Neurologia

Choroby móżdżku należą do chorób układu nerwowego. Ze względu na centralną, kontrolującą i koordynującą rolę, jaką ten układ sprawuje, mogą mieć bardzo dramatyczny przebieg, czasem związany nawet ze znacznym upośledzeniem.
Mononeuropatia jest rodzajem neuropatii – choroby, u której podłoża leży uszkodzenie nerwu przekazującego informacje z mózgu i rdzenia kręgowego do różnych narządów. Zaburzeniu ulegają funkcje odbierania lub przekazywania informacji przez komórki nerwowe.
Stwardnienie rozsiane u dzieci występuje dużo rzadziej, niż u osób dorosłych. Przebieg SM w młodszej grupie pacjentów bywa podobny do tego, który obserwowany jest u osób starszych, podkreślane są jednak pewne odmienności. Dotyczyć one mogą zarówno pierwszych objawów stwardnienia rozsianego u dzieci, jak i tego, że choroba doprowadza do specyficznych dla dzieci zaburzeń ich codziennego funkcjonowania.
Od kilkunastu dni mam okropne zawroty głowy. Boję się sama wyjść na ulicę. Do tego czuję silny ucisk w głowie, robię się czerwona na twarzy i mam mgłę przed oczami. Leczę się na nadciśnienie. Proszę o radę.
Rok temu jeden z moich bliskich przeszedł zespół Gillen -Barre. Leczenie m.in. plazmaferezami. Już od pół roku pracuje. Jak twierdzi czuje się nieźle, ale chciałabym sprawdzić czy jest wszystko w porządku. Jakie badania kontrolne powinien wykonać?
Mam opadającą stopę, nie mogę jej wyprostować. Ortopeda stwierdził, że mam uszkodzony nerw strzałkowy. Jak to można wyleczyć?
Mam 16 lat. Od dłuższego czasu mam zawroty głowy i wrażenie kłucia serca. Trwa ono ok. 2 min, a niekiedy jest tak silne, że ciężko jest mi wykonać jakikolwiek ruch. Na różnych zabawach, niekiedy podczas tańca, mam zawroty, a przy tym uczucie jak gdybym była zupełnie gdzie indziej, wszystko dociera do mnie wolniej, wszystko się wycisza. Czasami mam też wrażenie, że powietrze nie chce ,,przejść" mi przez gardło i w takich sytuacjach czuję jak gdyby niedotlenienie czy coś w tym rodzaju. Te objawy mnie trochę niepokoją, bo są dość częste, ale może to przyczyna dojrzewania? Proszę o radę.
Mam 30 lat i jestem w 13 tygodniu ciąży. Od 10 lat mam migreny, ale nie są one regularne. Jednak od 10 tygodnia ciąży pojawiają się co tydzień. Wiem, że nie mogę brać żadnych leków i męczę się około dwóch dni. Ból jest bardzo silny i do tego strasznie wymiotuję. Zwracam uwagę na to co jem i nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Muszę brać nagłe zwolnienie, bo migrena przychodzi w nocy albo rano. Moje życie to teraz ciągły stres i obawa, kiedy nastąpi kolejny atak. Boję się o swoje dziecko, czy ono nie ucierpi przez te moje nudności i stres. Mój ginekolog radzi wyciszenie i w ciężkim bólu zalecił Ketonal, ale ja się boję, że zaszkodzi dziecku. Jestem naprawdę wykończona, bo po takim ataku dochodzę do siebie 4 dni. Schudłam zamiast przytyć, nie potrafię się cieszyć ciążą, wciąż mam zły nastrój i humor. Jak mam pomóc sobie i dziecku? Ono jest dla mnie najważniejsze. Proszę o poradę. Pozdrawiam.
Od dłuższego czasu zauważyłam, że w momencie jakiegoś zdenerwowania lub większych emocji pojawiają mi się zawroty głowy i uczucie nietrzymania równowagi. W tym samym momencie trzęsą mi się tez ręce. Co można z tym zrobić? Jak nad tym zapanować?
Od około 12 lat, przy dużym napięciu czy zdenerwowaniu, głównie przy wypowiedziach na forum publicznym, trzęsie mi się szczególnie głowa. Czasem, jeśli jest to bardzo duży stres jest to dostrzegalne dla innych i trudno to kontrolować. Zaobserwowałam, że są to objawy silniejsze niż kiedyś. Od 7 lat palę papierosy, czy to może też być z tym związane? Co to może być? Czy można jakoś temu zapobiec i czy pytanie powinnam kierować również do psychiatry? Takie stany się leczy farmakologicznie czy może psychologicznie?
Mam 28 lat i co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle kręgosłupa. Zdjęcia rentgenowskie z przed paru lat mówią - w odcinku szyjnym kręgosłupa zniesienie fizologicznej lordozy, w odcinku piersiowym prawostronne skrzywienie, w odcinku lędźwiowym niewielkie lewostronne skrzywienie. Są to zdjecia z 1999 roku, wtedy też miałam zapisaną dwutygodniową rehabilitację i od tego czasu nic więcej. Niestety, mam też tendencje do garbienia się, nad czym staram się jak najczęściej panować. Co mogę zrobić w chwili obecnej, aby nie odczuwać bólu zwiazanego z kręgosłupem. Byłam już u lekarza neurologa, ale dostałam zalecenie stosowania apapu wraz z ibupromem. Nie chcę zwalczać tylko bólu, chciałabym spróbować czegoś "mniej inwazyjnego".
Moja siostra ma obecnie 21 lat. Kiedy była młodsza, często narzekała na ból głowy. Robiono badania EEG, które były prawidłowe. Lekarze także nic nie stwierdzili. Od 16 roku życia zaczęła odczuwać coś w rodzaju rozkojarzenia, braku koncentracji. Robiono jej kilkakrotnie badanie EEG, które wychodziły rózne. Jedno z objawami napadowości uogólnionej (w wieku 16 lat), kolejne z nieprawidłowościami w okolicach skroniowych (wiek 16 lat). Ostatni zapis wyszedł w normie, z niskonapięciowym w okolicach skroniowych (21 lat). Interesującym jest jeszcze fakt, że siostra bardzo pogorszyła się w nauce od czasu pierwszego nieprawidłowego zapisu. Twierdzi, ze nie może sie skupić. Lekarze nie stwierdzają u niej epilepsji. Mówią, że jest to na tle nerwowym. Mimo tego, nie może funkcjonować normalnie, gdyż boi się kolejnego pojawienia się tych objawów. Czy istnieją jakieś bardziej szczegółowe badania, które mogłyby wykluczyć epilepsję u mojej siostry?