Zespół Westa: przyczyny, objawy, leczenie

2017-06-27 14:14
Zespół padaczkowy Westa: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Zespół Westa to zespół padaczkowy charakterystyczny dla populacji dziecięcej.

Zespół Westa to zespół padaczkowy charakterystyczny dla populacji dziecięcej. Zespół Westa jako padaczka dziecięca jest schorzeniem dość ciężkim, co wynika m.in. z tego, że prowadzić może ono do znacznego opóźnienia intelektualnego. Ryzyko dysfunkcji umysłowych jest tym większe, im później rozpoczęte zostanie leczenie zespołu Westa – jakie są więc objawy tej choroby i co powinno skłonić rodziców do odwiedzania neurologa?

Spis treści

  1. Zespół Westa: przyczyny
  2. Zespół Westa: objawy
  3. Zespół Westa: diagnostyka
  4. Zespół Westa: leczenie
  5. Zespół Westa: rokowanie

Zespół Westa stanowi jeden z typów dziecięcych padaczek. Nazwa tej jednostki wzięła się od autora pierwszego jej opisu, opublikowanego w 1841 roku w czasopiśmie Lancet - Williama Jamesa Westa.

W swojej publikacji angielski lekarz opisywał wtedy przypadek bardzo bliskiego mu pacjenta - opis ten dotyczył bowiem syna samego W.J. Westa.

Według statystyk zespół Westa występuje u 1 na 3500 dzieci, nieco częściej na tę chorobę cierpią chłopcy. Schorzenie zazwyczaj rozpoczyna się pomiędzy trzecim a dwunastym miesiącem życia dziecka.

Zespół Westa: przyczyny

Do zespołu Westa doprowadzić mogą tak naprawdę wszelkie stany, które są związane z organicznymi zmianami w mózgowiu - patologie tego rodzaju mogą zachodzić w okresie prenatalnym, jak i w okresie okołoporodowym czy też w różnym czasie już po urodzeniu się dziecka. Jako najbardziej typowe zaburzenia, które bywają powiązane z zespołem Westa, wymieniane są:

Nawet jeżeli dziecko rzeczywiście cierpi na któreś z wymienionych powyżej schorzeń, to i tak nie zawsze udaje się jednocześnie stwierdzić, dlaczego u małego pacjenta pojawiają się napady padaczkowe.

Hipotezy naukowców obecnie skupiają się głównie wokół zaburzeń ilości neurotransmiterów – najwięcej uwagi budzi neuroprzekaźnik GABA. Inne teorie dotyczą z kolei jednego z hormonów, a mianowicie podwzgórzowej kortykoliberyny (CRH).

Możliwe jest bowiem, że produkcja tej substancji w nadmiernej ilości może doprowadzać właśnie do zaburzeń czynności elektrycznej mózgu i związanych z nią napadów padaczkowych.

Czasami u dziecka nie udaje się wykryć istnienia jakichkolwiek defektów w obrębie mózgowia, a i tak cierpi ono na zespół Westa. W takich sytuacjach chorobę określa się jako idiopatyczną. W rzeczywistości dość często nie udaje się ustalić przyczyn zespołu Westa – nawet u 30% pacjentów z tym schorzeniem stawiane jest rozpoznanie idiopatycznej postaci tego zespołu.

Zespół Westa: objawy

W przebiegu zespołu Westa najbardziej charakterystyczne są zgięciowe napady padaczkowe. Podczas takiego napadu dochodzi do nagłego, uogólnionego skurczu mięśni zginaczy.

Efektem takiej sytuacji jest to, że u dziecka leżącego na plecach dochodzi do zgięcia głowy, razem z tułowiem, ku przodowi. Zauważalne jest także przygięcie kończyn dolnych do tułowia, kończyny górne dziecka są z kolei najczęściej wyrzucane do przodu.

Cechą charakterystyczną napadów pojawiających się u dziecka z zespołem Westa jest to, że zwykle występują one w seriach. Najczęściej napady pojawiają się w okresie, kiedy dziecko budzi się ze snu lub gdy zasypia.

