Choroby pasożytnicze

Tasiemiec uzbrojony należy do płazińców, czyli robaków płaskich. Jest jednym z popularniejszych ludzkich pasożytów, choć  tę złą sławę zawdzięcza raczej powielanym mitom niż swojej faktycznej zjadliwości. Niewątpliwie zakażenie tasiemcem jest poważną sprawą, ale... tak bardzo rzadką, że - w cywilizowanym świecie - niemal nierealną. Dowiedz się, jak wygląda cykl życiowy tasiemca uzbrojonego i w jaki sposób tasiemiec uzbrojony może stać się pasożytem człowieka.
Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata) to najdłuższy, a zarazem najczęściej spotykany tasiemiec w Polsce. Bóle brzucha, brak apetytu, utrata wagi, nudności, czasem biegunka, ogólnie złe samopoczucie i narastające osłabienie – to tylko niektóre objawy, mogące świadczyć o tym, że w naszym przewodzie pokarmowym zagnieździł się tasiemiec nieuzbrojony.
Wszy morskie to mięsożerne pasożyty, które żyją m.in. w wodach Bałtyku. Żywią się głównie martwymi rybami, ale człowiek też jest dla nich potencjalnym pożywieniem. Zwłaszcza, jeśli ktoś stoi od dłuższego czasu wodzie. Wtedy może dojść do poważnego pogryzienia, którego objawy to niedający się zatamować w warunkach domowych krwotok. Sprawdź, jak wyglądają wszy morskie i gdzie dokładnie można je spotkać.
Wszy - jak się ich pozbyć? Jak usunąć wszy? To pytanie zadają sobie zwykle rodzice dzieci w wieku 3-12 lat, bo je najczęściej atakują wszy. Zwalczanie wszy to nie lada problem, gdyż choroba, która kojarzona z biedą, pojawia się nawet w renomowanych szkołach. Nie należy bagatelizować problemu tłumaczeniami, gdyż wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Sprawdź, jak pozbyć się wszy.
Dirofilarioza to choroba pasożytnicza roznoszona przez komary. Larwy nicienia Dirofilaria występują u psów i kotów i z ich krwią mogą być przenoszone na ludzi. Choroba dotarła do Polski z południa Europy. Jakie są objawy zakażenia dirofilariozą?
Dur powrotny, gorączka powrotna, ostra choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Jej główny objaw to powracająca co tydzień trzydniowa gorączka. Jakie są pozostałe objawy duru powrotnego? Na czym polega leczenie?
Bartoneloza to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rodzaju Bartonella. Przenoszone one są na człowieka przez owady - komary, pchły czy kleszcze - a także przez zwierzęta, takie jak koty i psy. Jakie są objawy bartonelozy? Jak przebiega diagnostyka? Na czym polega leczenie?
Onchocerkoza występuje przede wszystkim w Afryce, głównie w strefie równikowej, niektórych kraje Ameryki Południowej oraz Półwyspie Arabskim. Bardziej popularna nazwa tej groźnej, pasożytniczej choroby to ślepota rzeczna, bo w rezultacie może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.
Schistosomatoza to choroba pasożytnicza, która – nieleczona – może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Na szczęście dysponujemy lekami, które dość szybko i skutecznie rozprawiają się z groźnymi mikrobami wywołującymi schistosomatozę.
Tasiemiec Spirometra to pasożyt, który w Polsce i Europie nie jest szerzej znany. Tymczasem okazuje się, że większość zwierząt w Puszczy Białowieskiej - głównie dzików - jest nosicielem tego pasożyta. Po spożyciu mięsa zarażonego zwierzęcia można zachorować na sparganozę. W przebiegu tej choroby pasożyt może zaatakować narząd wzroku, płuca a nawet mózg. Sprawdź, jak można się zarazić tasiemcem Spirometra i jakie są objawy zakażenia.
Włośnica (trychinoza, trichinelloza) to choroba pasożytnicza, wywoływana przez  włośnia krętego (Trichinella spiralis). Włośnicą można zarazić się, spożywając mięso zawierające larwy włośnia. Jakie są objawy włośnicy i jak przebiega leczenie? Jak uchronić się przed zarażeniem?
Pasożyty mogą żyć i rozmnażać się w wielu narządach ludzkiego ciała. Atakują m.in. żołądek, jelito ślepe i okrężnicę, wątrobę, płuca, nawet przenikają do mózgu. Niestety lekarze zbyt rzadko biorą je pod uwagę, szukając przyczyn naszych dolegliwości. Wywiad z z dr. n. med. Wojciechem Ozimkiem, pediatrą specjalizującym się w leczeniu chorób pasożytniczych.