WZW

Badania wątroby są wykonywane zarówno w przypadku profilaktyki, jak i diagnostyki chorób wątroby. Badania profilaktyczne wątroby powinno się wykonywać regularnie, najlepiej razem z innymi badaniami profilaktycznymi. Z kolei badania diagnostyczne wynikają z aktualnych potrzeb postawienia diagnozy przez lekarza i przeprowadza się je przy podejrzeniu choroby. Sprawdź, jakie badania wykonuje się w profilaktyce i diagnostyce chorób wątroby i na czym one polegają.
Wątroba jest narządem, który ma zdolność regeneracji. Upośledzenie regeneracji może prowadzić do włóknienia, a nawet marskości wątroby. Jakich substancji unikać, aby maksymalnie wspomóc naturalne procesy regeneracji wątroby? Czy istnieją sprawdzone suplementy wspierające pracę tego narządu?
Bilirubina jest żółtopomarańczowym barwnikiem obecnym w osoczu krwi, który powstaje podczas rozkładu hemoglobiny. Jej najważniejszą funkcją jest współtworzenie żółci umożliwiającej trawienie tłuszczy w przewodzie pokarmowym. Jakie są normy bilirubiny we krwi? Co oznacza podwyższona bilirubina? Czy dbając o dietę jesteśmy w stanie obniżyć jej poziom?
GGTP tzw. gamma-glutamylotranspeptydaza to jeden z enzymów, których poziom wykorzystuje się w diagnostyce chorób wątroby. Jakie funkcje GGTP pełni w organizmie? Kiedy należy wykonać badanie GGTP i o czym świadczy podwyższony poziom GGTP? Sprawdź!
Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnieć w medycynie, gdyż pozwoliły na zmniejszenie liczby zachorowań, a w niektórych przypadkach eliminację śmiertelnych chorób zakaźnych. Szacuje się, że szczepienia zapobiegają śmierci co najmniej 12 milionów ludzi na świecie. Jakie są rodzaje szczepień w Polsce i czy wszystkie są obowiązkowe? Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do wykonywania niektórych szczepień oraz jakie mogą wystąpić powikłania po szczepionce.
Szczepienia przeciw WZW są w Polsce obowiązkowe. Należy je podawać przede wszystkim dzieciom w ciągu 24 godzin od urodzenia, studentom uczelni medycznych i osobom, które nigdy nie były szczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Sprawdź, kto jeszcze powinien się zaczepić przeciw WZW i dlaczego szczepionka przeciw żółtaczce jest taka ważna.
Ból w prawym boku jest powszechną dolegliwością i stanowi częstą przyczynę zgłoszeń pacjentów na oddział ratunkowy. Nie każdy ból jest jednak powodem do paniki. Do lekarza należy się zgłosić w przypadku, gdy ból w prawym boku jest bardzo silny lub przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Nie należy się jednak nadmiernie martwić swoim stanem zdrowia. Bóle brzucha zdarzają się prawie wszystkim i najczęściej świadczą o drobnych dolegliwościach. Co może być przyczyną bólu w prawym boku?
Kalendarz szczepień obowiązkowych na rok 2021 to program, według którego realizowane są szczepienia u pacjentów do 19. roku życia oraz u osób szczególnie narażonych na zachorowanie. Jak przedstawia się kalendarz szczepień obowiązkowych na 2021 rok?
Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), tkwi w co czwartym z nas! Został rozpoznany zaledwie 25 lat temu. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków zapalenie wątroby typu C przyjmuje postać przewlekłą. Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV? Jak przebiega leczenie WZW C?
Czy choroby serca lub wątroby mogą wpłynąć na wygląd skóry? Tak! Nasz organizm bowiem to system połączonych z sobą układów i narządów, wzajemnie na siebie oddziałujących. Wiele zaś schorzeń objawia się zmianami na skórze, które mogą okazać się pomocne w ich zdiagnozowaniu.
Szczepienia ochronne, które "zaliczyliśmy" w dzieciństwie, nie muszą chronić na całe życie. Niektóre warto powtórzyć, inne wymagają dawek przypominających. Warto o tym pamiętać, by uniknąć chorób, którym można w prosty sposób zapobiec poprzez szczepienia. Przeciwko jakim chorobom powinni zaszczepić się dorośli?
Żółtaczka to żółte zabarwieniem skóry i białek oczu. Przyczyny żółtaczki to najczęściej choroby wątroby, choć może być ona wywołana także innymi schorzeniami. Ich rozpoznanie ułatwiają objawy dodatkowe, które towarzyszą żółtaczce. Sprawdź, na jakie choroby wskazuje żółtaczka.