W zespole Westa problemem są jednak nie tylko napady padaczkowe – napadom towarzyszyć lub pojawiać się po nich mogą takie dolegliwości, jak:

Dla zespołu Westa charakterystyczny jest jeszcze jeden problem. Mianowicie dość często (szczególnie przy braku leczenia lub przy niepowodzeniu w jego prowadzeniu) u dziecka dochodzić może do zahamowania jego rozwoju psychoruchowego.

Zespół Westa: diagnostyka

Najistotniejsze w przypadku podejrzenia zespołu Westa u dziecka jest wykonanie badania elektroencefalograficznego (EEG). Najkorzystniejszą sytuacją jest ta, w którym badanie to zostanie przeprowadzone zarówno w czasie czuwania, jak i wtedy, kiedy dziecko śpi.

Odchyleniem w EEG, charakterystycznym dla zespołu Westa, jest zapis hipsarytmiczny (czyli taki, w którym oprócz nieregularności zapisu czynności fal mózgowych zauważalnych jest wiele ostrych fal, czasami określanych jako iglice).

W diagnostyce zespołu Westa wykonywanych może być również wiele innych badań, co służyć ma znalezieniu patologii odpowiedzialnej za wystąpienie schorzenia.

W tym celu wykonywane mogą być badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa głowy – badania te są bardzo istotne, ponieważ według statystyk nawet u 8 na 10 dzieci z zespołem Westa zauważalne są odchylenia w badaniach neuroobrazowych.

Wykorzystanie znajdują również badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, badanie moczu czy analiza płynu mózgowo-rdzeniowego pobranego w trakcie punkcji.

Zespół Westa: leczenie

Leczenie zespołu Westa opiera się przede wszystkim na farmakoterapii. Terapia powinna być wdrożona jak najszybciej, bowiem im większe opóźnienie między początkiem choroby a rozpoczęciem jej leczenia, tym istnieje niestety większe ryzyko, że u dziecka dojdzie do opóźnienia psychoruchowego.

Najczęściej stosowane w leczeniu zespołu Westa są takie leki, jak wigabatryna czy syntetyczne pochodne kortykotropiny (ACTH). Rzadziej stosowane są inne preparaty, takie jak np. pochodne kwasu walproinowego, leki z grupy benzodiazepin czy lamotrygina.

Rzadko wykorzystywaną, ale jedną z możliwości leczenia zespołu Westa, są zabiegi operacyjnego leczenia padaczki.

Innym oddziaływaniem, które może być skuteczne u dzieci z zespołem Westa, jest stosowanie u nich diety ketogenicznej (składającej się z dużej ilości tłuszczów z jednoczesnym ograniczaniem produktów białkowych).

Rzeczywiście istnieją dowody na to, że dieta ketogeniczna może przynosić korzystne efekty w opisywanej dziecięcej padaczki, jednakże wprowadzać ją można dopiero po skonsultowaniu się z lekarzem i dopiero po uzyskaniu jego zgody.

Inne metody leczenia padaczki:

Zespół Westa: rokowanie

W przypadku zespołu Westa rokowania są niestety dość niepomyślne. Statystycznie około 5% dzieci umiera przed ukończeniem piątego roku życia.

U tych dzieci, które przeżyją, spotykany może być szereg różnych problemów. Nawet 90% z nich doświadcza zaburzeń funkcji poznawczych, znaczne opóźnienie umysłowe może być spotykane z kolei u nawet 70% chorych.

Dość często spotykane są także zaburzenia psychiczne w postaci zachowań autystycznych czy nadmiernej aktywności psychoruchowej. Kolejnym problemem związanym z zespołem Westa jest to, że u znacznej części (bo nawet u 6 na 10) chorych, napady padaczkowe będą występowały również i w ich dorosłym życiu.

U prawie połowy pacjentów dochodzi do przejścia zespołu Westa w inny rodzaj dziecięcego zespołu padaczkowego, którym jest;

Dość ciekawym, choć nadal niezrozumiałym dla medycyny zjawiskiem, jest to, że lepsze rokowania mają dzieci z idiopatycznym zespołem Westa niż te, u których wykryto jakąś patologię dotyczącą struktur układu nerwowego.

Więcej informacji o paczkach u dzieci:

Co jeszcze trzeba wiedzieć o padaczce?