Jaki lubrykant wybrać? Właściwości i rodzaje żeli intymnych

2018-02-01 13:21
Jaki lubrykant wybrać? Właściwości i rodzaje żeli intymnych
Autor: thinkstockphotos.com

Lubrykanty (żele intymne) to substancje nawilżające, które zmniejszają tarcie podczas stosunku. Mogą być stosowane ze względów zdrowotnych (suchość pochwy), jak i w celu urozmaicenia życia seksualnego. Lubrykanty różnią się m.in. składem, konsystencją, kolorem, zapachem, a nawet smakiem. Poznaj zalety stosowania lubrykantów i wybierz rodzaj odpowiedni dla siebie oraz swojego partnera.

Spis treści

  1. Kiedy stosować lubrykanty?
  2. Rodzaje lubrykantów
  3. Jaki lubrykant wybrać?

Lubrykanty lub inaczej żele intymne mają za zadanie zapobiegać otarciom i podrażnieniom w trakcie stosunku. W praktyce oznacza to, że dają odpowiedni „poślizg”, aby stosunek przebiegał gładko i bez nieprzyjemnych tarć. Ponadto, lubrykanty świetnie nadają się do urozmaicenia łóżkowej rutyny – dzięki zawartości substancji rozgrzewających czy zapachowych mogą uatrakcyjnić grę wstępną i pogłębić doznania partnerów w trakcie seksu.

Spis treści:

Kiedy stosować lubrykanty?

Podstawowym wskazaniem do stosowania żeli intymnych jest suchość pochwy. Przypadłość ta dotyczy głównie kobiet karmiących piersią i przechodzących menopauzę. Często też spowodowana jest źle dobraną antykoncepcją, przyjmowaniem niektórych leków (np. antybiotyków, antydepresantów), a także stosowaniem silnie wysuszających kosmetyków (np. mydło, płyny do kąpieli, proszek do prania bielizny). Bywa i tak, że suchość pochwy jest objawem przejściowym i pojawia się na skutek dużego stresu albo zmian hormonalnych w cyklu miesiączkowym.

Lubrykanty mogą być stosowane także przez pary, które nie mają problemów z odpowiednim nawilżeniem, a jedynie chciałyby urozmaicić swoje życie seksualne. Żele intymne można wykorzystywać do masażu, w celu zwiększenia intensywności doznań i pobudzenia zmysłów. Są wskazane do seksu analnego i do seksu z użyciem gadżetów erotycznych.

Warto wiedzieć

Warto pamiętać, że w przypadku utrzymujących się problemów z suchością pochwy lubrykanty nie zwalczą przyczyn dolegliwości, a jedynie zamaskują objawy. Wówczas lepiej udać się do ginekologa i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Rodzaje lubrykantów

Lubrykanty można podzielić na kilka rodzajów ze względu na zawarte w nich substancje nawilżające oraz ich właściwości.

Lubrykanty na bazie wody – mają najbardziej naturalny skład i są przyjazne dla skóry. Rzadko wywołują alergie lub podrażnienia, łatwo można je zmyć z powierzchni skóry. Ponadto nie obniżają skuteczności prezerwatyw. Mogą być jednak niewystarczające w przypadku kobiet borykających się ze znaczną suchością pochwy.

Lubrykanty na bazie silikonu – mają najlepsze właściwości nawilżające, ale jednocześnie są droższe. Można stosować je w wodzie (nie zmyją się tak szybko) i u kobiet odczuwających wyjątkowo dużą suchość miejsc intymnych. Częściej wykorzystuje się je do seksu analnego. Mają kilka wad: trudniej je zmyć, mogą gromadzić się w zakamarkach pochwy (a tym samym zwiększać ryzyko infekcji) i nie można używać ich razem z gadżetami erotycznymi z silikonu.

Lubrykanty zapachowe i smakowe – żele wzbogacone o substancje zapachowe i smakowe (najczęściej z nutą owocową: truskawki, wiśni, marakui). Spożywane w niewielkich ilościach nie są niebezpieczne dla zdrowia. Mogą być barwione. Ze względu na dodatkowe składniki częściej wywołują podrażnienia. Należy unikać lubrykantów z cukrem, ponieważ sprzyjają powstawaniu infekcji intymnych.

