Urologia i Nefrologia

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia. Obecność białych krwinek w moczu zwykle oznacza zapalenie układu moczowego, choć może wskazywać także na schorzenia układu rodnego i narządów jamy brzusznej. Co oznaczają leukocyty w moczu?
Zapalenie nerek to poważna choroba - w tym przypadku leczenie domowe nie pomoże. Zapalenie nerek - niezależnie od tego, czy jest to kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek czy odmiedniczkowe zapalenie nerek - wymaga konsultacji z lekarzem. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia nerek? Na czym polega leczenie? Jaka dieta jest wskazana?
Skąpomocz to objawy chorobowy, którego przyczyny są zróżnicowane. Oddawanie małych ilości moczu w ciągu doby zwykle sugeruje choroby nerek, lecz może wskazywać także na inne poważne schorzenia, np. na złośliwe nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Sprawdź, o czym świadczy skąpomocz.
Bezmocz (anuria) oznacza całkowite zatrzymanie moczu, całkowity brak możliwości opróżnienia pęcherza moczowego. Bezmocz - niezależnie od tego jakie są jego przyczyny - wymaga jak najszybszego leczenia, gdyż może prowadzić do zagrażającej życiu mocznicy - zatruciu organizmu produktami przemiany materii.
Koronawirus uszkadza nie tylko płuca - czas pandemii pokazał, że osłabia także nerki, a dochodzi do tego również u osób, które wcześniej nie miały z nimi problemów. Z dostępnych danych wynika, że trwałe uszkodzenie nerek rozwija się u jednego na dwudziestu ozdrowieńców. Dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest tak niebezpieczny dla nerek i kto jest najbardziej narażony na uszkodzenie tego narządu związane z przechorowaniem COVID-19?
Nerki odpowiedzialne są za produkcję moczu i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Są niezbędnymi narządami i ich optymalne funkcjonowanie pozwala zachować ustrój w równowadze. Dlatego ważne jest dbanie o nie i regularne wykonywanie badań kontrolnych. Stan sprawności nerek można ocenić przy pomocy różnych badań.
Nietrzymanie moczu dotyka również mężczyzn. Często jednak panowie ignorują objawy i po prostu wstydzą się dolegliwości. Niestety zaniedbanie choroby prowadzi do poważnych komplikacji. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn? Na czym polega leczenie?
Przeszczep nerki to najskuteczniejsza metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek. W 2020 roku w Polsce wykonano łącznie 749 zabiegów przeszczepienia nerki. Pomimo wysokiej skuteczności tej metody leczenia, niestety nie wszyscy pacjenci mogą otrzymać przeszczep nerki. Dowiedz się, jak przebiega przeszczep nerki, w jakich sytuacjach jest niemożliwy do wykonania oraz jakie metody leczenia mogą stanowić alternatywę dla przeszczepu nerki.
Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli ostatnio rzadziej oddajesz mocz, pojawiły się obrzęki nóg, rąk i całego ciała warto sprawdzić czy nerki radzą sobie ze swoją podstawową funkcją - oczyszczaniem organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy niewydolności nerek oraz jak przebiega leczenie.
Nowotwór nerki we wczesnej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. Pacjenci, którzy nie odczuwają dolegliwości rzadko przychodzą do gabinetu urologa w ramach profilaktyki, choć to jedyny sposób, by w porę wykryć problem. O raku nerki z urologiem z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku - doktorem Przemysławem Szostkiem rozmawia Marcelina Dzięciołowska.
Piasek w nerkach to określenie substancji, które odkładają się w moczowodach. Z czasem gromadzący się piasek na nerkach prowadzi do powstawania większych złogów, czyli kamieni nerkowych. W ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła liczba przypadków kamicy nerkowej. Winny jest styl życia, m.in. wysokobiałkowa dieta. Aby pozbyć się złogów w nerkach i zapobiec nawrotom choroby, można wypróbować leczenie domowe i nie tylko.
Mocz może ulegać zmianom w wielu chorobach, nie tylko dotyczących nerek i układu moczowego. Nieprawidłowości mogą być widoczne gołym okiem (zmiana barwy, pienienie, zmętnienie) lub przy użyciu mikroskopu i specjalnych technik laboratoryjnych. Analiza moczu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia i dlatego stanowi jedno z podstawowych, rutynowo wykonywanych badań. Kiedy mocz powinien zaniepokoić?