyroksyna, trójjodotyronina oraz kalcytonina. Pierwsze dwa z wymienionych są szczególnie ważne, ponieważ bez nich człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Do choroby dochodzi zarówno przy nadmiarze hormonów tarczycy, jak i na skutek ich niedoboru. Jakie są działania hormonów tarczycy i przez wystąpienie jakich stanów może dochodzić do zaburzeń ich ilości w organizmie?
Zaburzenia hormonalne mogą dawać różne objawy, w zależności od tego, które hormony mają za niski lub zbyt wysoki poziom. U kobiet mogą to być zaburzenia cyklu miesiączkowego, nerwowość, a u mężczyzn - zaburzenia erekcji. Hormony odpowiadają bowiem za równowagę całego organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Sprawdź, jakie objawy powoduje zachwianie równowagi hormonalnej i na czym polega leczenie.
Ponad 20% populacji cierpi na niedoczynność tarczycy. Wiele z tych osób ma problem ze zrzuceniem wagi, co wynika przede wszystkim z niewyrównanego poziomu hormonów tarczycy. W momencie, gdy hormony zostają wyrównane, problem znika, a chorzy mogą chudnąć w tym samym tempie co osoby zdrowe. Sprawdź, co oprócz leków wpływa na prawidłową pracę tarczycy i zachowanie równowagi hormonalnej.
Luteina to potoczne określenie hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Jakie konsekwencje może mieć jej niedobór dla ciężarnych? Jakie są objawy niedoboru luteiny?
Nadmiar lub niedobór hormonów mogą wywoływać zmiany w składzie masy ciała, a w konsekwencji prowadzić do nadwagi i otyłości. Które hormony przyczyniają się do choroby otyłości? Jak badać hormony i jak zadbać o ich prawidłowy poziom w organizmie?
Choroba Hashimoto, inaczej limfocytarne zapalenie tarczycy, należy do najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych wśród kobiet. Jak każda choroba autoimmunologiczna – jest możliwa do wyciszenia, o ile lekarz zastosuje odpowiednie leczenie, a chory uzupełni dietę odpowiednimi suplementami. Sprawdź, jakie to suplementy.
Kortyzol znany jest przede wszystkim jako "hormon stresu". W sytuacjach stresowych jego stężenie wzrasta i wówczas organizm ma motywację do działania. Jednak podwyższony poziom kortyzolu, podobnie jak jego niski poziom, może także pojawić się w przebiegu licznych chorób, także tych nowotworowych. Co oznacza kortyzol powyżej i poniżej normy?
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za energię, samopoczucie, motywuje do działania. Sprawdź, co wpływa na poziom dopaminy i jak uzupełnić jej niedobór?
Histamina to hormon - amina biogenna - która występuje w organizmie, gdzie pełni wiele ważnych funkcji. Przyśpiesza gojenie się ran, współdziała z hormonami, reguluje napięcie mięśni gładkich. Histamina występuje też w żywności. Tworzy się w niej w wyniku działalności bakterii i jest szkodliwa dla zdrowia. Spożywana w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do pseudouczulenia, a nawet do zatrucia. Sprawdź, jakie są objawy nietolerancji histaminy i w których produktach jest jej najwięcej.
Choroba Gravesa i Basedowa to schorzenie wywołane wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko strukturom tarczycy. Wskutek wzmożonego wydzielania się hormonów tarczycowych, dochodzi do nadczynności tarczycy. Sprawdź, jakie są objawy choroby Gravesa i Basedowa i jak przebiega jej leczenie.