Niezbędnik pacjenta

Polska ochrona zdrowia to temat, który wzbudza wiele emocji wśród pacjentów. Czy jest wydajna i jak wypada na tle innych krajów europejskich? Z tym pytaniami zwróciliśmy się do Rafała Janiszewskiego, właściciela Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Substancje pochodzenia naturalnego, w tym przede wszystkim pochodzenia roślinnego były niemal od zawsze wykorzystywane w medycynie. Co to jest farmakognozja i czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina farmacji? Jakie substancje odpowiadają za prozdrowotne właściwości wybranych roślin, które opisuje farmakognozja?
Hepatolog to specjalista od chorób wątroby. Trzeba się do niego udać w przypadku złych wyników prób wątrobowych, nieprawidłowego obrazu USG wątroby lub dolegliwości ze strony dróg żółciowych i woreczka żółciowego. Także inne objawy typu: wodobrzusze, uczucie rozpierania w prawym podbrzeżu, czy złe trawienie i wchłanianie tłuszczu, powinny nas skierować do tego typu specjalisty.
Czy wszyscy pacjenci mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)? To jest dobre pytanie! O odpowiedź zwróciliśmy się do Piotra Misiorowskiego, prawnika z Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.
Opieka lekarza medycyny paliatywnej większości z nas kojarzy nam się przede wszystkim z nowotworami złośliwymi w stadium terminalnym, jednak opieka paliatywna to nie tylko nowotwory złośliwe. Jacy pacjenci trafiają najczęściej na oddział paliatywny? Czym zajmuje się poradnia medycyny paliatywnej, a czym zespół hospicjum domowego? Warto dowiedzieć się więcej na ten ważny temat.
Leki dostępne bez recepty to grupa leków, które może kupić każdy bez konsultacji z lekarzem i posiadania odpowiedniej, wystawionej przez niego recepty. Nadużywanie tego typu preparatów stanowi plagę XXI wieku. Można je kupić dosłownie wszędzie. Oprócz aptek są dostępne w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych, a nawet w kioskach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są to leki oraz, że przyjmowanie ich w sposób nieodpowiedni może szkodzić zdrowiu. Jakie są najczęstsze błędy podczas stosowania leków bez recepty?
EKUZ, czyli inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest to dokument unijny uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej. O tym dlaczego warto postarać się o EKUZ, wyjaśnia Artur Fałek, lekarz i ekspert Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.
Klękanie – czy to podczas prac domowych, pielenia ogródka, w trakcie mszy świętej czy zaręczyn – wydaje się czynnością błahą i w pewnych sytuacjach wręcz oczywistą. Tymczasem klękanie, czy wręcz gwałtowne padanie na kolana, może mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Jak zatem klękać, by nie nabawić się urazu?
Utrzymanie zdrowej kondycji mózgu jest niezwykle ważne. Niektóre złe nawyki pogarszają pracę mózgu. Dlatego warto zmienić przyzwyczajenia na lepsze, by zachować sprawność intelektualną na dłużej. Sprawdź, czego należy unikać!
Publiczna służba zdrowia nie rozpieszcza pacjentów. Poza kolejkami, narzekamy na lekarzy prowadzących, którzy niechętnie udzielają informacji. Radca prawny Radosław Tymiński przybliża prawa pacjentów i obowiązki lekarzy, a do tego opowiada o "grzeszkach", które popełniamy podczas szukania pomocy.
Leczenie w uzdrowisku jest to kontynuacja leczenia szpitalnego. O czym warto więc wiedzieć, ubiegając się o pobyt w sanatorium? Jak przebiega cała procedura? Czy skierowanie do uzdrowiska wystawia lekarz POZ? Na te i inne pytania odpowiada Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Niezmieniany od tygodni lub stale wilgotny ręcznik czy mocno nieświeża pościel to siedlisko mikrobów, które mogą nam zaszkodzić. Nie oznacza to jeszcze, że – by cieszyć się dobrym zdrowiem - musimy zmieniać je codziennie. Jak często powinniśmy to robić i w jaki sposób prać ręczniki oraz pościel, zwłaszcza kiedy w domu ktoś choruje, wyjaśnia dr hab. Piotr Rzymski, mikrobiolog, biolog medyczny.