Inseminacja: na czym polega? Wskazania, przebieg, skuteczność inseminacji
Inseminacja to jedna z najprostszych metod wspomagania rozrodu. Inseminacja możliwa jest wtedy, gdy kobieta ma drożne jajowody. Zabiegu nie przeprowadza się u pań, które mają zmiany zapalne w narządach rodnych, mięśniaki macicy uniemożliwiające donoszenie ciąży. Do zapłodnienia wykorzystuje się plemniki partnera lub z banku nasienia. Jak przebiega inseminacja i ile kosztuje?
Inseminacja to stosunkowo niedroga, prosta i małoinwazyjna metoda leczenia niepłodności, ale jej wadą jest znacznie niższa skuteczność niż w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego. Przyjmuje się, że dla pacjentek poniżej 35 roku życia wskaźnik ciąż wynosi - 11,5 procent dla zakończonego cyklu i 10,1 procent dla cyklu rozpoczętego (nie każdy rozpoczęty cykl kończy się inseminacją).
Spis treści
- Inseminacja: wskazania
- Inseminacja: badania przed zabiegiem
- Inseminacja: przebieg procedury
- Skuteczność inseminacji
- Koszt inseminacji
- Inseminacja: rodzaje
- Inseminacja: przeciwwskazania
Inseminacja: wskazania
Zabieg inseminacji przeprowadza się u pań z zaburzeniami owulacji, niepłodnością z nieustalonej przyczyny (tzw. niepłodność idiopatyczna) lub gdy śluz jest wrogi nasieniu. U panów – w przypadku kiedy plemniki są słabe i nieliczne.
Inseminacja: badania przed zabiegiem
Kobiety przed inseminacją muszą wykonać następujące badania:
- stopień czystości pochwy (ważny 2 miesiące)
- posiew z kanału szyjki macicy (ważny 2 miesiące)
- badanie w kierunku chlamydii (ważne rok)
- cytologia (ważna rok),
- HIV, HCV, HBSAg.
- VDRL (test na kiłę, ważny 6 miesięcy)
Mężczyźni przed inseminacją muszą wykonać następujące badania:
- badanie w kierunku chlamydii (ważne rok)
- HIV, HCV, HBS Ag,
- posiew nasienia (ważny 2 miesiące)
- VDRL (test kiłowy, ważny 6 miesięcy)
Polecany artykuł:
Inseminacja: przebieg procedury
Przed zabiegiem kobieta przyjmuje leki hormonalne doustnie lub w zastrzykach. Celem kuracji jest uzyskanie większej liczby dojrzałych komórek jajowych (maksymalnie 2-3), by podnieść szanse na zapłodnienie. Od pierwszych dni cyklu należy regularnie wykonywać USG, by ocenić liczbę, wielkość pęcherzyków i grubość śluzówki.
Jeśli największy z pęcherzyków ma 18 mm, a śluzówka macicy grubość co najmniej 8 mm, kobieta otrzymuje ludzką gonadotropinę, hormon wywołujący owulację (pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie jaja).
Gdy następuje owulacja, mężczyzna oddaje nasienie. W laboratorium jest ono płukane, by wyodrębnić zdrowe i ruchliwe plemniki oraz pozbyć się ewentualnych bakterii oraz prostaglandyny, która wywołuje skurcze macicy. Następnie za pomocą cewnika wstrzykuje się plemniki do wnętrza macicy.
Zabieg jest bezbolesny i kobieta zaraz po jego przeprowadzeniu może wrócić do domu. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, w pierwszych tygodniach rozwoju zarodka kobieta przyjmuje progesteron doustnie lub w postaci dopochwowych globulek, dzięki czemu wspierane są funkcje ciałka żółtego, czyli przekształconego pęcherzyka jajnikowego.
Skuteczność inseminacji
Przy dużej liczbie ruchliwych plemników po pierwszej inseminacji szansa na ciążę wynosi od kilku do maksymalnie 20 proc. W przypadku niepowodzenia przy pierwszej inseminacji można podejmować od 3 do 6 prób. Jeśli i to nie zaowocuje ciążą, a partnerzy nadal chcą się starać o dziecko – należy rozważyć inną metodę wspomaganego rozrodu.
Koszt inseminacji
Cena inseminacji waha się od 700 do 1300 zł za jedną próbę zapłodnienia.
Uwaga: Taka ciąża, zwłaszcza w I trymestrze, jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka. Kobieta powinna być pod opieką specjalisty od leczenia niepłodności.
Inseminacja: rodzaje
Jest kilka technik wykonywania inseminacji:
- inseminacja domaciczna - stosowana najczęściej, może być wykonywana przy użyciu nasienia partnera (IUI – intrauterine insemination) lub dawcy (AID – artifical donor insemination)
- inseminację naszyjkową
- inseminację dojajowodową
Inseminacja: przeciwwskazania
Przeciwwskazania do inseminacji:
- stany zapalne w narządzie rodnym
- mięśniaki macicy (zależnie od lokalizacji)
- niedrożność jajowodów
- patologie w obrębie błony śluzowej macicy
- stwierdzenie procesu nowotworowego
- inne ciężkie schorzenia ustrojowe
- obecność bakterii w nasieniu oraz inne patologie nasienia