Geriatria

W Finlandii na siłownię chodzą nawet... 98-latkowie. Jak to możliwe? Państwo dba o dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela, także seniorów. Tym bardziej, że w Finlandii jest coraz więcej osób starszych, wydłuża się średnia długość życia. Ważne jest, aby to życie było jak najlepszej jakości - przekonywali eksperci podczas konferencji "Opieka senioralna - jak to robią w Finlandii". Sprawdź, jak w tym kraju wygląda opieka nad osobami starszymi.
Starzenie się serca i układu krążenia jest jednym z aspektów starzenia się całego organizmu człowieka. Układ sercowo-naczyniowy, jak wszystkie narządy i układy, stopniowo i łagodnie zaczyna działać coraz gorzej. Zdarza się, że granica między normalnym starzeniem się a chorobą jest cienka, wtedy trudno jest stwierdzić, które zmiany wynikają z wieku, a które z rozwijającej się choroby. Dowiedz się, co dzieje się z układem krążenia z przebiegiem lat oraz jak zmiany te wpływają na występowanie chorób sercowo-naczyniowych u seniorów.
Próbę odpowiedzi na te pytania podjęło Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, które rozpoczęło kampanię "Ostatnie chwile szczęścia". W ramach kampanii opracowany został także specjalny raport o dobrym umieraniu.
Mimo wciąż rosnących nakładów na opiekę szpitalną w Polsce, wciąż borykamy się z niedostatecznym dostępem do leczenia. Mając to na uwadze, Narodowy Fundusz Zdrowia, wzorem sprawdzonym w wielu krajach europejskich, przyjął w strategii na lata 2019-2023 kierunek przenoszenia ciężaru opieki zdrowotnej ze szpitala do ambulatoriów i domu. Podczas debaty „Strategia NFZ a leczenie w warunkach domowych”, która miała miejsce 7 marca 2019 r. w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, eksperci dyskutowali o korzyściach takiego podejścia, jego wpływie na dostęp, ale też jakość usług medycznych w naszym kraju. Jednym z rozwiązań, już dziś świadczonym w domu pacjenta, które wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, jest żywienie dojelitowe.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy są aktywni, nie znoszą bezczynności i mimo przejścia na emeryturę, chcą poszerzać swoją wiedzę. Zobacz, czym są Uniwersytety trzeciego Wieku i co oferują osobo starszym. Dowiedz się również, jak zapisać się na zajęcia prowadzone w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku!
Takie objawy, jak zaburzenia pamięci, problemy z wykonywaniem zwyczajnych czynności czy nasilające się zaburzenia zachowania u osób starszych zwyczajowo uznawane są za przejawy demencji. Z pewnością to częsty problem wśród seniorów. Jednak bez dokładnej diagnostyki nie powinno się od razu rozpoznawać otępienia. W praktyce bowiem podobne problemy mogą wynikać z chorowania na depresję, zaburzeń czynności tarczycy lub stanowić skutek uboczny zażywanych leków. Jak więc rozpoznać, kiedy potencjalna demencja wcale nią nie jest?
Starzenie się układu nerwowego jest procesem, któremu całkowicie zapobiec nie można – jest to w końcu pełni naturalne zjawisko – istnieją jednak sposoby na to, aby spowolnić jego tempo. Jakie jednak dokładnie zmiany wynikają ze starzenia się układu nerwowego i jakie mogą być ich konsekwencje?
#MetrykaMnieNieTyka – to hasło tegorocznej edycji badania opinii "Barometr Bayer". To ósma edycja projektu, którego celem jest diagnozowanie świadomości co do ważnych zjawisk społecznych. Najnowsze badanie obrazuje sytuację życiową seniorów i wzajemne postrzeganie osób młodych i starszych.
Maria Gładkowska lubi grać mroczne postacie, ale w życiu prywatnym szuka światła. Żyje w symbiozie z naturą. Ona jest źródłem jej dobrego samopoczucia, energii, a nawet młodego wyglądu.
Każdy gatunek zwierząt funkcjonuje nieco inaczej, stąd pojawiają się różnice w zakresie długości życia. Człowiek co prawda nie jest rekordzistą, jednak w porównaniu z innymi organizmami żywymi potrafi dożyć sędziwych lat. Są jednak matuzalemowe zwierzęta, które żyją znacznie dłużej. A niektóre właściwie… nigdy nie umierają.
Elżbieta Dzikowska mówi, że jeżyk stał się jej fryzurą firmową. Podróżną, bo wygodny. A podróżuje bezustannie! To jej sposób na życie, ale także nałóg, z którego nie może się uwolnić. I nie chce! Ponieważ on daje jej szczęście.
Każda zjedzona potrawa, wypity napój czy połknięte lekarstwo trafia do żołądka. Pracuje on wydajnie i całodobowo, ale wraz z wiekiem miewa też swoje okresy buntu. Spowolniony metabolizm, możliwe braki w uzębieniu czy nieodpowiednia dieta nie ułatwiają pracy żołądkowi. Dowiedz się, co jeszcze ma wpływ na starzenie się żołądka.