Geriatria

Odpowiednio dobrane kolory mają wielką moc w stylizacjach. Potrafią optycznie odmłodzić, wyszczuplić ciało, rozjaśnić cerę, a przede wszystkim – dodać energii oraz pewności siebie. To bardzo ważne w przypadku pań w wieku 50+ i 60+, które bez względu na wiek mogą się prezentować atrakcyjnie, młodo oraz nowocześnie. A jakie kolory będą najlepsze i w jakich połączeniach? O tym poniżej.
Wraz z rosnącym wiekiem mogą się pojawiać problemy zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. A to powinno skłaniać bliskie osoby do niesienia wsparcia seniorom. Ci zaś jednak często nie proszą o nie albo wręcz odmawiają. Kiedy jednak szczególnie warto się zainteresować tym, czy osoba starsza nie potrzebuje pomocy? Oto kilka wskazówek.
Długowieczność od zawsze fascynowała człowieka, ma też swoje miejsce w Biblii. Mimo że Matuzalem jest jedynie wzmiankowany w Księdze Rodzaju, to jego wiek robi wrażenie. I to właśnie od imienia tej postaci pochodzą określenia wiek matuzalemowy i matuzalemowe lata. Przyglądamy się pilniej Matuzalemowi, a przy okazji także rekordzistom światowym, jeśli chodzi o długość życia.
Co, za ile i jak kupują osoby starsze w sieci? Tego dowiadujemy się w raportu pt. "E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska" zamówionego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej – organizację działającą na rzecz rozwoju polskiej branży e-commerce. Raport przygotowała międzynarodowa firma badawczo-technologiczna Gemius, specjalizująca się w badaniach dotyczących zachowania użytkowników internetu, ich profilu społeczno-demograficznego, a także skuteczności internetowych kampanii reklamowych.
Zaprezentowany przez GUS raport wskazuje, że w gospodarstwach domowych osób w wieku 60 plus oraz emerytów i rencistów rosną zarówno dochody, jak i wydatki. Co ważne, poprawa sytuacji materialnej przejawia się nie tylko w liczbach, ale również w subiektywnych ocenach samych badanych. Pozytywnych trendów nie można jednak uznać za stabilne. – Już 227 tys. osób otrzymuje emerytury niższe od minimalnych gwarantowanych przez państwo – alarmuje prezes ZUS. Dlaczego?
Statystyki pokazują, że religijność w Polsce jest ciągle bardzo wysoka. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, dla których wiara jest nieodłącznym elementem kultury czy nawet tożsamości narodowej. Nic dziwnego, że pielgrzymki to ulubiona forma wyjazdów dla seniorów. Co warto wiedzieć zanim wybierzemy się na pielgrzymkę?
Społeczeństwo polskie się starzeje i w zasadzie nic z tym trendem zrobić nie możemy. W rezultacie na rynku pracy jest coraz więcej osób w wieku 50+ i 60+, które powinny mieć godziwe warunki zatrudnienia. Przedsiębiorcy jednak nie do końca „ufają” seniorom – wciąż poszukuje się osób „młodych i dynamicznych”, które z założenia przynoszą większe korzyści dla firmy. Ale czy tak jest naprawdę? Okazuje się, że zatrudnianie osób powyżej 50. roku życia również wiążę się z realnymi benefitami.
Żyjemy coraz dłużej, a w dodatku w coraz to lepszym zdrowiu. Nic zatem dziwnego, że temat „drugiej młodości”, czyli rozkwitu w jesieni życia, możemy znać z własnych obserwacji. Ale w kinie eksplorowany jest on od dawna. Dowodzą tego filmy, które znajdują się w poniższym – autorskim – zestawieniu. Przełamują stereotypy związane z podeszłym wiekiem, a także dostarczają wielu emocji – głównie pozytywnych.
Osoby przebywające w domach opieki łączy jedno – samotność i poczucie, że nie są nikomu niepotrzebni. Nawet jeśli rodzina regularnie odwiedza seniora, dzwoni i nie zapomina o babci, dziadku czy pradziadku, to jednak czują oni, że stracili sens życia. Sposobem na zaradzenie w tej sytuacji jest trend nawiązywania współpracy domów opieki z... przedszkolami.
Przeprowadzka zawsze jest wydarzeniem, a z biegiem czasu stać się może tylko większym wyzwaniem. Przez lata rośnie przecież bagaż nie tylko rzeczy do przewiezienia, ale także przyzwyczajeń, związków z danym miejscem, relacji międzyludzkich, również obaw przed nieznanym. Tym istotniejsze jest, by osobie starszej, która staje w obliczu zmiany miejsca zamieszkania – nie tylko wiekowej czy schorowanej, także energicznej i pełni sił, w wieku 50 czy 60 lat – efektywnie pomóc w przeprowadzce zarówno od strony organizacyjnej, jak i psychologicznej.
Przestrzeń dzienna w mieszkaniu seniora – duży salon, urządzony w odrębnym pomieszczeniu czy niewielka strefa wypoczynkowa w kawalerce, wciśnięta między przedpokój a strefę sypialni – musi być bezpieczna, funkcjonalna, wygodna. Powinna przy tym sprzyjać relaksowi we własnym towarzystwie, m.in. rozwojowi pasji, a także umożliwiać spędzanie czasu w gronie bliskich czy przyjaciół. Dlatego nadając jej wysokie walory użytkowe, należy zadbać także o jej przytulny, domowy charakter.
Gdy osoby starsze tracą zęby, lukę trzeba uzupełnić. Nie tylko z powodów estetycznych, lecz także po to, by móc swobodnie gryźć oraz... dla dobra pozostałych zębów. Poznaj metody uzupełniania braków w uzębieniu.