Choroby pasożytnicze

Babeszjoza rozwija się najczęściej po ukąszenia przez kleszcza - wywołują ją pierwotniaki zamieszkujące jego gruczoły ślinowe. Babeszjoza, ze względu na podobieństwo objawów ciężkiej postaci choroby do malarii, zwana jest malarią północy. Sprawdź, jakie są objawy i jak leczyć babeszjozę?
Nimfa kleszcza to jeszcze niedojrzały osobnik, który jest znacznie mniejszy od dorosłego kleszcza. Ma około półtora milimetra i brązowo-czarny kolor. Niestety, jest równie niebezpieczna jak kleszcz. Dowiedz się, jak szybko nimfa kleszcza może zakazić żywiciela, jak wygląda i jak ją usunąć.
Choroby odkleszczowe to nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Lista chorób odkleszczowych jest znacznie dłuższa. Sprawdź, jakie choroby przenoszą kleszcze.
Kleszcze atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne. Jak się więc przed nimi bronić? Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza? Poznaj skuteczne sposoby na kleszcze, które pomogą chronić cię przed ukąszeniem i zarażeniem się chorobami odkleszczowymi.
Istnieje wiele gatunków kleszczy. Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Niektóre z tych pasożytów mieszkają  w centrum miasta i stanowią takie samo, a niekiedy nawet większe zagrożenie niż te znajdujące się w trawach czy krzewach. Sprawdź, które gatunki kleszczy są najgroźniejsze i gdzie występują.
Ugryzienie pająka może się zdarzyć każdemu z nas. W Polsce jest bowiem tylko kilka gatunków, które nie mają szczękoczułków. Na szczęście większość ugryzień pająków jest dla nas zupełnie niegroźna. Jak rozpoznać ugryzienie pająka i jak je leczyć? Które pająki występujące w Polsce mogą nas ugryźć?
Ukąszenia komarów pozostawiają na naszej skórze czerwonego i swędzącego  bąbla, który znika po kilku dniach. Jednak dyskomfort spowodowany uczuciem swędzenia powoduje, że szybko szukamy sprawdzonych sposobów na ukąszenia tych owadów. Przeczytaj, jak sobie radzić z ugryzieniem komarów i jak się pozbyć bąbli po komarach.
Sposoby na ukąszenia owadów są proste i skuteczne. Warto je znać, ponieważ ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych prześladowców otwierają komary, meszki, osy, pszczoły i kleszcze. Jak się przed nimi bronić i co robić, gdy już zostaliśmy zaatakowani i wszystko nas swędzi i boli?
Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Jak wygląda groźny rumień wędrujący i jak go leczyć?
Domowe sposoby na meszki pozwolą nam się pozbyć tych małych i z pozoru niegroźnych owadów z domu. Ukąszenia meszek powodują bóle głowy, nudności, gorączkę i bóle stawów. Objawy te są reakcją na toksynę wydzielaną podczas ukłucia przez owada. Zbyt duża dawka jadu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na meszki, by wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć.
Komar tygrysi jest wyjątkowy agresywny i przenosi wiele groźnych chorób. Mimo że jego naturalnym środowiskiem są południowe rejony Azji, to coraz częściej występuje także w Europie. Obecnie dotarł już do Czech, a stąd już bardzo blisko naszego kraju. Warto wiedzieć, czy komar tygrysi pojawił się także w Polsce i czym może nam zagrażać.
Pluskwy (pluskwa domowa, pluskwa łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą, jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe. Zazwyczaj pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę. Gdy już najdziemy ich kryjówkę, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Przeczytaj, jak rozpoznać ślady po ugryzieniu pluskiew i jak skutecznie zwalczyć pluskwy.