Rumień nagły: objawy i leczenie trzydniówki

2020-09-15 14:21
Rumień nagły: objawy i leczenie trzydniówki
Autor: thinkstockphotos.com Rumień nagły to choroba zakaźna atakująca przede wszystkim dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Rumień nagły (trzydniówka, gorączka trzydniowa) to choroba zakaźna atakująca przede wszystkim dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest nagła, bardzo wysoka gorączka. Sprawdź, co robić, gdy dziecko zachoruje na rumień nagły.

Rumień nagły (gorączka trzydniowa, trzydniówka, choroba szósta, łac. exanthema subitum) to choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa HHV-6 i HHV-7. Eksperci szacują, że trzydniówka jest najczęstszą infekcją wieku niemowlęcego i aż połowa przypadków gorączki u dzieci jest spowodowana właśnie przez nią.

Choroba wylęga się od 5 do 15 dni, a jej zakaźność jest duża. Niestety, nie można jej zapobiec, ale na szczęście jest chorobą niegroźną i właściwie nigdy nie powoduje powikłań.

Spis treści

  1. Rumień nagły: objawy
  2. Rumień nagły: wysypka
  3. Rumień nagły: leczenie

Rumień nagły: objawy

Pierwszym objawem rumienia nagłego jest niespodziewane pojawienie się bardzo wysokiej gorączki - osiągającej nawet 40 st.C; która utrzymuje się przez 2-4 dni.

Nie towarzyszą jej inne objawy, tj. kaszel czy katar ani też badanie moczu nie wykazuje np. infekcji układu moczowego.

Czasem można zaobserwować powiększone obwodowe węzły chłonne i może pojawić się biegunka. Gorączka zwykle utrzymuje się trzy dni, stąd rumień nagły nazywany jest gorączką trzydniową lub trzydniówką. Gdy wysoka temperatura sama ustąpi, na skórze pojawia się wysypka - drobna, bladoróżowa, która dość szybko znika.

Rumień nagły: wysypka

Wysypka towarzysząca rumieniowi nagłemu przypomina tę, jaka występuje podczas różyczki - malutkie czerwone plamki lub grudki na tułowiu i szyi, nieco rzadziej na twarzy i sporadycznie na kończynach.

Charakterystyczne w przypadku wysypki towarzyszącej trzydniówce jest to, że zanika ona po uciśnięciu.

Wysypka nie ma charakteru wysiękowego, więc nie trzeba jej niczym smarować, nie występują też nadkażenia bakteryjne. Już po kilku-, kilkunastu godzinach wysypka blednie i całkowicie ustępuje.

Rumień nagły: leczenie

W leczeniu rumienia nagłego wykorzystuje się jedynie leki do obniżania wysokiej gorączki, by nie dopuścić do wystąpienia drgawek.

Trzeba również pamiętać o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia.

Jeśli leki przeciwgorączkowe działają, a nie ma innych niepokojących objawów, z wizytą u lekarza można poczekać, jednak gdy dziecko nie reaguje na leki obniżające gorączkę, lub wystąpią jakiekolwiek inne budzące niepokój objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.

By potwierdzić diagnozę, można (najlepiej w trzecim dniu od wystąpienia objawów) wykonać morfologię z rozmazem, OB i CRP.

Badanie w kierunku specyficznych przeciwciał wykonuje się rzadko.

Przeczytaj też: