Zdrowie psychiczne

Błędne przekonania na temat leków antydepresyjnych, strach, brak mocy sprawczej, które towarzyszą depresji nierzadko stają na drodze do podjęcia leczenia osoby chorej. Depresja potrafi skutecznie “wydrzeć” z życia, odebrać pełnione dotychczas ważne, życiowe role.
Wyniki badań sugerują, że akty życzliwości mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ofiarodawców. Forma nie ma większego znaczenia - może to być wolontariat, przekazanie pieniędzy na cele dobroczynne, pomoc osobie niepełnosprawnej lub potrzebującej. Sprawdzono również, jak altruizm poprawia zdrowie fizyczne.
Nieustannie stajemy w obliczu niepewności i obaw, w rezultacie czego cierpi nasze zbiorowe zdrowie psychiczne. Trudne wydarzenia wywołujące stres i strach mogą być jednak sygnałem do ponownego przemyślenia tego, w jaki sposób myślimy i żyjemy.
Niektórzy pacjenci po zakończeniu infekcji COVID-19 nadal doświadczają jej objawów. Nowy raport, który opublikowano w British Medical Journal sugeruje, że są oni także nawet o 60 proc. bardziej narażeni na przedłużające się problemy psychiczne i emocjonalne w ciągu roku po zakażeniu.
Osoby żyjące z zaburzeniami psychicznymi często walczą z piętnem gorszym niż sama choroba – nie tylko w społeczeństwie, ale także we własnych rodzinach. Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Western University, publiczne kampanie edukacyjne są pod tym względem ograniczone i czasami powodują więcej szkody niż pożytku.
Magiczne grzybki dla dobrego samopoczucia? Jeśli nie słyszałeś o stosowaniu psychodelików w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, ten rok może to zmienić. Chociaż ten rodzaj leczenia nie będzie dostępny dla wszystkich w 2022 roku, eksperci twierdzą, że można spodziewać się, że ów trend rozwinie się w przyszłości.
Na depresję lekooporną cierpi ok. ⅓ osób, u których zdiagnozowano zaburzenia depresyjne. W skali świata na ten rodzaj depresji cierpią miliony ludzi. Wraz z nimi cierpią ich bliscy. Jednak teraz pojawiła się nadzieja.
Kawalerski styl życia może nie być taki kolorowy, jak się wydaje. Już wcześniejsze badania wykazały, że lata życia w pojedynkę mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Najnowsze analizy pokazują, że samotność może być szczególnie dotkliwa dla mężczyzn. Nie chodzi wyłącznie o poczucie pustki i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Rzucenie palenia to spore wyzwanie - wymaga silnej woli i bezwzględnego przekonania o słuszności podjętej decyzji. Wielu obawia się, że poprawa stanu zdrowia i samopoczucia zajmie dużo czasu, jednak pierwsze korzyści zdrowotne można dostrzec już po godzinie od ostatniego papierosa. Co się dzieje po rzuceniu palenia?
Coraz częściej słyszy się o tym, że na świecie nastała tzw. "epidemia samotności". Problem ten uwypuklił się zdecydowanie wraz z rozwojem pandemii COVID-19. izolacje, obostrzenia oraz zagrożenie dla zdrowia coraz częściej zmuszają ludzi do spędzania czasu osobno. Jak możesz zmienić mimowolną izolację w cenne doświadczenie?
Stres - współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem bywa mobilizujący, lecz gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa on niekorzystnie na nasze zdrowie. Skutki przewlekłego stresu to m. in. osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, cukrzycy. Jakie są przyczyny i skutki stresu, jak go pokonać?
COVID-somnia może być następstwem wielu stresorów, na jakie jesteśmy narażeni w trakcie trwania pandemii. Należą do nich m.in. lęk przed zakażeniem, troska o bliskich, zmartwienia dotyczące finansów i ograniczona socjalizacja. Objawy związane z tzw. COVID-somnią, czyli zaburzeniami snu zgłasza coraz większa liczba osób. Jak zachować zdrowy sen?