Krew w kale - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

2022-03-11 12:01
O czym może świadczyć krew w kale
Autor: Getty Images

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejszą z nich jest rak jelita grubego, który po kilku latach rozwoju może objawić się jedynie krwią w stolcu, bądź tzw. krwawieniem utajonym. Sprawdź, na jakie choroby wskazuje krew w kale. Jakie są przyczyny krwawych stolców? Co to jest krew utajona?

Spis treści

  1. Krew w kale - przyczyny. Objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?
  2. Krew w kale może oznaczać raka jelita grubego

Krew w kale jest powodem do niepokoju. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Zazwyczaj krew pochodzi z jego dolnego docinka, jednak przyczyną krwawienia mogą być również żylaki przełyku albo wrzody żołądka lub dwunastnicy, które objawiają się charakterystycznymi smolistymi stolcami.

Czy krew w kale to powód do niepokoju?

Krew w kale - przyczyny. Objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze lub żylaki odbytu (krwawnice), to przerost splotów żylnych w okolicy odbytu i dolnej części odbytnicy. Żylaki odbytu powstają na skutek niewydolności żylnej, czego objawami są: ból, świąd i pieczenie odbytu oraz krwawienie z odbytu podczas wypróżnień. Stolec wygląda jakby był nakropiony świeżą, żywoczerwoną krwią. W celu usunięcia objawów schorzenia (nie przyczyn, np. nieprawidłowej diety) można sięgnąć po preparaty, które są dostępne w każdej aptece bez recepty. Leczenie operacyjne może być konieczne w zaawansowanym stadium choroby.

WYPRÓBUJ >> Sprawdzone sposoby na hemoroidy

Istotą choroby jest tworzenie się na podłożu stanu zapalnego licznych owrzodzeń w błonie śluzowej jelita grubego. Charakterystyczne dla tej choroby są cuchnące stolce zawierające domieszkę śluzu, ropy oraz pewną ilość świeżej krwi, która wydostaje się z wrzodów.

Kolejna choroba na tle zapalnym, która objawia się czerwona krwią w stolcu (zazwyczaj w formie śluzowatej). Ponadto występują bóle w prawej części podbrzusza czy zmiany okołoodbytniczne (szczelina odbytu, ropień i przetoka odbytu).

Krew w stolcu nie jest charakterystycznym objawem polipów (łagodnych gruczolaków), które tworzą się na wewnętrznych ścianach jelita grubego. W przypadku tej choroby częściej pojawia się tzw. krwawienie utajone, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Krwawienie może być bowiem na tyle intensywne, że wywołuje niedokrwistość z niedoboru żelaza. Ilość krwi, tej jawnej i utajonej, zależy od ilości naczyń znajdujących się w sąsiedztwie polipa lub w jego wnętrzu, a także od rozmiarów gruczolaka.

Ważne

Co to jest krew utajona?

Krew utajona to krew niewidoczna gołym okiem, ale wykrywalna w badaniach stolca. Jeśli w kale jest obecna krew utajona, chory zgłasza objawy, które mogą sugerować krwawienie z przewodu pokarmowego. Wówczas konieczne jest wykonanie badania na obecność utajonej krwi w kale.

Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego może być wynikiem obecności w odbytnicy i kanale odbytu złośliwych zmian. Wtedy krew pojawia się nie tylko w kale. Jej ślady można znaleźć na papierze toaletowym lub bieliźnie. Mogą pojawić się także krwawienia z odbytu. Konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia innych schorzeń, które mogą dawać podobne objawy, np. pęknięcia guzków krwawniczych, czyli hemoroidów.

SPRAWDŹ >> Objawy charakterystyczne dla raka jelita grubego

Ważne

Test na krew utajoną w kale

W większości przypadków nowotwór powstaje z polipów. Przemiana gruczolaka w nowotwór może trwać nawet 10 lat. Jeśli pojawi się chociaż jeden niepokojący objaw, który może wskazywać tę groźną chorobę przewodu pokarmowego, można samodzielnie wykonać badania na obecność krwi w kale (tzw. test na krew utajoną). Zestaw testowy można kupić w aptece.

Można także wykonać laboratoryjne testy na krew utajoną w kale określane skrótem FOB (ang. Fecal Occult Blood). Wykrywają one obecność czerwonego barwnika krwi – hemoglobiny lub enzymów, które ją przekształcają. Należy pamiętać, aby na kilka, kilkanaście dni przed badaniem nie spożywać preparatów żelaza, witamy C, leków rozrzedzających krew, aspiryny, chrzanu czy alkoholu.

Dodatni wynik badania może wskazywać na raka jelita grubego, guz nowotworowy w żołądku, polipy okrężnicy, a nawet pęknięty wrzód żołądka.

Jeśli świeża krew pojawia się w wodnistych stolcach, które są oddawane częściej niż 3 razy na dobę, najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu jest infekcja bakteryjna. Jeśli biegunka nie ustępuje po kilku dniach lub objawy stopniowo nasilają się, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia, jaki patogen wywołał biegunkę: gronkowce, pałeczki okrężnicy (E. coli), duru brzusznego czy salmonelli, itp.

SPRAWDŹ >> Jakie są przyczyny ostrej biegunki?

  • Choroba wrzodowa, żylaki przełyku i inne stany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy

Jeśli pojawia się stolec smolisty, tzn. czarny, świadczy to o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i początkowej części dwunastnicy). Smoliste zabarwienie kału daje krew, która pegła ścięciu - biochemicznym przemianom pod wpływem kwasu solnego znajdującego się w żołądku. Często stanowi temu towarzyszą wymioty przypominające fusy od kawy, które także są ściętą krwią. Czasem to sygnał rozwoju groźnych i wymagających leczenia chirurgicznego żylaków przełyku.

Krew w kale może oznaczać raka jelita grubego

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc