1 marca z półek aptek i sklepów znikną popularne szampony przeciwłupieżowe
Z początkiem nowego miesiąca wchodzi w życie zakaz sprzedaży produktów kosmetycznych zawierających pirytionian cynku i lilial. Z półek sklepów, drogerii i aptek zniknie więc wiele popularnych preparatów przeciwłupieżowych.
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej obie substancje zostały uznane za szkodliwe i mające negatywny wpływ na rozrodczość. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 marca 2022 roku, dlatego z aptecznych i drogeryjnych półek zniknie wiele popularnych produktów. Wyroby kosmetyczne zawierające lilial oraz pirytionian cynku nie mogą być wprowadzane do obrotu ani sprzedawane i bezpłatnie udostępniane konsumentom.
Pierwszą ze szkodliwych substancji jest syntetyczny aldehyd aromatyczny, wykorzystywany w aromatach i kompozycjach zapachowych. Lilial stosowany jest w wielu popularnych produktach myjących i pielęgnujących. Drugą z nich jest pirytionian cynku. Eksperci podkreślają, że wycofanie produktów, w których skład wchodzi właśnie ta substancja, może być znacznie bardziej odczuwalne dla konsumentów.
Pirytionian cynku służy m.in. zwalczaniu bakterii i grzybów czy leczeniu chorób skóry głowy takich jak łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, łuszczyca i egzema. Substancja ta występuje także w popularnych środkach na wypadanie włosów i od wielu lat budziła wątpliwości dt. bezpieczeństwa. Została sklasyfikowana jako negatywnie oddziałująca na rozrodczość (CMR kategorii 1B).
Jednak ze względu na działanie przeciwłupieżowe dopuszczono ją do stosowania w preparatach do pielęgnacji włosów, lecz jej zawartość w danym specyfiku była wyraźnie ograniczona. Choć w 2020 roku Scientific Committee on Consumer Safety (SCCS) wydało opinię, że pirytionian cynku można uznać za bezpieczny, gdy wykorzystuje się go w maksymalnym stężeniu 1 proc. w spłukiwanych produktach do włosów, od 1 marca nie będzie możliwości zakupu wielu z popularnych szamponów przeciwłupieżowych.
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego podkreśla, że większość producentów była gotowa na ten krok już na wiele miesięcy przed wydaniem rozporządzenia. Sprzedaż produktów zawierających lilial i pirytionian cynku będzie można prowadzić do końca lutego, a klienci, którzy dokonali zakupu przed 1 marca 2022 roku, będą mogli korzystać z nich, aż do upływu terminu ważności.