Drogi Użytkowniku,

My, nasi Zaufani Partnerzy oraz inne podmioty z Grupy ZPR Media uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikacji poprzez skanowanie urządzeń. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na korzystanie z tych technologii poprzez kliknięcie "Akceptuję". Zgoda jest dobrowolna i zawsze możesz ją wycofać klikając w przycisk "Zmień ustawienia zgód" znajdujący się na dole strony.

Aby móc w pełni komfortowo i świadomie korzystać z naszych witryn, prosimy zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności i Cookies. Dodatkowo informujemy że celami przetwarzania danych są: przechowywanie informacji, przechowywanie i dostęp do informacji, personalizacja, wybór i dostarczanie reklam, tworzenie raportów na temat reklam, wybór i dostarczanie treści, tworzenie raportów na temat treści, pomiary.

Jest popularna w leczeniu cukrzycy. Okazuje się, że może powodować wady płodu

2022-04-04 12:50 Marcelina Dzięciołowska
Autor: Getty Images

Lek przyjmowany przez pacjentów z cukrzycą typu 2, skuteczny w leczeniu insulinooporności i zespołu metabolicznego może powodować wady rozwojowe u noworodków. Na całym świecie przyjmuje ją ponad 150 milionów osób, w tym 2 miliony Polaków.

Metformina a ryzyko wad u płodu

Najnowsze badania wskazują na niepokojące powiązania pomiędzy metforminą a rozwojem płodowym. Dotyczy to szczególnie stosowania metforminy przez mężczyzn - wówczas ryzyko wystąpienia wrodzonej wady genitaliów u dziecka jest trzykrotnie wyższe niż średnia w populacji. Doniesienia te pojawiają się w "Annals of Internal Medicine".

Twoja przeglądarka nie wspiera elementu wideo.

Czym są wrodzone wady genitaliów?

Mowa o wadach w obrębie genitaliów dotyczących noworodków płci męskiej, których ojcowie przyjmują metforminę w przebiegu leczenia cukrzycy typu 2. Wada polega na nieprawidłowym ulokowaniu ujścia cewki moczowej (spodziectwo). W większości przypadków defekt ten jest niewielki, jednak zdarzają się takie przypadki, gdy ujście cewki znajduje się znacznie bliżej moszny.

Wrodzoną wadę genitaliów leczy się operacyjnie, zwykle między 6 a 24 miesiącem życia. Technikę zabiegu dostosowuje się indywidualnie, w zależności od stopnia wady.

Okazuje się, że metformina może mieć wpływ na proces powstawania plemników. Nie odnotowano większej częstotliwości występowania wad u rodzeństwa noworodków z wadami, ani u dzieci ojców, którzy przyjmują insulinę. 

Odstawienie metforminy możliwe wyłącznie pod nadzorem lekarza

Metforminy nie należy odstawiać z dnia na dzień, bez konsultacji z lekarzem. Na skutek zaprzestania stosowania leku może dojść do wzrostu poziomu cukru we krwi, czego konsekwencją mogą być negatywne skutki dla zdrowia.

Spodziectwo występuje u jednego na około trzysta noworodków. Gdy ojciec dziecka stosuje metforminę, ryzyko wystąpienia wady rozwojowej płodu wzrasta do jednego na sto urodzeń. 

Naukowcy podkreślają, że badanie to ma ona charakter obserwacyjny i wstępny. Potrzebne są dalsze badania, które pozwolą jednoznacznie ustalić powiązanie pomiędzy metforminą a wadami u noworodków. 

Warto dodać, że metformina to przebadany, bezpieczny lek stosowany z powodzeniem od lat 50. ubiegłego wieku. 

Oglądasz ultralekką wersję artykułu

Przejdź do pełnej wersji strony