Cukrzyca

Cukrzyca typu LADA to utajona, powoli rozwijająca się cukrzyca u dorosłych. Cukrzyca typu LADA jest szczególną formą tej choroby. Jej przyczyny są takie same, jak w przypadku cukrzycy typu 1, ale jej objawy przypominają cukrzycę typu 1 i 2. Z resztą często mylnie jest rozpoznawana jako ten ostatni typ cukrzycy, co może pociągać za sobą nieprawidłowy sposób leczenia. Sprawdź, jak rozpoznać cukrzycę typu LADA i na czym polega jej leczenie.
Cukrzyca noworodkowa to cukrzyca rozpoznana przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Jak rozpoznać cukrzycę u noworodka? Na czym polega jej leczenie? Jakie są jej przyczyny?
Ukryta cukrzyca nie należy do rzadkości. Ta choroba metaboliczna potrafi rozwijać się bezobjawowo latami. Utajona cukrzyca bywa wykrywana średnio dopiero po 8 latach od zachorowania. Sprawdź, czy masz objawy ukrytej cukrzycy. Należą do nich: nagły spadek wagi, pogarszanie się wzroku, sucha skóra i zwiększone pragnienie.
Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę, a konkretnie przez tzw. komórki B wysp Langerhansa. Rola insuliny w organizmie jest bardzo ważna, pełni ona wiele funkcji. Jednak insulina najbardziej jest znana jako lek stosowany w cukrzycy. Insulina znalazła zastosowanie również w kulturystyce. Sprawdź, jakie działanie ma insulina.
Cukrzyca ciążowa może być groźna dla przyszłej mamy i dla dziecka, zatem kobiety w ciąży winny bacznie kontrolować poziom glukozy we krwi. Jeśli stężenie cukru u ciężarnej zacznie rosnąć, będzie ona wymagała specjalistycznej opieki. Obecność cukrzycy ciążowej wymaga częstego badania stanu płodu, a przy porodzie winien asystować neonatolog.
Najlepsza dieta na upały to dieta śródziemnomorska, której podstawę stanowią warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i jogurty. Nie zapominaj o obiadach, ale dostosuj je do pogody, np. zupy zastąp chłodnikami. Nie lekceważ nawadniania organizmu i unikaj alkoholu. Zobacz, jakie potrawy utrzymują organizm w dobrej formie w gorące, letnie dni?
Mobilne aplikacje znacznie ułatwiły codzienne funkcjonowanie osób z cukrzycą, których życie wymaga ciągłej samokontroli. Aplikacje dla diabetyków są jak asystent przypominający o kolejnych pomiarach poziomu glukozy we krwi, dział analiz i bank danych w jednym.
„Cukierkowo” – Niepubliczne Przedszkole Integracyjne i Żłobek dla dzieci, które chorują na cukrzycę typu 1 to pierwsza tego typu placówka w Warszawie. Przyjmuje maluchy w wieku od 2 do 6 lat, także te z innymi problemami zdrowotnymi - celiakią, alergiami, otyłością, niepełnosprawnościami ruchowymi. Przedszkole powstało z inicjatywy Fundacji dla dzieci i młodzieży z cukrzycą „Cukierkowo”.
Śpiączka hipoglikemiczna to stan zagrożenia życia, będący wynikiem niedocukrzenia organizmu (hipoglikemii). Śpiączka hipoglikemiczna może doprowadzić do trwałych zaburzeń w układzie nerwowym, a nawet do śmierci. Jakie objawy pojawiają się zanim dojdzie do śpiączki hipoglikemicznej? Przy jakim poziomie cukru można zapaść w śpiączkę? Jak udzielić pierwszej pomocy? Na czym polega leczenie?
W Polsce już ponad 3 mln osób ma cukrzycę, a ponad 5 mln stan przedcukrzycowy. O tym jakie działania należy bezzwłocznie podjąć, aby polski pacjent z cukrzycą był leczony kompleksowo, mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Materiał partnerski

Szacuje się, że między 500 000 a 1 milion Polaków nie jest świadomych, że choruje na cukrzycę typu 2. Z kolei ci, którzy już znają diagnozę, a jest ich ok. 3 miliony nie zawsze wiedzą, jak się leczyć i radzić sobie z chorobą. O tym, jak bardzo potrzebna jest edukacja diabetologiczna społeczeństwa oraz reedukacja osób, które żyją z chorobą od wielu lat, rozmawiamy z Anną Śliwińską, Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Materiał partnerski

Nie chodzi o to, abyś wyciskał siódme poty na siłowni, startował w maratonach, albo wspinał się po skałkach. Chodzi o to, abyś się po prostu codziennie ruszał! Zwłaszcza, gdy chorujesz na cukrzycę. Ruch pozwoli ci lepiej kontrolować chorobę i zapobiec jej powikłaniom. Czym jest aktywność ruchowa i jak być aktywnym każdego dnia podpowiadają członkowie Stowarzyszenia Aktywni z Cukrzycą*.

Materiał partnerski