Masturbacja - skutki, wpływ na zdrowie, techniki masturbacji

2018-07-03 15:37
Masturbacja dziecięca, u kobiet i mężczyzn. Masturbacja w związku
Autor: thinkstockphotos.com Polki i Polacy rzadko przyznają się do masturbacji.

Masturbacja – przez wieki urosło wokół niej wiele mitów. Twierdzono, że masturbacja przyczynia się do powstania chorób psychicznych i powoduje problemy w relacji seksualnej z partnerem. Dziś wiadomo, że masturbacja przynosi organizmowi wiele korzyści, rzadziej natomiast niesie za sobą zagrożenia. Warto dodać, że masturbacja dotyczy wszystkich: zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Spis treści

  1. Masturbacja jako "grzech"
  2. Zalety masturbacji
  3. Negatywne skutki masturbacji
  4. Masturbacja u kobiet
  5. Masturbacja u kobiet: techniki
  6. Masturbacja u mężczyzn
  7. Masturbacja u mężczyzn – techniki
  8. Masturbacja w związku

Masturbacja, choć wiele się w podejściu do seksualności zmienia, od wieków pozostaje tematem tabu. Zaczęło się już w starożytności, a przekonanie o negatywnym działaniu masturbacji na organizm człowieka – i jego fizyczność, i psychikę – szczególnie mocno podkreślano w XIX wieku. Cały czas o szkodliwości masturbacji mówią też przedstawiciele religii monoteistycznych.

Masturbacja jako "grzech"

W katolickiej Polsce internauci szukają informacji o tym, "czy masturbacja to grzech", katecheci ostrzegają nastolatków przed "podobnymi praktykami", a nastolatki dyskutują na forach, w jakim stopniu (i czy w ogóle) masturbacja uniemożliwi im przyszłe zbawienie.

Wszystko o kobiecym orgazmie

Maj jest miesiącem masturbacji.

Z punktu widzenia religii wszystko jest jasne – w Katechizmie Kościoła Katolickiego, czyli dokumencie, w którym przedstawiono oficjalną naukę Kościoła, masturbację nazywa się "wykroczeniem przeciwko czystości" i wymienia obok prostytucji i gwałtu. Masturbacja ma też źle wpływać na relację danej osoby w związku, nierzadko w religijnych publikacjach określa się ją "samogwałtem" (dla odmiany w bardziej liberalnych publikacjach można poczytać nie o masturbacji, a o "autoerotyzmie" czy "samomiłości").

Zalety masturbacji

Należy zaznaczyć, że badania naukowe nie potwierdzają złego wpływu autoerotyzmu na zdrowie, a wręcz przeciwnie – masturbacja poprawia ciśnienie krwi, niweluje bóle (m. in. menstruacyjne), ułatwia zasypianie, a u mężczyzn zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Kobietom z kolei pozwala określić, w jaki sposób najłatwiej osiągnąć im orgazm. Masturbacja nie niszczy psychiki, a wręcz przeciwnie: odstresowuje, poprawia nastrój.

Oczywiście może stać się przyczyną wewnętrznej udręki, jeśli dana osoba jest wierzącą i postępować zgodnie z nakazami religii katolickiej, a jednocześnie nie potrafi się od masturbacji powstrzymać.

Czytaj też:

Czym jest onanizm i jak wpływa na zdrowie?

Prawdy i mity o masturbacji

Kiedy masturbacja szkodzi?

Negatywne skutki masturbacji

Niekiedy masturbacja staje się sposobem na rozładowanie stresu w pracy, niepokoju, napięcia emocjonalnego. To negatywny objaw, ponieważ w takiej sytuacji onanizm ma na celu rozładowanie napięcia psychicznego, nie seksualnego. Takie postępowanie wskazuje, że osoba masturbująca się ma problemy natury emocjonalnej i wymaga pomocy psychologa lub seksuologa.

