Kolka nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

2020-07-30 9:29 Materiał partnerski
Kolka nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Kolka nerkowa to pierwszy, charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Przy napadzie kolki nerkowej pojawia się jeden z silniejszych bólów, którego nie są w stanie złagodzić tradycyjne leki przeciwbólowe. Jakie są przyczyny kolki nerkowej? Jak rozpoznać jej objawy? Jak przebiega jej leczenie? Jak zapobiec kolejnym napadom?

Kolka nerkowa pojawia się, gdy następuje nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołany zalegającym i wzbierającym moczem. Stan ten jest konsekwencją zatkania moczowodu przez kamień moczowy.

Spis treści

  1. Kolka nerkowa –  objawy
  2. Kolka nerkowa – pierwsza pomoc, diagnostyka i leczenie
  3. Kolka nerkowa – czy można jej zapobiec?

Kolka nerkowa –  objawy

Objawem kolki nerkowej jest nagły, bardzo silny, ostry ból. Jest on umiejscowiony w okolicy nerki (lędźwiowej), skąd promieniuje ku dołowi w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda. Objawami towarzyszącymi są:

W przypadku dłuższej blokady odpływu moczu, jeśli współistnieje zakażenie i stan zapalny w drogach moczowych, może wystąpić także wzrost ciśnienia tętniczego krwi i gorączka.

Kolka nerkowa – pierwsza pomoc, diagnostyka i leczenie

Przy napadzie kolki nerkowej należy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i leki rozkurczowe, które wspomogą wydalenie złogu, a do bolącej nerki przyłożyć poduszkę elektryczną lub termofor. Należy także starać się chodzić, aby umożliwić kamieniowi przemieszczanie się moczowodem w dół do pęcherza.

Przy napadzie kolki nerkowej lekarz powinien zlecić badanie moczu i RTG układu moczowego. Celem leczenia jest zapobieganie powstawaniu nowych kamieni i powiększaniu się istniejących. Gdy kolka ustąpi samoistnie (chory wydala zalegający złóg), leczenie nie jest konieczne. Należy jednak zaznaczyć, że wydalanie kamieni nerkowych to bardzo bolesny proces.

Jeśli pacjent zmaga się z kamieniami, których samoistne odejście nie jest możliwe, a przy których istnieje zakażanie, konieczna może być operacja.

Kolka nerkowa – czy można jej zapobiec?

Aby zapobiec nawrotowi kolki nerkowej, należy przestrzegać zasad diety przy kamicy nerkowej - przyjmować minimum 2 l płynów dziennie, głównie pod postacią wody mineralnej, ograniczyć spożycie produktów bogatych w sól, szczawiany i fosforany.

Czytaj też: