Zdrowie

Odleżyny stanowią bardzo częsty problem unieruchomionych chorych, których wrażliwe obszary ciała naciskają na twarde podłoże. Powstające wtedy głębokie rany często ulegają zakażeniu i trudno się goją. Mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia! Które czynniki szczególnie sprzyjają powstawaniu odleżyn i jak powinna wyglądać pielęgnacja ciała aby nie dopuścić do ich powstawania?
Nasilone wypadanie włosów to jedno z powikłań po COVID-19. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a z szacunkowych danych wynika, że może dotyczyć nawet jednej trzeciej ozdrowieńców.
Grzybica jamy ustnej jest niebezpieczna - należy ją bezwzględnie leczyć, bo może zaatakować cały organizm. Grzybicze zakażenie jamy ustnej nazywane jest również kandydozą, bo wywołuje je drożdżak Candida albicans. Poznaj przyczyny i objawy grzybicy w ustach i gardle, dowiedz się, jak wygląda jej leczenie.
Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) to bakteria, która żyje zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. Nosicielami gronkowców są ludzie i zwierzęta. Sprawdź, jakie choroby może wywołać zakażenie gronkowcem złocistym.
Opryszczka narządów płciowych (opryszczka genitalna) jest bardzo bolesna. Pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych to uczucie mrowienia, swędzenia w okolicach narządów płciowych, czasami bóle nóg, pośladków, a także bolesne, pękające po kilku dniach pęcherzyki, z których tworzą się równie bolesne owrzodzenia skóry. Sprawdź, jak wygląda leczenie opryszczki narządów płciowych.
Tarczyca pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Uważa się, że jest narządem wrażliwym na promieniowanie. Choroby tarczycy są częstymi w naszym społeczeństwie, począwszy od niedoczynności, przez nadczynność a skończywszy na nowotworach złośliwych. Dlaczego i w jaki sposób promieniowanie może zaszkodzić tarczycy?
Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, po usunięciu zęba, po zabiegach chirurgicznych, po pobraniu krwi czy zwykłym zastrzyku. Jakie są przyczyny i objawy skazy krwotocznej? Na czym polega leczenie?
Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) to grupa objawów klinicznych, spowodowanych nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego. Jakie są przyczyny i objawy zespołu rozrostu bakteryjnego? Jak przebiega leczenie SIBO?
Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje jelita, żołądek, przełyk a nawet usta i penetruje w głąb ściany przewodu pokarmowego. Objawia się biegunkami, bólami brzucha, w stolcu pojawia się krew i śluz. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą przewlekłą i nawracającą - objawy nasilają się i słabną. Jak wygląda życie z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz jak przebiega jej leczenie?
Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć postać powikłań zakrzepowo-zatorowych lub skazy krwotocznej. Skazy zakrzepowo-zatorowe charakteryzują się skłonnością do tworzenia zakrzepów, a skazy krwotoczne obfitymi, długotrwałymi krwawieniami - miesiączkowymi, z nosa czy po wyrwaniu zęba. Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń krzepnięcia krwi? Na czym polega leczenie?
Helicobacter pylori to bakteria Gram-ujemna, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym wrzodów żołądka i dwunastnicy, a nawet raka żołądka. Dowiedz się, jakie są objawy zakażania bakterią Helicobacter pylori oraz jaką dietę stosować podczas leczenia. Dlaczego Helicobacter pylori jest groźna dla człowieka?
Ból nerek - lub tylko jednej nerki - to ból zlokalizowany w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej - tam znajdują się nerki. W związku z tym ból nerek - niezależnie od tego, jakie są jego przyczyny - często jest mylony z bólem kręgosłupa, a nawet bólem brzucha. Jak jednak określić, czy to rzeczywiście ból nerek? Jakie są jego przyczyny, jakie objawy mu towarzyszą oraz na czym polega leczenie?