Podobnie jeśli mężczyzna często się masturbuje, a podczas stosunku z kobietą pojawia się u niego przedwczesny wytrysk lub przeciwnie – problemy z erekcją - warto wybrać się do seksuologa. Może to oznaczać, że przyzwyczaił się tylko do jednego rodzaju stymulacji i ma trudności w uzyskaniu orgazmu drogą tradycyjnego stosunku.Osobną kwestią jest uzależnienie od masturbacji, które niemal zawsze także wymaga pomocy specjalisty. Z uzależnieniem mamy do czynienia, gdy masturbacja staje się preferowanym zachowaniem seksualnym, a dana osoba odczuwa niemal przymus masturbowania się - także w takich miejscach jak toaleta w pracy - i robi to nawet kilkanaście razy dziennie. Takiej osobie myśli o masturbacji zajmują bardzo dużo czasu i dominują nad innymi sferami życia: domową, zawodową. Nawyk ten traktowany jest wówczas jak każde inne uzależnienie i wymaga leczenia.

Sprawdź: Czy jesteś uzależniony od masturbacji? Rozwiąż TEST

Masturbacja u kobiet

O tym, że mężczyźni się masturbują, mówi się często. Ba, wszystkie potoczne określenia masturbacji odnoszą się właśnie do masturbacji mężczyzn. Ale masturbacja kobiet? Przecież one tego nie robią, a cnotliwie czekają na swojego księcia z bajki, ewentualnie – jeśli któraś bardziej odważna się zdecyduje – do masturbacji użyje wibratora.

Takie przekonanie panowało jeszcze do niedawna, jednak na przestrzeni ostatnich lat dużo się zmieniło – wiele mówi się o kobiecej seksualności, a ogólnoświatowe statystyki wskazują, że różnica między liczbą masturbujących się kobiet i mężczyzn nie jest bardzo duża – wynosi od kilku do dziesięciu procent.

W Szwecji wymyślono specjalne słowo na masturbację kobiet -"„klittra", będące połączeniem "clitoris", czyli łechtaczki i słowa "glitter" oznaczającego brokat.

Jak wynika z badań, charakter masturbacji kobiet jest trochę inny niż mężczyzn. Naukowcy z University of Texas w Austin3 udowodnili – badając ponad 7000 tysięcy mężczyzn i 8000 tysięcy kobiet - że u panów masturbacja ma charakter kompensacyjny, a u kobiet – komplementarny. Co to oznacza?

Panie (zazwyczaj) masturbują się nie dlatego, że nie mają partnera bądź są z relacji seksualnej z partnerem niezadowolone – po prostu masturbacja jest jednym z elementów ich seksualności. Bez względu na to, czy kobiety w danym momencie mają partnera, czy nie masturbują się równie często. Mężczyźni natomiast masturbacją "uzupełniają" brak seksu – mężczyzna, który ma partnerkę seksualną masturbuje się rzadziej niż ten, który jest samotny.

Czytaj też: Fryzury intymne dla kobiet - 8 pomysłów

Warto wiedzieć

Zespół Havelocka Elisa

Zespół ten występuje u kobiet, które masturbują się za pomocą kierowania w stronę pochwy strumienia wody ze słuchawki prysznicowej i osiągania dzięki temu orgazmu.

To jednak nie wszystko: kobieta, która cierpi na zespół Havelocka Elisa, nie może osiągnąć orgazmu w żaden inny sposób, przede wszystkim – przy udziale partnera.

Zespół Havelocka Elisa leczy się, próbując stymulować kobietę inaczej niż za pomocą wspomnianej słuchawki prysznicowej, np.przy użyciu techniki oralnej bądź manualnej.

Masturbacja u kobiet: techniki

Masturbacja z użyciem wibratora

Kobiety mają też szerszy wachlarz masturbacyjnych możliwości – najbardziej znanym gadżetem służącym kobiecej przyjemności jest oczywiście wibrator – można z niego korzystać nie tylko poprzez wprowadzenie do waginy, ale i przesuwać nim po mniejszych i większych wargach sromowych, łechtaczce – w tym ostatnim przypadku trzeba jednak pamiętać, by nie przyciskać wibratora zbyt mocno, bo łechtaczka straci swoją wrażliwość na bodźce.Masturbacja z użyciem palcówJeszcze mniej skomplikowanym sposobem masturbacji jest użycie do tego palców. Możliwości jest wiele, jedną z nich stanowi położenie się na łóżku, zgięcie nóg w kolanach i przyciągnięcie ich do piersi, a następnie umieszczenie dwóch palców w pochwie. Jeśli opuszki będą uciskać jej przednią ścianę, pobudzony zostanie punkt G.Inny sposób to skorzystanie z lustra. Kobieta siada w rozkroku na łóżku, ustawia lusterko na wysokości pochwy i w ten sposób nie tylko poznaje swoje ciało, ale i sprawia sobie przyjemność, dotykając łechtaczki, wejścia do pochwy, warg sromowych. Masuje je i uciska.

"Nie krytykuj masturbacji – to seks z kimś, kogo się kocha" - Woody Allen

Warto pamiętać, że zarówno przy użyciu wibratora, jak i palców pomocny będzie lubrykant, który nawilży sfery intymne. Na rynku dostępne są też żele, np. do łechtaczki, mające zwiększać jej wrażliwość na doznania.Prysznic i kąpiel

U kobiet zarówno w przypadku seksu, ale i masturbacji ważny jest odpowiedni nastrój. Nietrudno stworzyć go podczas wieczornej kąpieli – użyć płynu powodującego pianę, zapalić świecę zapachową i… zacząć się dotykać. Nie tylko w okolicach pochwy, ale także piersi i dopiero od nich zaczynając, kierować się w dół. Jeśli ktoś ma w domu tylko prysznic, używając słuchawki i regulując siłę strumienia, temperaturę wody też może sprawić sobie przyjemność.Filmy erotyczne

Istnieją strony z filmami erotycznymi stworzonymi specjalnie dla kobiet, a i na tych, gdzie dominują treści skierowane do mężczyzn, kobieta może znaleźć wideo, które jej odpowiada. Filmy stanowią dodatkowy czynnik podniecający – przy użyciu wibratora lub palców i oglądania pożądanej treści moc pobudzających czynników będzie jeszcze większa.

Osiągnięciu orgazmu sprzyja też masturbacja w przyjaznym miejscu (najczęściej po prostu własnym domu), przy odpowiedniej muzyce, a nawet… w seksownej bieliźnie, która sprawi, że kobieta bardziej spodoba się samej sobie.

Czytaj też: Top 10 zabawek erotycznych

Warto wiedzieć

Jak często masturbują się Polacy?

Polakom cały czas trudno przyznać się do masturbacji. Jak wynika z raportu "Seksualność Polaków 2017", przygotowanego przez prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmę, tylko 47 procent mężczyzn i 23 procent kobiet twierdzi, że się masturbuje. Z drugiej strony 55 procent panów i 43 procent kobiet jest zdania, że masturbacja umożliwia lepsze poznanie swojego ciała i większą radość z seksu.

Tymczasem ogólnoświatowe dane pokazują coś innego – wyniki największej przeprowadzonej na świecie ankiety, dotyczącej masturbacji (przepytano ponad 13 000 osób w wieku 18-74 lata, mieszkających w 18 krajach) ukazują, masturbacji oddaje się znacznie większy odsetek kobiet i mężczyzn.

Robi to, według deklaracji, 96 procent Brytyjczyków i 78 procent Brytyjek, 92 procent Amerykanów i 76 procent Amerykanek, 93 procent Niemców i 76 procent Niemek. Średnia światowa na wynosić 78 procent. Polacy i Polki plasują się więc zdecydowanie poniżej tej średniej.

Raczej nie oznacza to jednak, że w rzeczywistości rzadziej się masturbują - być może z powodu wychowania w kraju, w którym katolicyzm jest religią dominującą, wstydzą się do tego przyznać.

Masturbacja u mężczyzn

Mężczyznom łatwiej niż kobietom przychodzi przyznanie się do masturbacji. Choć i u nich przez wieki nie była ona akceptowana – sam Hipokrates twierdził, że mężczyzna wraz ze spermą pozbywa się podczas masturbacji zupełnie niepotrzebnie swoich sił witalnych. Przekonanie to pokutowało również w XIX wieku. Jeszcze niedawno popularne było też przekonanie, że częsta masturbacja, a co za tym idzie – wytryski – powodują spadek poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny.

