Biegunka

Zatrucie pokarmowe objawiające się biegunką i wymiotami to dolegliwość, której łatwo się nabawić, gdy nie przestrzegamy higieny lub jadamy w miejscach, gdzie nie jest zbyt czysto. Co jeść, gdy żołądek odmówi nam posłuszeństwa? Jaka dieta będzie najlepsza przy zatruciu pokarmowym, biegunce i wymiotach?
Zatrucia pokarmowe nie tylko są kłopotliwe, ale przede wszystkim świadczą o gwałtownej reakcji organizmu na szkodliwe patogeny. Zatruciu pokarmowemu najczęściej towarzyszą objawy ze stronu układu pokarmowego, choć nie tylko. Jak leczyć zatrucie? Co jeść przy zatruciu pokarmowym? Oto kilka sprawdzonych i bezpiecznych metod leczenia.
Coraz częściej dolegliwości jelitowe tłumaczymy stresem, pracą i intensywnym trybem życia. Różne niepokojące objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki występują niezależnie od jedzenia i mogą naprawdę utrudnić życie. Ich przyczyna może być jednak bardziej złożona, niż nam się wydaje. Powodem dolegliwości jelitowych często jest przerost bakteryjny jelita cienkiego, czyli SIBO. Czym jest ta jednostka chorobowa i jakie są jej przyczyny? Dowiedz się, co na temat SIBO mówi dr Magdalena Cubała, specjalista medycyny integracyjnej.
Biegunka może być jednym z objawów COVID-19. Bywa, że pojawia się jako pierwszy objaw zakażenia koronawirusem lub dopiero po pewnym czasie od wystąpienia innych symptomów COVID-19. Kiedy biegunka może świadczyć o zakażeniu koronawirusem? Jak domowymi sposobami złagodzić biegunkę przy COVID-19?
Maliny to pyszne owoce - soczyste i aromatyczne. Cenione są też przez dietetyków i zielarzy, bowiem maliny (zarówno ich owoce, jak i liście) zawierają sporo witamin i minerałów - z magnezem, wapniem i żelazem na czele, a także wiele innych wartościowych dla zdrowia substancji. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają maliny.
Dlaczego stolec zmienił kolor na zielony – i czy jest to powód do niepokoju? To pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowie komuś, kto widzi w toalecie zielony stolec. Tymczasem w większości przypadków nie ma się czym martwić, bo powody zmiany koloru stolca na zielony często bywają związane z dietą. Ale są sytuacje, kiedy warto to zbadać.
Biegunka to oddawanie półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca więcej niż 3 na dobę. Leczenie biegunki zależy od jej przyczyny. Biegunka zwykle jest skutkiem zakażenia wirusowego albo bakteryjnego przewodu pokarmowego, ale może też mieć o wiele poważniejsze przyczyny. Biegunka jest niebezpieczna dla niemowląt i osób starszych, ponieważ łatwo się odwadniają. 
Wrodzona biegunka chlorowa to rzadki zespół upośledzonego transportu jonu chlorkowego w jelitach. Objawy choroby widoczne są już w ciąży, u matki manifestując się wielowodziem, u dziecka – wodnistą biegunką zaraz po urodzeniu. Dowiedz się więcej o wrodzonej biegunce chlorowej.
Częste wypróżnianie nie zawsze musi być objawem choroby. Jeśli stolec jest normalnej, miękkiej konsystencji i kształtem przypomina wałeczek, a jego kolor to jasny lub ciemny brąz, nie ma powodów do niepokoju. W takich przypadkach przyczyną częstych wizyt w toalecie mogą być np. złe nawyki żywieniowe. Sprawdź, jakie są przyczyny częstego oddawania stolca.
Biegunka jest reakcją obronną organizmu na atak toksycznych substancji. Przed jej gwałtownym przebiegiem i nieprzyjemnymi konsekwencjami możesz uchronić się na wiele sposobów. Nie lekceważ jej, gdyż może doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty minerałów, co w przypadku np. małych dzieci jest szczególnie niebezpieczne.
Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, który wiąże wodę w jelicie grubym i zagęszcza treść pokarmową. Ważnym elementem diety przy biegunce jest także odpowiednia podaż wody i soków, które uzupełnią niedobór płynów i wyrównają poziom elektrolitów w organizmie. Dowiedz się, jak powinna być skomponowana dieta przy biegunce i co jeść, gdy masz biegunkę.
Biegunka może być spowodowana różnymi czynnikami, zarówno mechanicznymi, psychologicznymi, jak i hormonalnymi. Najczęściej biegunka jest efektem zapalenia błony śluzowej jelit, jednak nie jest to jedyny powód, dla którego mogą dręczyć nas biegunki. Aby szybko poradzić sobie z przymusowym odwiedzaniem toalety warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny biegunki.