Badania w ciąży

Badania prenatalne nieinwazyjne - na czym polegają? Wykonane w określonym okresie ciąży, badania prenatalne pozwalają wykryć poważne wady rozwojowe u dziecka i choroby genetyczne, zanim się ono urodzi. Dzięki temu można rozpocząć leczenie płodu jeszcze w łonie matki lub noworodka tuż po porodzie. Co równie ważne, badania prenatalne nieinwazyjne są zupełnie bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Sprawdź, jakie są nieinwazyjne badania prenatalne, kiedy je wykonać i na czym polegają.
Konflikt płytkowy pojawia się w wyniku niezgodności pomiędzy krwią matki a krwią płodu. Nie daje żadnych objawów w czasie trwania ciąży, problemy zaczynają się zwykle w okresie okołoporodowym. Konsekwencje konfliktu płytkowego mogą być dla płodu bardzo poważne. Jak wykrywa się konflikt płytkowy i jakie postępowanie jest wdrażane?
Padaczka i ciąża nie wykluczają się. Przy padaczce można mieć dzieci - większość kobiet chorujących na epilepsję zachodzi w ciążę bez większych problemów. Co więcej, u ponad 90 proc. kobiet z padaczką ciąża przebiega bez powikłań, a ich dzieci rodzą się zdrowe. Sprawdź, jak wygląda ciąża u epileptyczki i jaki wpływ na ciążę mają przyjmowane przez nią leki przeciwpadaczkowe.
Czy wiesz, że każda kobieta w ciąży powinna wykonać test na HIV? Każda, nawet ta, która od lat ma stałego partnera. Często właśnie przez niego zostaje zakażona wirusem HIV. Niekiedy dowiaduje się o tym dopiero po urodzeniu dziecka, gdy okazuje się, że ono również jest zakażone. Przeniesieniu wirusa HIV z matki na dziecko można zapobiec. Ciężarna będąca nosicielem ma blisko 100-proc. szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Wystarczy, że w czasie ciąży wykona test na HIV, a jeśli okaże się, że wynik jest pozytywny – podda się odpowiedniemu leczeniu.
Test NIFTY to nowa metoda nieinwazyjnego, genetycznego badania prenatalnego o 99-proc. wskaźniku wykrywalności zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Dzięki niewielkiemu odsetkowi wyników fałszywie dodatnich NIFTY minimalizuje ryzyko zbędnych badań inwazyjnych. Jak przebiega test NIFTY? I ile trzeba za niego zapłacić?
Odczyn Coombsa to test antyglobulinowy, służący do wykrywania i identyfikowania przeciwciał odpornościowych we krwi. Wyróżniamy bezpośredni odczyn Coombsa (BTA) i pośredni odczyn Coombsa (PTA). Dzięki niemu można uniknąć poważnych powikłań poprzetoczeniowych, zdiagnozować choroby takie jak bruceloza i listerioza, oraz wykryć konflikt serologiczny między matką a dzieckiem. Jak wygląda badanie odczynu Coombsa?
Kariotyp to zestaw wszystkich chromosomów, które znajdują się w jądrze komórkowym każdej posiadającej je komórce somatycznej, o charakterystycznej dla każdego gatunku liczbie i strukturze. Badanie kariotypu jest rodzajem badania cytogenetycznego, umożliwiającego wykrycie nieprawidłowości w ilości (chromosomowych aberracji liczbowych) oraz budowie chromosomów (chromosomowych aberracje strukturalne).
Ginekolog podczas USG powiedziała mi, że mam w macicy pęcherzyk, i jeśli nie dostanę miesiączki w terminie, mam sobie zrobić badanie krwi. Wiem, że nie mogę być w ciąży, bo od 2 miesięcy nie współżyłam, ale jeszcze dla dodatkowej pewności zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Gdy zapytałam, co mam zrobić, jak dostanę normalnie miesiączkę, powiedziała, że nic. Nie wiem, co mam o tym myśleć. Doktor powiedziała jeszcze, że mam endometrium jak jej pacjentki w ciąży.
Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Na szczęście, medycyna potrafi sobie radzić z konfliktem serologicznym. Czym jest antygen D i kiedy podaje się immunoglobulinę anty D? Jakie są przyczyny powstania konfliktu serologicznego oraz jak mu zapobiegać?
Test podwójny w ciąży to nieinwazyjne badanie prenatalne, które zakłada ocenę dwóch hormonów - PAPP-A i wolnej podjednostki beta hCG. Pozwala ono znaleźć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dzięki niemu wykrywa się aż 9 na 10 płodów z zaburzeniami. Jak przebiega test podwójny w ciąży? Kiedy się go przeprowadza?
Beta hCG (gonadotropina kosmówkowa) to hormon produkowany głównie w ciąży, który kontroluje jej rozwój. Zaburzenia wydzielania beta hCG prowadzą do szeregu powikłań i świadczą o nieprawidłowościach w przebiegu ciąży. Beta hCG jest także markerem nowotworowym, tzn. świadczy o obecności niektórych guzów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jakie są normy dla badania beta hCG oraz jak odczytać wyniki?
Jesteś w 11. tygodniu ciąży, co oznacza, że jesteś w środku 3 miesiąca. Twój malec nie przypomina już fasolki, ale dziecko. W 11. tygodniu ciąży ma dużą główkę, bo mózg to organ, który w okresie płodowym rozwija się najdynamiczniej.