Lubrykanty hipoalergiczne – najczęściej są na bazie wody. Mają prosty skład, pozbawione są substancji zapachowych, smakowych, konserwantów i barwników. Mogą być wzbogacone o dodatkowe składniki przeciwzapalne i łagodzące, np. aloes. Przeznaczone dla osób o szczególnie wrażliwej skórze, minimalizują ryzyko alergii.

Lubrykanty stymulujące – zawierają składniki o właściwościach chłodzących, rozgrzewających, wywołujących mrowienie skóry. Uwrażliwiają okolice intymne na bodźce, co pogłębia doznania podczas stosunku i pozwala łatwiej osiągnąć orgazm.

Lubrykanty 2 w 1 – mają dwa zastosowania: mogą nadawać się zarówno do nawilżania stref intymnych, jak i erotycznego masażu. Często wzbogacane są o delikatny zapach i smak.

Lubrykanty wspomagające zapłodnienie – ich formuła opiera się na specjalnych składnikach zwiększających ruchliwość i przedłużających żywotność plemników (m.in. jony wapnia i magnezu). Dzięki temu zwiększają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Czytaj też: Prezerwatywy - rodzaje i rozmiary. Jak założyć prezerwatywę?

Jaki lubrykant wybrać?

Kupując lubrykant koniecznie trzeba zwrócić uwagę na skład. Wiele substancji użytych do produkcji żeli nawilżających podnosi ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień. Należy wystrzegać się następujących składników:

  • spermicide nonoxynol-9 (N-9) – silna substancja chemiczna, która może podrażniać ścianki pochwy i odbytu. Mikrouszkodzenia powstałe w wyniku podrażnienia mogą zwiększać ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wykazuje działanie plemnikobójcze, dlatego lubrykantów z tym składnikiem nie powinny stosować kobiety chcące zajść w ciążę.
  • cukier – często można spotkać go w składzie lubrykantów stymulujących i przeznaczonych do masażu. Dzięki niemu żel ma słodki smak. Cukier ma jednak tę wadę, że gdy dostanie się do pochwy tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego jeśli wybieramy lubrykant smakowy, lepiej sięgnąć po taki, który ma w składzie sztuczne słodziki.
  • oleje – składniki oleiste w kontakcie z prezerwatywami uszkadzają je i tym samym obniżają ich skuteczność. Poza tym są częstą przyczyną uczuleń i infekcji miejsc intymnych oraz pęcherza.
  • gliceryna – jest to ciężka, oleista substancja, którą ciężko wymyć z pochwy i w związku z tym może przyczyniać się do powstania drożdżycy lub infekcji pęcherza.

Istnieją także składniki, które nie szkodzą, a wręcz przeciwnie – zwiększają właściwości nawilżające i łagodzące lubrykantów. Im więcej jest ich w składzie, tym lepiej. Należą do nich:

  • aloes – znany z właściwości łagodzących i regenerujących, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • rumianek – zwalcza bakterie i stany zapalne,
  • len – nawilża śluzówkę, łagodzi podrażnienia,
  • pantenol – przyspiesza regenerację i pomaga w gojeniu się błon śluzowych.
Ważne

Nie kupuj lubrykantów, które na opakowaniu mają ostrzeżenie: „unikać kontaktu z oczami”. Błony śluzowe pochwy są tak samo wrażliwe jak śluzówka oka, więc taki preparat może działać podrażniająco.

Ważne ponadto, aby lubrykant był łatwy w użyciu i praktyczny. Dobrze jeśli zamknięty jest w opakowaniu z pompką. Używając żelu w tubie łatwo wycisnąć zbyt dużo produktu naraz, a poza tym aplikacja jest mniej higieniczna. Lepiej też kupować lubrykanty w małych opakowaniach (50-120 ml), które szybko zużyjemy. Termin ważności produktu upływa w ciągu 3 miesięcy od otwarcia i lubrykant w dużej butelce może się po prostu zmarnować. Nie należy stosować żelu po upływie daty ważności, ponieważ może zmienić swoją konsystencję i nabrać nieprzyjemnego zapachu.