Ryzyko zakażenia opryszczką w ciąży. Jakie są powikłania? [Porada eksperta]

2017-06-18 11:59
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Jestem w 11. tyg. ciąży. Nigdy nie miałam opryszczki. Mój mąż 2 tygodnie miał właśnie opryszczkę trwającą 4 dni (później przez parę dni został czerwony ślad) przez te 4 dni nie całowaliśmy się ani nie uprawialiśmy seksu, później już tak, włącznie z seksem oralnym. Jakie jest ryzyko, że zaraziłam się HSV1 i czy jest ryzyko zakażenia HSV2 (mąż miał tylko opryszczkę na ustach)? I jakie to niesie ryzyko dla ciąży? Ja nie mam żadnych objawów.

Jeśli w ciągu 2-3 tygodni po kontakcie nie pojawiła się opryszczka, to znaczy, że nie doszło do zakażenia. Wirus wywołujący opryszczkę na ustach jest innym typem wirusa niż ten, który wywołuje opryszczkę narządów płciowych. To znaczy, że jeśli nie było kontaktu z osobą zarażoną wirusem opryszczki narządów płciowych, to ona u osoby skontaktowanej nie wystąpi. Ryzyko powikłań wynikających z zarażenia wirusem zależy od lokalizacji zakażenia, czy doszło do zakażenia krwi i przechodzenia wirusa przez łożysko, od wieku ciąży oraz czy było wdrożone leczenie. Drobne zmiany nie mają żadnego wpływu na rozwój ciąży, natomiast zakażenie płodu jest bardzo poważnym powikłaniem i kończy się zwykle obumarciem wewnątrzmacicznym płodu lub śmiercią noworodka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta