Kolonoskopia – po badaniu. Czego spodziewać się po kolonoskopii?

kolonoskopia
Autor: Getty Images

Po badaniu jakim jest kolonoskopia, mogą wystąpić przejściowe dolegliwości bólowe, które nie są dolegliwościami rzadkimi. Dolegliwości te, w dużym stopniu zależą od wrażliwości samego pacjenta, ale i również od stopnia trudności badania - czy wykonywano jakieś zabiegi podczas badania i czy wprowadzono dużo powietrza.

Spis treści

  1. Wzdęcia po kolonoskopii
  2. Podrażnienie jelita po kolonoskopii
  3. Objawy poważnych powikłań
Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Wprowadzone podczas kolonoskopii powietrze jest konieczne dla uwidocznienia całego światła jelita i wszelkich zmian patologicznych. Właśnie to powietrze może powodować odczuwanie wzdęć, gazów, bólów brzucha nawet do kilku godzin po kolonoskopii. Ilość wprowadzanego powietrza zależy od kilku rzeczy, np. od stopnia przygotowania do badania, czyli oczyszczenia jelita. Więcej powietrza wprowadzane jest np. przy polipektomii, czyli przy usuwaniu polipów z jelita grubego. Powietrze to endoskopista zabiera aparatem w trakcie wycofywania aparatu, z czasem wydostaje się na zewnątrz (gazy), a także ulega wchłonięciu. Po badaniu pacjent powinien skorzystać z toalety, gdzie będzie mógł usiąść na sedesie i przyjmując pozycję jak do oddawania stolca, ułatwi wydostanie się powietrza z jelit na zewnątrz.

Wzdęcia po kolonoskopii

Czasami, kiedy wzdęcie brzucha po kolonoskopii utrzymuje się i powietrze bardzo rozpiera, podawane są doustnie środki rozkurczowe i łagodzące wzdęcia, np. No-Spa, Espumisan, Ulgix Wzdęcia. Jeśli farmakologia zawodzi, zakładana jest w pozycji leżącej, na boku, kanka doodbytnicza (cienka rurka gumowa, silikonowa), która rozwiera zwieracze odbytu i tym samym pobudza do odprowadzenia zalegających gazów. Kanka wprowadzana jest delikatnie na głębokość 4-5 cm i pozostaje tam od 15 do 30 minut.

Podrażnienie jelita po kolonoskopii

Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, w trakcie którego może dojść do podrażnienia jelita. Reakcją na ten stan może być wystąpienie biegunki utrzymującej się do kilku dni po badaniu. Luźne stolce mogą być związane również z działaniem leku przeczyszczającego używanego do przygotowania się do badania np. Fortransu. W takim przypadku należy zażyć lekarstwo na zatrzymanie biegunki, np. Loperamid, i dużo pić płynów.

Objawy poważnych powikłań

Gdy wymienione wyżej dolegliwości są bardzo nasilone, nie zmniejszają się i utrzymują kilka dni po badaniu, lub pojawiają się inne niepokojące objawy takie jak: krwawienia z odbytu w ilości więcej niż pół szklanki; ból brzucha; krew w lub na stolcu; brak perystaltyki; twardy, napięty brzuch; wysoka gorączka; należy skonsultować się z lekarzem. Nie można przeoczyć bowiem poważnych powikłań po kolonoskopii. Zdarzają się one zwłaszcza podczas kolonoskopii zabiegowych, czyli polipektomii, poszerzania zwężeń w jelicie itp.