Badania

Wykorzystując izotopy, specjaliści medycyny nuklearnej w trakcie scyntygrafii zaglądają w głąb m.in. serca, kości, nerek, wątroby, płuc, a nawet mózgu.
Badanie przepływów krwi, tzw. ultrasonografia dopplerowska (USG Dopplera), pozwala wykryć przyczyny zaburzeń w dopływie krwi do poszczególnych części ciała.
W naszym ciele bezustannie krąży krew. Dociera do każdej komórki i zaopatruje ją w składniki odżywcze oraz tlen. Czasem jednak napotyka na drodze przeszkody. W wykryciu niedrożności żył i tętnic pomocne jest USG Doppera (badanie dopplerowskie).
Prostata wielkością i kształtem przypomina kasztan. Dopóki prostata nie zacznie się powiększać, nie sprawia kłopotów. Rozrośnięty gruczoł krokowy objawia się ciągłym parciem na pęcherz i problemami z oddawaniem moczu. Warto kontrolować prostatę u urologa, aby w porę wykryć raka prostaty.
Skończyłeś już 40 lat, coraz bliżej do pięćdziesiątki; koledzy leczą wieńcówkę, wrzody żołądka, mają nadciśnienie. Jak korzystać z życia, nie narażając się na udar mózgu czy zawał serca? Jakie badania profilaktyczne powinien zrobić każdy 40-letni mężczyzna?
Podstawowe badania krwi to morfologia i OB. Stanowią punkt wyjścia w odróżnianiu człowieka zdrowego od chorego. Nazwa morfologia jest jak hasło z krzyżówki, to odpowiedź na pytanie: z czego składa się krew.
Zwykła analiza moczu (badanie ogólne moczu) przynosi cenne informacje nie tylko o funkcjonowaniu układu moczowego, ale też o pracy wielu innych ważnych organów. Jak pobrać mocz do badania i jakie są prawidłowe wyniki badania moczu?
Czterdziesty rok życia to żadna smuga cienia. Mamy wciąż tyle planów i marzeń. Możemy je wszystkie urzeczywistnić, trzeba tylko być świadomym swego ciała, dbać o jego potrzeby i... zaufać medycynie. Podpowiadamy, co robić, by cieszyć się dobrym zdrowiem po czterdziestce.
Istnieją zaburzenia pracy serca, których nie wykryje ani elektrokardiogram, ani echo serca. W takich przypadkach potrzebne jest badanie, które przez całą dobę precyzyjnie rejestruje pracę serca - EKG metodą Holtera.
Scyntygrafia tarczycy to badanie, które służy ocenie morfologii tarczycy i stopnia zróżnicowania tkanki w guzkach. To badanie z użyciem izotopu promieniotwórczego.
Wziernikowanie jamy opłucnej to badanie, które służy do oglądania powierzchni płuc i opłucnej przy pomocy specjalnego wziernika. Stosuje się je również w celu usunięcia nagromadzonego płynu w jamie opłucnej.
Tomografię komputerową stosuje się w diagnostyce różnych chorób kości i stawów, np. przy podejrzeniu choroby zwyrodnieniowej dużych stawów, dla oceny zmian pourazowych, w diagnostyce nowotworów łagodnych i złośliwych kości, przewlekłych i nietypowych stanów zapalnych kości i stawów.