Drogi Użytkowniku,

My, nasi Zaufani Partnerzy oraz inne podmioty z Grupy ZPR Media uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikacji poprzez skanowanie urządzeń. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na korzystanie z tych technologii poprzez kliknięcie "Akceptuję". Zgoda jest dobrowolna i zawsze możesz ją wycofać klikając w przycisk "Zmień ustawienia zgód" znajdujący się na dole strony.

Aby móc w pełni komfortowo i świadomie korzystać z naszych witryn, prosimy zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności i Cookies. Dodatkowo informujemy że celami przetwarzania danych są: przechowywanie informacji, przechowywanie i dostęp do informacji, personalizacja, wybór i dostarczanie reklam, tworzenie raportów na temat reklam, wybór i dostarczanie treści, tworzenie raportów na temat treści, pomiary.

Nietypowe objawy udaru. U kobiet trudniej je rozpoznać - alarmują eksperci

2022-04-14 10:49 Marcelina Dzięciołowska
Autor: Getty Images

Nowe badania sugerują, że chociaż klasyczne wczesne objawy udaru, takie jak problemy z poruszaniem się i mową, występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, kobiety częściej mają bardziej uogólnione symptomy, takie jak splątanie i osłabienie. Jak wpływa to na proces diagnostyczny udaru u kobiet?

Udar mózgu groźniejszy dla kobiet

Udar występuje, gdy dochodzi do nagłej utraty dopływu krwi do mózgu. Udary są drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności, a kobiety doświadczają jej cięższego stopnia i ponad trzykrotnie częściej trafiają do szpitala niż mężczyźni.

Główna autorka badania, dr Sultana Shajahan z The George Institute for Global Health przyznaje, że ​​wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie w leczeniu ostrego udaru mózgu. Z poprzednich badań wynika, że większość przypadków udaru u kobiet zostaje rozpoznanych o wiele później, co skutkuje ich gorszymi wynikami zdrowotnymi i zmniejsza szansę na powrót do sprawności.

Twoja przeglądarka nie wspiera elementu wideo.

Opóźniona diagnoza u kobiet

Jedną z możliwych przyczyn opóźnienia rozpoznania mogą być różnice pomiędzy objawami udaru u kobiet i mężczyzn. Pracownicy ochrony zdrowia otrzymują informację o zmęczeniu, osłabieniu - niejednoznacznych symptomach, które opóźniają proces rozpoznania.

Naukowcy z George Institute przeanalizowali dane dotyczące łącznie ponad 36 tys. osób, u których zdiagnozowano udar. Naukowcy odkryli, że kobiety są narażone na bardziej uogólnione objawy niezwiązane z określonym obszarem mózgu, takie jak splątanie, zmęczenie, osłabienie, ból głowy, utrata przytomności i zmiana stanu psychicznego.

Kobiety miały również mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych objawów, takich jak trudności w mówieniu i poruszaniu się.

- Kobiety, które doświadczają udaru, częściej niż mężczyźni otrzymują początkowo inną diagnozę. Może to wynikać z tego, że nie zawsze wykazują to, co można uznać za „klasyczne” objawy udaru - powiedziała dr Shajahan.

Badacze nie dysponowali wystarczającymi danymi, aby jednoznacznie stwierdzić, czy te różnice rzeczywiście prowadzą do opóźnień lub przeoczenia diagnozy. 

Naukowcy wezwali do dalszych badań epidemiologicznych przy użyciu spójnych metod gromadzenia danych, które łączą objawy z nierozpoznanymi lub opóźnionymi wynikami diagnozy, aby usprawnić leczenie udaru mózgu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Oglądasz ultralekką wersję artykułu

Przejdź do pełnej wersji strony