Malaria - jak jej zapobiec

2008-09-02 11:27
MALARIA - jak jej zapobiec
Autor: thinkstockphotos.com

Wystarczy jedno ukąszenie komara widliszka przenoszącego w ślinie zarazki malarii, aby doszło do zachorowania na tę groźną chorobę. Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje koniecznie zrób wszystko, aby zabezpieczyć się przed zachorowaniem na malarię.

Spis treści

  1. Przygotowanie do podróży - profilaktyka malarii
  2. Profilaktyka malarii - jak stosować lek?
  3. Po powrocie do kraju

Profilaktyka malarii jest konieczna, jeśli wybierasz się na urlop do kraju, w którym ta choroba występuje. Najczęstszą przyczyną malarii jest zarażenie się zarodźcem sierpowatym (Plasmodium faciparum), który jest odpowiedzialny za około 80% przypadków malarii. Ta postać malarii może przebiegać bardzo ciężko i jest najczęstszą przyczyną zgonów. Największe zagrożenie chorobą występuje w środkowej Afryce.

Przygotowanie do podróży - profilaktyka malarii

Rozpocznij od sprawdzenia, jakie zagrożenia zdrowotne występują w danym regionie. Z odpowiednim wyprzedzeniem (4-8 tygodni przed podróżą) umów się na konsultację u lekarza specjalisty chorób zakaźnych. Podczas wizyty zgłoś lekarzowi swoje schorzenia lub alergie, a także poinformuj o ewentualnym przyjmowaniu leków zleconych na stałe.Znany wielu podróżnikom lariam (mefloquine) nie jest dopuszczony do rutynowego obrotu w naszym kraju i jeżeli ktoś otrzyma zalecenie stosowania tego leku, musi zabiegać o import indywidualny na podstawie wniosku lekarza. Procedura sprowadzania leku może być dość długa, nawet kilkumiesięczna. W trakcie stosowania lariamu może dochodzić do nieprzyjemnych objawów ubocznych, takich jak bezsenność, halucynacje, depresja. Obecnie nie zaleca się stosowania w profilaktyce malarii doksacykliny, ponieważ jest ona mało skuteczna, może powodować uczulenie na słońce oraz przy dłuższym przyjmowaniu często powoduje komplikacje w obrębie przewodu pokarmowego.

Od 2006 roku jest w Polsce zarejestrowany i dostępny w wybranych aptekach lek o nazwie malarone (składa się z dwóch substancji – atowakwonu i chlorowodorku proguanilu), który jest obecnie najczęściej zalecany w profilaktyce malarii. Listę przychodni oraz aptek można znaleźć pod adresem www.malaria.com.pl. Lek powinien być kupiony w aptece, na receptę. Producent nie precyzuje wymogów dotyczących warunków przechowywania leku.

Profilaktyka malarii - jak stosować lek?

Stosowanie malarone zacznij na 24-48 godzin przed wyjazdem w teren malaryczny. Lek zażywaj raz na dobę, o tej samej porze przez cały pobyt, oraz jeszcze 7 dni po powrocie, jednak łącznie nie dłużej niż 28 dni. Lek jest w opakowaniach po 14 tabletek, więc kup dwa opakowania. Koszt realizacji takiej recepty to ok. 320 - 400 zł. Lek przyjmuj z posiłkiem lub napojami mlecznymi, dzięki temu substancja czynna wchłania się lepiej. Związane jest z to obecnością tłuszczu w przewodzie pokarmowym, co zwiększa znacząco wchłanianie atowakwonu. Natomiast chlorowodorek proguanilu wchłania się szybko bez względu na to, czy przyjmowany jest z posiłkiem czy nie.

W razie wystąpienia wymiotów w ciągu 1 godziny od przyjęcia leku musisz dawkę powtórzyć. Pamiętaj, że w czasie stosowania leku nie wolno spożywać alkoholu. Niewskazany jest także sok z grapefruitów, który przez wpływ na enzymy cytochromu P450 osłabia działanie większości leków.Producent w dokumencie rejestracyjnym podaje, że "bezpieczeństwo i skuteczność preparatu w zapobieganiu malarii pacjentów o masie ciała poniżej 40 kg nie zostały ustalone". Zacytowane stwierdzenie oznacza w praktyce brak oficjalnego zarejestrowania tego leku do stosowania w profilaktyce u dzieci i z tego też względu osobiście odradzam podróżowanie z nimi w rejony malaryczne. Także nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią. Ze względu na to, iż lek może powodować zawroty głowy, nie jest on zalecany dla osób prowadzących pojazdy lub obsługujących urządzenia mechaniczne.

Malarone - skutki uboczne

Ponieważ malarone składa się z dwóch leków (atowakwon i chlorowodorek proguanilu), każdy z nich może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Do najczęściej obserwowanych należą bóle głowy, bóle brzucha i biegunka, jadłowstręt, nudności i wymioty oraz kaszel. Do rzadziej stosowanych działań niepożądanych należą: niedokrwistość, wzrost enzymów wątrobowych, zapalenie jamy ustnej, reakcje alergiczne.

Po powrocie do kraju

Po powrocie z krajów tropikalnych należy przez 2 miesiące starannie obserwuj swój organizm, każde bowiem zachorowanie w tym okresie wymaga różnicowania z malarią. Okres wylęgania tej choroby wynosi 2-3 tygodnie, tak więc u osoby, która nie podała się profilaktyce, pierwsze dolegliwości mogą wystąpić już w domu.

Początkowe objawy malarii mogą przypominać przeziębienie – dreszcze, gorączka, poty, bóle mięśniowe, bóle głowy, bóle gałek ocznych, nudności i wymioty. Nie w każdym przypadku wystąpienie takich objawów musi oznaczać zakażenie malarią, jednak zawsze należy poinformować lekarza podczas wizyty o odbytej podróży do krajów tropikalnych.