Otyłość

Otyłość to choroba przewlekła, podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Też prowadzi do groźnych powikłań, a liczba chorych rośnie w tempie błyskawicznym. Zwykle przyczyną otyłości nie są inne choroby, ale nieprawidłowe odżywianie.
Kiedy życie z wielką nadwagą przestało mieć sens, a jego syn nie poznał go na zdjęciu sprzed lat, gdy był jeszcze szczupły, Adrian Lukoszek podjął decyzję o odchudzaniu. Rozpoczęcie diety nie było łatwe. Ale udało się.  Zyskał nową tożsamość: szczupłego człowieka. Jednak przyznaje, że grubasem, jak alkoholikiem, jest się do końca życia. Oto jego recepta na sukces w odchudzaniu.
Jednym z najczęstszych skutków otyłości jest cukrzyca, która sama w sobie sprzyja przyrostowi masy ciała. Aby leczenie osoby z otyłością chorej na cukrzycę zakończyło się sukcesem konieczna jest zmiana trybu życia: zastosowanie niskokalorycznej diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Jaka powinna być dieta dla cukrzyka?
Badania kliniczne potwierdzają, że nadmierna masa ciała jest czynnikiem w znacznym stopniu zwiększającym ryzyko zaburzeń płodności. Nieregularność owulacji u kobiet i spadek jakości produkowanej spermy u mężczyzn – to najczęstsze zaburzenia płodności spowodowane chorobą otyłości.
Nadwaga nadmiernie obciąża organizm - powoduje problemy z kręgosłupem i uszkodzenie stawów. Może być przyczyną cukrzycy i chorób serca. Powoduje też inne, równie niebezpieczne, dolegliwości. Osoby z dużą nadwagą często cierpią na kamienie żółciowe, hemoroidy i zaparcia.
Nadwaga to już nie problem estetyczny, ale zdrowotny. Jeśli będziesz bagatelizować to, że ważysz coraz więcej, może rozwinąć się u ciebie otyłość. A ta choroba prowadzi do innych, równie groźnych schorzeń, takich jak cukrzyca, zawał czy zwyrodnienie kręgosłupa.
Co roku, zimą przybywa ci tkanki tłuszczowej? Zmień swoje przyzwyczajenia, aby do wiosny stracić jej nadmiar. Wyeliminuj z życia kilka złych nawyków żywieniowych, a w ich miejsce wprowadź nowe zwyczaje. Zadbaj o racjonalne odżywianie - zrezygnuj z kalorycznych przekąsek, dopilnuj diety, by była zdrowa i zbilansowana i nie rezygnuj z aktywności fizycznej.
Jak ogłosili Amerykanie, w ciągu dnia myślimy najczęściej wcale nie o seksie, ale o jedzeniu. Co więcej - nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zwykle bowiem impulsem do myśli o jedzeniu nie jest głód, a bodźce zewnętrzne.
Obiad po godzinie 22, a potem deser i... jeszcze coś na ząb. Wydawałoby się, że takie nawyki żywieniowe powodują tycie. A tymczasem amerykańscy naukowcy ogłosili, że posiłki spożywane wieczorem i w nocy nie mają wpływu na wzrost masy ciała. Dlaczego zatem wieczorne podjadanie od lat jest uważane za niezdrowe i przyczyniające się do powstawania nadwagi i otyłości?
Mężczyźni mają większą skłonność do przybierania na wadze, niż kobiety. Trudniej jest im też się odchudzić. Pokazują to liczby. Panów chorych na nadwagę i otyłość jest w Polsce więcej (ok. 64 proc.), niż pań (ok. 46 proc.). Wśród mężczyzn przeważa tzw. otyłość brzuszna, spowodowana zaburzeniami hormonalnymi - nadprodukcją kortyzolu i niedoborem testosteronu, ale także innymi czynnikami - genetycznymi i środowiskowymi.
Dlaczego mężczyzna tyje inaczej? Odpowiedź jest prosta - winna jest natura. To, czy kształtem przypominasz gruszkę czy jabłko, zależy po prostu od hormonów. U kobiet tkanka tłuszczowa odkłada się częściej na biodrach i udach, u mężczyzn na brzuchu. Otyłość tzw. brzuszna, czyli typ męskiej otyłości pojawia się u pań zwykle po menopauzie.
Czy na powstawanie nadwagi i otyłości ma wpływ zła przemiana materii, geny, czy może hormony? Odpowiedzi na te pytania pomogą zrozumieć mechanizm choroby otyłości i ułatwią opracowanie programu leczenia.