Żadne badania jednak tego nie potwierdziły,a kwestią tą zajmowało się wielu naukowców: niektórzy twierdzili, że po masturbacji poziom testosteronu nieznacznie spada, inni – że rośnie. Zarówno masturbacja, jak i aktywność seksualna mają jednak niewielki wpływ na poziom tego hormonu w męskim organizmie. Jest wiele innych ważnych czynników: dieta, tryb życia (aktywność fizyczna lub jej brak, rodzaj pracy), wiek, a nawet pora dnia.

Zobacz też: Sposoby na powiększenie penisaJak wcześniej wspomniano, u mężczyzn masturbacja ma inny charakter niż u kobiet – panowie częściej niż panie masturbują się z powodu braku partnerki. Gdyby byli w związku i mogliby uprawiać seks z kobietą – woleliby to właśnie zrobić. Poprzez masturbację sobie ten brak partnerki kompensują. Mężczyźni masturbują się częściej niż kobiety – z badania Indiana University's National Survey Of Sexual Health And Behavior4, w którym wzięło udział niemal 6000 Amerykanów i Amerykanek wynikło, że aż 20% mężczyzn masturbuje się częściej niż 4 razy w tygodniu, w przypadku kobiet odsetek ten wynosi tylko 5%.

Masturbacja u mężczyzn – techniki

Z użyciem ręki

To oczywiście najbardziej popularny sposób – mężczyzna zaciska dłoń wokół podstawy penisa, a następnie wykonuje ruchy w górę i w dół. Jeśli chwyt jest luźniejszy, dojdzie do szybszej stymulacji główki penisa, jeśli mocniejszy – na orgazm trzeba będzie zaczekać dłużej. Różnych wariantów tej metody jest bardzo wiele.

Pocieranie

Polega na umieszczeniu penisa na jakimś podłożu (np. łóżku) bądź pomiędzy dwoma przedmiotami, np. łóżkiem a poduszką, i pocieraniu go o to właśnie podłoże/o te przedmioty. Wanna/Prysznic

Mężczyzna klęka w wannie/pod prysznicem, a następnie kieruje strumień zimnej wody na penisa. Może zmieniać natężenie strumienia i temperaturę, a na koniec skorzystać z "tradycyjnej" metody z użyciem ręki.Pierścień erekcyjny

Co prawda pierścień erekcyjny stworzono po to, by wzmocnić doznania obojga partnerów podczas stosunku, jednak mężczyźni korzystają z niego i po to, by przyjemniej się masturbować. Członek, na który nałożono pierścień erekcyjny staje się lepiej ukrwiony, a dzięki temu i odczucia są silniejsze.

Czytaj też: Pierścień erekcyjny - jak działa i jak go używać?

Sztuczna pochwa

Mężczyźni nie tylko ją kupują, ale i różnymi sposobami produkują w domu… Sztuczna pochwa bardzo przypomina swój rzeczywisty odpowiednik, niektóre z nich mają funkcję ssącą i stanowią dla panów lepszą alternatywę niż masturbacja ręką.

Filmy erotyczne

Podobnie jak w przypadku kobiet, filmy pornograficzne zwiększają doznania mężczyzn podczas masturbacji.

Czytaj też: Przyczyny nadmiernego popędu seksualnego

Ważne

Masturbacja w związku

Masturbacja w związku nie jest niepokojącym zjawiskiem, jeśli stanowi uzupełnienie relacji, a nawet np. element gry wstępnej. Nie powinna też niepokoić masturbacja w przypadku, gdy partner/ka podróżuje, jest w delegacji – nie jest obecny/-a fizycznie. Problem zaczyna się, gdy masturbacja staje się częstsza i bardziej pożądana niż uprawianie seksu z drugą osobą – gdy stanowi łatwiejszy, mniej wymagający sposób na zapewnienie sobie przyjemności, np. dlatego, że nie trzeba się także "martwić" o doznania partnera/partnerki.

Źródła:

1. https://www.prnewswire.com/news-releases/worlds-largest-masturbation-survey-uncovers-how-traditional-views-of-masculinity-prevent-men-from-having-fulfilling-sex-lives--relationships-300638644.html

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28341933

3. https://www.livestrong.com/article/251769-risks-of-high-testosterone-levels-in-men/

4. http://www.nationalsexstudy.indiana.edu/