Choroby męskie

Męski układ rozrodczy to narządy, które są odpowiedzialne za wytwarzanie plemników i nasienia oraz przenoszenia ich poza organizm. W odróżnieniu od innych narządów nie osiągają one pełnej sprawności i dojrzałości aż do okresu pokwitania. Jakie narządy tworzą męski układ płciowy i jakie pełnią w nim funkcje?
Ginekomastia to powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych (piersi) u mężczyzn. Występowanie tej dolegliwości jest powszechne, a mimo to temat ten rzadko jest poruszany, ponieważ dla osób dotkniętych ginekomastią jest ona powodem do wstydu. Warto wiedzieć u kogo może występować ginekomastia, jakie są jej przyczyny oraz metody leczenia.
Żylaki powrózka nasiennego najczęściej pojawiają się u młodych mężczyzn. Lekarze uważają, że żylaki powrózka ma około 15 procent panów, ale wiadomo też, że wśród tych, którzy mają problemy z płodnością, odsetek ten wzrasta do 30-40 proc. Jakie są przyczyny powstawania żylaków powrózka i jak przebiega ich leczenie?
Mężczyzna jest silny, nie narzeka. Niestety, twardziele też chorują. Niektóre schorzenia u panów występują częściej, a niektóre w groźniejszej niż u kobiet postaci. Na co mężczyźni chorują najczęściej?
Zgorzel Fourniera (ZF) to zapalenie moszny dotykające również penisa, pachwin czy pośladków, które może rozprzestrzeniać się, doprowadzać do martwicy tkanek miękkich. Jakie są przyczyny i objawy zgorzeli Fouriera? Jak przebiega leczenie?
Stany zapalne pęcherza i narządów płciowych dokuczają nie tylko kobietom, ale również mężczyznom i przyjmują formę ostrego zapalenia. Warto wiedzieć, jakie choroby narządów płciowych zdarzają się najczęściej u mężczyzn.
Masaż prostaty (stercza) znany jest jako jedna z technik seksualnych. Mało kto wie, że masaż gruczołu krokowego ma także zastosowanie w medycynie, m.in. w diagnostyce i we wspomaganiu leczenia chorób gruczołu krokowego, zwłaszcza stanów zapalnych. Na czym polega masaż prostaty? Jak samemu wykonać taki masaż?
Spodziectwo, lub inaczej mówiąc "hypospadia", jest wrodzoną wadą układu moczowego, która polega na lokalizacji ujścia cewki moczowej bo brzusznej stronie prącia, czyli kolokwialnie mówiąc - "pod spodem".  Spodziectwo w zależności od stopnia zaawansowania wady może mieć mniejszy lub większy wpływ na codzienne życie i funkcjonowanie chorych.
Przyczyny bólu jądra to zwykle poważne choroby, które mogą doprowadzić do niepłodności. Są jednak jeszcze groźniejsze przyczyny bólu jądra - pęknięcie tętniaka aorty brzusznej i nowotwory jąder, które stanowią zagrożenie dla życia mężczyzny. Co oznacza ból jądra?
Zapalenie żołędzi i napletka jest jednym z częstszych schorzeń prącia. Co 10 dorosły mężczyzna zgłaszający się do urologa ma właśnie ten problem. Jeszcze częściej zapalenie żołędzi i napletka dotyka małych chłopców. Głównym powodem jest nieodpowiednia higiena części intymnych.
Prącie pogrążone może być rzadką wadą wrodzoną zewnętrznych narządów płciowych lub stanem nabytym. Prącie pogrążone jest rozwinięte prawidłowo, ale ukryte w tkance tłuszczowej w okolicy spojenia łonowego. Prącie pogrążone jest na tyle małe, że niekiedy z zewnątrz przypomina żeńskie narządy płciowe. Najczęściej rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Sprawdź, na czym polega operacja prącia pogrążonego.
Zapalenie najądrza to problem, który stosunkowo często przydarza się mężczyznom – głównie młodym, ale nie tylko. Jeśli jest wcześnie wykryte, a leczenie szybko wdrożone – zapalenie najądrza nie jest trudne do pokonania. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zapalenia najądrza, a także jakie powikłania grożą chorym, u których nie zostanie na czas wdrożone leczenie.