OTALGIA: przyczyny i leczenie bólu ucha
Otalgia to każdy napadowy ból ucha, który powstaje i wycofuje się samoistnie, bez konieczności interwencji lekarskiej w trybie pilnym. Otalgia ściśle wiąże się z dyskomfortem/bólem w przebiegu nerwu trójdzielnego czy językowo-gardłowego. Aby rozpoznać otalgię należy wykluczyć każdy przypadek bólu ucha związany z promieniowaniem (ból może wynikać ze stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej, twarzy czy dotyczyć zębów)
Spis treści
Otalgia to ból ucha, ale bez choroby organicznej. Wiąże się ściśle z bogatym unerwieniem tej okolicy: gałązki nerwu trójdzielnego językowo-gardłowego czy błędnego. W związku z tym w przypadku występowania dyskomfortu w obrębie innych struktur, ale zaopatrywanych przez wymienione nerwy może pojawić się ból ucha.
Aby nie przeoczyć rozwoju poważnej choroby należy uważnie obserwować dyskomfort w obrębie uszu. Brak zmian w badaniu otoskopowym, a także nie występowanie objawów ogólnych takich jak gorączka, osłabienie, zmęczenie powinny być powodem poszerzenia diagnostyki.
Otalgia: przyczyny
Przyczyny otalgii są uwarunkowane przez rodzaj unerwienia. Zmiany, które mogą powodować ból ucha leżące na przebiegu nerwu trójdzielnego - gałązka uszno-skroniowa:
- stany zapalne i zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych
- zmiany zapalne dotyczące zębów, głównie trzonowych
- zapalenie ślinianek przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych
- nowotwory żuchwy, szczęki czy języka (przednia część)
Włókna czuciowe nerwu twarzowego występują w niedużej ilości, w związku z tym otalgia spotykana jest bardzo rzadko. Zazwyczaj ból ucha pojawia się przy okazji guzów nerwu VII czy półpaścu usznym.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w kontekście nerwu językowo-gardłowego (nerw bębenkowy). Choroby, które mogą objawiać się otalgią to:
- stany zapalne w obrębie migdałków podniebiennych
- ropnie okołomigdałkowe
- stan po usunięciu migdałków – tonsillektomii
- rak języka
Ostatnim nerwem, mającym znaczenie przy diagnostyce bólu ucha jest nerw błędny, a dokładniej jego gałązka uszna. Ból ucha wiąże się wówczas z:
- chorobami przełyku
- zapalenie tarczycy
- chorobami krtani
Otalgia: odmiany
Napady bólu ucha pojawiają się spontanicznie i samoistnie wycofują się. W nomenklaturze medycznej figurują odmiany otalgii.
Pierwsza z nich wiąże się stricte z uszkodzeniem gałązki czuciowej odchodzącej od któregoś z ww. nerwów, druga opiera się na zasadzie promieniowania. Ból powstaje w pewnej odległości od ucha, ale przy pomocy połączeń nerwowych odczuwany jest w obrębie ucha.
Ostatni typ otalgii wynika z dolegliwości bólowych zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie ucha.
Otalgia: leczenie
Terapia napadowego bólu ucha jest trudna i ma na celu przede wszystkim zlokalizowanie źródła dolegliwości. Wszystkie inne metody mają charakter leczenia objawowego i nie eliminują pierwotnej przyczyny.
Doskonałym sposobem na doraźne opanowanie bólu są gorące okłady, preparaty przeciwbólowe czy uzupełnienie diety w produkty bogate w witaminę B1.
Znaczne złagodzenie bólu można uzyskać naświetlając obolałą okolicę przy użyciu lampy Sollux.
Leczenie objawowe nie powinno być alternatywą dla celowanej terapii, ale należy je wprowadzić w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty - laryngologa.
Otalgia: profilaktyka
Właściwie nadal nie ma wytycznych dotyczących zapobieganiu otalgii. Wydaje się jednak, że prawidłowa higiena narządu słuchu powinna być praktykowana na co dzień.Podstawowe zasady to:
- olejki do dezynfekcji zamiast tradycyjnych pałeczek, których nieumiejętne stosowanie może skutkować wepchnięciem woskowiny do kanału słuchowego
- regularne czyszczenie nosa podczas kataru, ale unikać gwałtownego wydmuchiwania nosa, które może skutkować uszkodzeniem przewodu słuchowego
- unikanie słuchania głośnej muzyki przez słuchawki, kiedy to hałas ma bezpośredni kontakt z przewodem słuchowym, przebywanie w głośnych pomieszczeniach powinno skłonić do zaopatrzenia się w specjalnie przygotowane zatyczki do uszu eliminujące zbyt duże natężenie hałasu.