Odwodnienie organizmu – objawy i leczenie. Co pić przy odwodnieniu organizmu?
Odwodnienie organizmu to poważny stan, który stanowi zagrożenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Odwodnienie najczęściej kojarzy się z upałami, jednak do utraty wody przez organizm może dojść także zimą lub w wyniku różnych chorób. Jakie są przyczyny i objawy odwodnienia, na czym polega leczenie i jak mu zapobiegać.
Spis treści
- Odwodnienie – przyczyny
- Warzywa i owoce, które doskonale nawadniają organizm
- Odwodnienie – objawy
- Odwodnienie – leczenie
Odwodnienie to stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Te ostatnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego skutkiem odwodnienia jest zachwianie jego równowagi wodno-elektrolitowej. W związku z tym odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan, szczególnie u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych.
W zależności od rodzaju zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia:
- hipertoniczne (hiperosmolarne) – charakteryzuje się większą utratą wody niż elektrolitów
- hipotoniczne (hipoosmolarne) – cechujące się przewagą utarty elektrolitów
- izotoniczne (izoosmolarne) – spowodowane utratą takiej samej ilości wody i elektrolitów
Odwodnienie – przyczyny
Odwodnienie organizmu może być wynikiem:
Przyczyną tego stanu mogą być także:
- choroby nerek (moczówka prosta, cukromocz, przewlekła niewydolność nerek)
- choroba Parkinsona (jednym z jej objawów mogą być zaburzenia połykania, które mogą powodować niechęć do przyjmowania płynów i pokarmów)
Do odwodnienia organizmu może dojść również podczas upałów. Wówczas do utraty wody dochodzi wyniku pocenia się, które jest niezbędne do schłodzenia organizmu. Człowiek w czasie upałów może stracić nawet ponad 10 litrów wody. Jeśli nie zadbamy o uzupełnienie jej niedoborów, dochodzi do odwodnienia. Warto wiedzieć, że na upały najbardziej wrażliwe są osoby starsze i te ze sporą nadwagą, małe dzieci, niepełnosprawni, a także przyjmujące środki moczopędne. U nich ryzyko odwodnienia organizmu jest największe.
Co mniej oczywiste, do odwodnienia może dojść również w czasie zimy. Podczas mrozów dochodzi do znacznej utraty wody na skutek intensywnego oddawania ciepła z parą wodną podczas oddychania.
Warzywa i owoce, które doskonale nawadniają organizm
Odwodnienie – objawy
Początkowo pojawiają się:
- wzmożone pragnienie
- rzadsze oddawanie moczu (a jeśli już go oddajemy, to jest w kolorze ciemnożółtym)
- suchość śluzówek jamy ustnej i języka
- wzdęty brzuch
- brak apetytu
- senność, choć czasami pobudzenie
U niemowląt można zauważyć zapadające się ciemiączko (u niemowląt) i gałki oczne
Jeśli nie dojdzie do uzupełnienia wody w organizmie, w dalszej kolejności pojawiają się:
- przyspieszona akcja serca
- utrata elastyczności skóry (skóra plastelinowata)
- zmniejszenie pocenia (suchość skóry w okolicach pachowych i pachwinowych)
- gorączka
- zmniejszenie napięcia gałek ocznych
Następnie dochodzi do:
- spadku ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej (hipotonia ortostatyczna)
- pojawienia się drgawek
- utraty przytomności
CZYTAJ TEŻ>>Nawodnienie organizmu zimą. Jak nawodnić organizm w zimie?
Odwodnienie – leczenie
Leczenie polega na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu i uzupełnianiu jej niedoborów. W przypadku odwodnienia hipertonicznego podaje się płyny bezelektrolitowe - wodę lub niesłodzoną herbatę. Można zastosować doustną terapię nawadniającą (ang. Oral Rehydration Salts, skrót ORS). Należy pamiętać, aby niedoborów płynowych nie uzupełniać zbyt gwałtownie.
W poważniejszych przypadkach, konieczne może być dożylne podawanie 5 proc. glukozy (odwodnienie hipertoniczne) lub roztworu NaCl (chlorek sodu) lub NaCl i KCl (chlorek sodu i chlorek potasu) - przy odwodnieniu hipotonicznym. W skrajnych przypadkach pacjent jest umieszczany na oddziale intensywnej terapii.
Polecany artykuł:
Dzienne spożycie wody dla dzieci w wieku 14-19 lat i dorosłych wynosi od 25 do 35 ml na kg masy ciała. Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności z 2010 roku ilość płynów w codziennej diecie dla kobiet powinna wynosić 2 l dla kobiet i 2,5 l dla mężczyzn. U niemowląt zapotrzebowanie na wodę można policzyć, przyjmując wartość 100-190 ml płynu/kg/dzień. Kobiety w ciąży powinny codziennie wypijać co najmniej 2,3 l płynów, a kobiety karmiące piersią nawet 2,7 l dziennie.
Jednak latem zapotrzebowanie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Wówczas zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów – o 250 ml na każdy stopień powyżej 37 st. C. Podczas upałów należy należy uzupełniać niedobory nie tylko wody, lecz także sole minerałów – zwłaszcza sodu i potasu.
Płyny to wszystkie rodzaje napojów, nie tylko woda, lecz także herbata, soki czy zupy. Bogate źródło wody (od 80 do 95 proc. jej zawartości) stanowią owoce, zwłaszcza arbuz, truskawki, melony, winogrona, pomarańcze, a także warzywa: ogórki, pomidory. Poza tym warzywa i owoce są źródłem minerałów, które traci się wraz z wodą.
Polecany artykuł: