Drogi Użytkowniku,

My, nasi Zaufani Partnerzy oraz inne podmioty z Grupy ZPR Media uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikacji poprzez skanowanie urządzeń. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na korzystanie z tych technologii poprzez kliknięcie "Akceptuję". Zgoda jest dobrowolna i zawsze możesz ją wycofać klikając w przycisk "Zmień ustawienia zgód" znajdujący się na dole strony.

Aby móc w pełni komfortowo i świadomie korzystać z naszych witryn, prosimy zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności i Cookies. Dodatkowo informujemy że celami przetwarzania danych są: przechowywanie informacji, przechowywanie i dostęp do informacji, personalizacja, wybór i dostarczanie reklam, tworzenie raportów na temat reklam, wybór i dostarczanie treści, tworzenie raportów na temat treści, pomiary.

PCOS - na zachorowanie narażone są szczególnie nastolatki z tej grupy

Autor: Getty Images

Nowe badania pokazują, że dziewczęta z cukrzycą typu 2 mogą być bardziej narażone na rozwój choroby znanej jako zespół policystycznych jajników (PCOS). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open.

PCOS i cukrzyca typu 2

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników to choroba, która dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Występuje, gdy kobiece jajniki lub nadnercza wytwarzają więcej męskich hormonów niż powinny. Objawy PCOS to bolesne torbiele na jajnikach, nieregularne miesiączki, nadmierny wzrost włosów, trądzik, przyrost masy ciała i bezpłodność.

To, w jaki sposób cukrzyca typu 2 i PCOS są powiązane, nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe. 

"Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zbadać czynniki genetyczne, epigenetyczne i środowiskowe, które mogą wyjaśnić to powiązanie” – powiedział autor badania, dr M. Constantine Samaan, profesor nadzwyczajny pediatrii.

Twoja przeglądarka nie wspiera elementu wideo.

Insulinooporność prawdopodobnie odgrywa kluczową rolę w obydwu przypadkach. Kiedy organizm nie reaguje dobrze na insulinę, poziom cukru we krwi może gromadzić się w krwiobiegu, prowadząc ostatecznie do rozwoju cukrzycy typu 2. Wiele kobiet z PCOS jest również odpornych na insulinę.

Z przeprowadzonego przeglądu wynika, że u 20 proc. dziewcząt z cukrzycą typu 2 zdiagnozowano również PCOS. Wskaźnik ten jest co najmniej dwa razy wyższy niż w ogólnej populacji nastolatków.

Świadomość tego ryzyka jest niezwykle istotna, daje możliwość przygotowania młodych kobiet na to, że mogą one zachorować na PCOS. Lekarze powinni informować swoje pacjentki o ryzyku zachorowania i je edukować. Nastolatki natomiast powinny informować swojego lekarza o nieregularnych miesiączkach, trądziku lub nadmiernym owłosieniu, aby umożliwić wdrożenie odpowiednich badań i leczenia.

Dr Laurie Cohen, szefowa Oddziału Endokrynologii Dziecięcej i Cukrzycy w Szpitalu Dziecięcym w Montefiore w Nowym Jorku wskazała, że nastolatki z PCOS są bardziej narażone na zespół metaboliczny i cukrzycę typu 2, więc powinny być badane pod kątem tych schorzeń, natomiast nastolatki z otyłością lub cukrzycą typu 2 powinny być badane pod kątem PCOS.

Dodała również, że u nastolatek pierwszą linią leczenia PCOS są zwykle złożone doustne pigułki antykoncepcyjne. Gdy dziewczynka z PCOS ma również nadwagę lub jest otyła, zaleca się wdrożenie zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Oglądasz ultralekką wersję artykułu

Przejdź do pełnej wersji strony