Ubezpieczenia

Czas oczekiwania na operację zaćmy w Polsce to ponad 12 miesięcy. Już za 500 zł każdy polski pacjent może ominąć tę kolejkę, w której czeka kilkaset tysięcy osób. Jedyne, co jest potrzebne to trochę czasu na zorganizowanie sobie leczenia, pieniądze, które trzeba wyłożyć na zabieg i cierpliwość, oraz chęć na krótki wyjazd za granicę.
W niektórych przypadkach chory może liczyć na pomoc także w warunkach domowych. Pacjentom przysługują wizyty domowe w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia, gdy niemożliwe jest dotarcie do przychodni. Dotyczy to również sytuacji, kiedy pacjent rozchorował się w nocy, w sobotę, niedzielę lub dzień świąteczny - lekarze mają obowiązek poinformować swoich pacjentów, podając przynajmniej numer telefonu, o dostępnym sposobie otrzymania porady poza zwykłymi godzinami, czyli od 18:00 do 10:00 w dni powszednie.
Wezwanie Pogotowia Ratunkowego jednym przychodzi z łatwością, dla innych to ostateczność. Wzywać Pogotowie Ratunkowe powinniśmy wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia.
Chcesz wiedzieć, ile czeka się w kolejce na wizytę u lekarza specjalisty: ginekologa, endokrynologa lub okulisty w wybranej przez ciebie przychodni w ramach NFZ? Zastanawiasz się, czy w twojej klinice wyczerpał się już limit na badania specjalistyczne? Zobacz, jak bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile czeka się w kolejce do lekarza.
SOR (Szpitalny Odział Ratunkowy) czy NLP (Nocna Pomoc Lekarska)? Gdzie dzwonić, jeśli nagle nasili się kołatanie serca, podwyższy temperatura ciała u dziecka lub ból brzucha nie pozwala zasnąć? W przeciętnej przychodni rejonowej lekarze i pielęgniarki kończą pracę ok. godziny 18. Kto zachoruje później, musi szukać pomocy gdzie indziej.
Turystyka medyczna: otwarcie granic spowodowało, że leczenie za granicą jest coraz popularniejsze. W rankingu światowym przodują Indie i Tajlandia. W Europie najwięcej osób przyjeżdża  na leczenie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, na Węgry i do Polski. Kiedy można leczyć się za granicą na NFZ?
Leczenie za granicą staje się coraz popularniejsze. Czy wiesz, kiedy koszty całego leczenia pokrywa NFZ? Aby za darmo leczyć się na terenie UE potrzebujesz darmowej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
NFZ zawsze zwraca koszty leczenia w krajach UE i poza granicami wspólnoty, jeżeli pacjent otrzyma zgodę NFZ co do planowanego leczenia i zwrotu kosztów. Bezpłatna pomoc medyczna w nagłych wypadkach udzielana jest za okazaniem karty EKUZ, jednak nie wszystkie koszty leczenia będą refundowane przez NFZ.
W programie refundacji in vitro można było wziąć udział od 1 lipca 2013 r. do końca czerwca 2016 roku. Obecnie pary, które chcą skorzystać z in-vitro, muszą w całości pokryć koszty zabiegu. Starają się im pomóc samorządy. Pierwszym miastem, w którym postanowiono dofinansować program była Częstochowa. Kolejnym jest Łódź. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełnić, by starać się o dofinansowanie.
Z rehabilitacji we własnym domu można skorzystać w ramach NFZ można korzystać. To informacja niezwykle ważna dla osób samotnych i tych, które z powodu niesprawności lub przebytej operacji nie mogą dotrzeć do przychodni. Kto może ubuegać się o refundację rehabilitacji w domu?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje ci, jeśli twoje dziecko poważnie zachorowało lub leży w szpitalu, a ty musisz sprawować nad nim opiekę. O ile pracujesz i jesteś ubezpieczony, to ZUS zapłaci za te dni zwolnienia z pracy, które poświęciłeś na opiekę nad dzieckiem.
Wyjeżdżasz na urlop do ciepłych krajów i boisz się, że zapomniałeś o czyms ważnym? Jeśli planujesz egzotyczny wyjazd do harmonogramu przygotowań dodaj wizytę kontrolną u lekarza. Specjalista pomoże ci w przygotowaniu apteczki na wakacje w konkretnym kraju. Jeśli w podróż zabierasz dziecko - przed wyjazdem skonsultuj się z pediatrą.